Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Ekstremalių situacijų komisijos pirmininkas R. Juonys: „Klausimų be atsakymų nuolat daugėja“

21:37, 2019-10-30

 

Dvi savaites Alytus gyvena ekstremalios situacijos ritmu. Gaisras užgesintas, tačiau padangų likučiai vis dar smilksta. Gaisravietės tvarkymas dar neprasidėjo, atsakymų dėl teritorijų užterštumo po paimtų mėginių kol kas nėra.

 

Alytaus miesto savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos pirmininkas, administracijos direktorius Rolandas Juonys sako, kad klausimų be atsakymų nuolat daugėja, bet juos tikimasi rasti visoms institucijoms kuo glaudžiau bendradarbiaujant.

 

Dvi savaitės po gaisro pradžios, keturiolika dienų, kaip paskelbta ekstremali situacija. Gal jau galite pasakyti, kada ji bus atšaukta?

 

Kai jai nebeliks pagrindo. Iš tiesų gaisras užgesintas, oro tarša nebevyksta, tačiau gaisravietėje likučiai smilksta, budi ir ugniagesiai, ir policija, tebeturime kenksmingomis virtusias atliekas, rezervuare po pastatais tebėra gaisro gesinimui naudotas užterštas vanduo, tad ekstremalią situaciją atšaukti būtų ankstoka. Prognozuoti, kada tai atsitiks, būtų neatsakinga. Ir Civilinės saugos departamentas prie VRM rekomendavo kol kas tos situacijos neatšaukti.

 

Miesto gyventojai nuogąstauja, kad gaisravietėje esančios kenksmingos medžiagos gali plisti. Kada planuojama jas kažkur išvežti, per kiek laiko tai bus padaryta? Gal teisėsauga dar neatlikusi visų reikalingų veiksmų?

 

Taip, iš tiesų yra problema, kad atliekos smilksta ir neaišku, ar saugu jas transportuoti. Antras dalykas – Aplinkos apsaugos ministerija, kitos institucijos kol kas dar ieško sprendimų, ne tik ką daryti su gaisro atliekomis, bet ir su dideliu užteršto vandens kiekiu po gaisraviete. Kai bus atsakymai – tada ir prasidės likvidavimo darbai.

 

Ar tai reiškia, kad sprendimai jau priklauso ne tik nuo savivaldybės?

 

Mes labai glaudžiai bendradarbiaujame su Aplinkos apsaugos ministerija, Aplinkos apsaugos departamentu, nuolat konsultuojamės ir ieškome kuo operatyvesnių ir geresnių sprendimų.

 

Viešojoje erdvėje pasirodė svarstymų, kad savivaldybė pati išdavusi leidimus gamyklai veikti, jos tinkamai nekontroliavo. Kaip yra iš tiesų?

 

Norėčiau užkirsti kelią tokioms spekuliacijoms, kadangi tokio pobūdžio įmonių veiklai taršos leidimus išduoda Aplinkos apsaugos agentūra, o kaip jos vykdo veiklą kontroliuoja Aplinkos apsaugos departamentas. Priešgaisrinės saugos dalykus vertina taip pat ne savivaldybė, bet Priešgaisrinės apsaugos departamentas. Sanitarinės apsaugos zonas tvirtina Visuomenės sveikatos centras. Tai ne savivaldybių, bet valstybės institucijos. Savivaldybės Aplinkos apsaugos skyrius net neturi įgaliojimų tokias įmones tikrinti.

 

Gyventojai piktinasi, kad, užgesinus gaisrą, operacijų centro vadovu skirti Jaunių Janonį, kadangi jis susijęs su įmonės „Ekologstika“ vadovu J. Cicėnu kaip „Rotary“ klubo nariai, jis gali būti šališkas, buvo netinkamas Ekstremalių situacijų komisijos sprendimas.

 

Toks buvo komisijos pasirinkimas praėjusį penktadienį. Aš tame posėdyje nedalyvavau, buvau Vilniuje tarnybos reikalais. Galiu numanyti, kad aplinkosaugos specialistas buvo pasirinktas dėl to, kad daugelį gaisro padarinių likvidavimo darbų ir sprendimų reikės koordinuoti būtent su aplinkosaugos institucijomis. Šis asmuo į savivaldybės komisiją yra deleguotas vienos iš šių institucijų.  Aš asmeniškai kreipiausi į departamento vadovą, kad būtų deleguotas kitas asmuo – kad nekiltų nereikalingų aistrų. Taip, jis bus pakeistas. Noriu pabrėžti, kad operacijų vadovo funkcijos yra darbo organizavimas, o ne kokie nors gaisro tyrimai, kuriuos būtų galima pakreipti vienaip ar kitaip.

 

Atliekų išvežimas bus brangus malonumas. Kainuos ir pakrovimas, ir transportavimas. Ar neatsitiks taip, kad savivaldybei už tai dar teks ir sumokėti?

 

Niekas negali pasakyti, kad taip neatsitiks. Panašu, kad veiklą vykdžiusi įmonė tikriausiai turės finansinių sunkumų. Su Vyriausybės atstovais konsultuojamės, kas prisiims tuos kaštus.

 

Kaip manote, ar nereikėtų įvertinti ir kitų įmonių, kurios užsiima pakankamai pavojinga gamyba, situacijos. Šalia gaisravietės pasidairius, matyti, kad sandėliuojami dideli kiekiai tekstilės, Kepyklos gatvėje, miesto centre, riogso didžiulė krūva padangų – gal būtina nedelsiant patikrinti kitus galimus pavojaus šaltinius? Gal ta pati Ekstremalių situacijų komisija galėtų tai padaryti?

 

Ekstremalių situacijų komisija posėdžiaus dar ne kartą ir manau, kad šitas klausimas taip pat bus jos darbotvarkėje. Juo labiau, kad komisijoje dirba atitinkamų institucijų deleguoti specialistai, kurie gali tinkamai įvertinti situaciją vienoje ar kitoje įmonėje.

 

Kada į jiems įprastas patalpas grįš Medicininės reabilitacijos ir sporto centro gyventojai?

 

Kreipėmės į Aplinkos apsaugos ministeriją, kad mobili laboratorija būtų pastatyta prie šio centro ir įvertintų oro taršą. Kai turėsime aiškius atsakymus, kad taršos tikrai nėra nei aplink, nei viduje, tada ir spręsime dėl gyventojų perkėlimo. Šita situacija apskritai verčia susimąstyti – ar tokio pobūdžio įstaigai yra tinkama vieta Pramonės rajone? Kaip žinia, laukia švietimo reforma, po jos turbūt atsiras tuščių patalpų, galima svarstyti dėl jos perkėlimo. Galutinį sprendimą turės priimti savivaldybės taryba.

 

Esu ne kartą sakęs, kad negerai, kai padidintos rizikos veiklą vykdančios įmonės yra netoli tankiai apgyvendintų  teritorijų. Reikia griežtinti reikalavimus tokių įmonių veiklai, leisti joms veikti tik atokiau nuo gyvenamųjų rajonų, taip pat griežtai jas kontroliuoti.

 

Ankstesni straipsniai