Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Meras V. Grigaravičius: „Žmonės pradeda gyventi miesto problemomis“

17:06, 2017-10-24

Pastarosiomis savaitėmis Alytus net ūžia nuo įvykių ir batalijų, kurių aidai girdėti ir toli už mūsų miesto ribų. Peticijų komisija kone kiekvieną savaitę renkasi į posėdžius nagrinėti savo poziciją energingai ginančių alytiškių parašais paremtų peticijų, kilus bendruomenės sujudimui, viaduką prie naujai statomo prekybos centro pasiūlyta skubiai įtraukti į Kultūros vertybių sąrašą, o metiniuose savivaldybių apdovanojimuose už atkaklumą ginant vartotojų interesus Alytaus miesto savivaldybei įteikta „Auksinė krivūlė“ – ja įvertintos savivaldybės pastangos atpiginant šilumą.

 

O alytiškiai „ačiū“ už pigesnę šilumą ar pasakė? – paklausiau miesto mero Vytauto Grigaravičiaus.

 

Socialiniuose tinkluose džiaugsmo ir padėkų buvo, o asmeniškai niekas nedėkojo. Bet ir nereikia – juk čia komandinis pasiekimas, ne vien merui už jį reikia dėkoti.

 

Man smagu, kad mūsų patirtimi tiek šioje, tiek kitose srityse domisi kitos šalies savivaldybės. Jų delegacijos atvažiuoja pas mus, norėdamos pasisemti patirties šilumos ūkio, miesto ūkio tvarkymo, savivaldybės darbo organizavimo ir kitais klausimais.

 

Sostinėje man dažnai tenka girdėti, kad Alytus lyginamas su Kaunu – jie vertinami kaip šalies miestai, išsiskiriantys gyvybingumu, inovacijomis.

 

Ar tokių pat gerų vertinimų, palankių atsiliepimų tenka išgirsti ir iš alytiškių?

 

Visko pasitaiko: tenka išgirsti ir kritikos, ir gerų vertinimų. Žmonės pastebi ir pasidžiaugia, kad miestas pagyvėjęs,  kad tvarkomas, kad greitai sprendžiami iškylantys klausimai.

 

Bendraudamas su žmonėmis, sulaukdamas jų skambučių telefonu, jaučiu, kad mažėja skeptiškų nuotaikų, didėja gyventojų aktyvumas, būti ne tik procesų stebėtojais, bet ir dalyviais. Žmonės pradeda gyventi miesto problemomis. Mano vienas siekių toks ir buvo – įtraukti žmones į miesto gyvenimą.

 

Aišku, aktyvi ir garsi visuomenės reakcija turi ir pliusų, ir minusų. Pavyzdžiui, visa Lietuva išgirdo, kad Alytuje statant prekybos centrą iškilo grėsmė XIX amžiaus viadukui. Miesto vardas nelabai kokiame kontekste nuskambėjo, nors situacija nebuvo tokia dramatiška.  

 

Man ta statyba irgi nepatinka, bet nebuvo kito pasirinkimo – projektas jau patvirtintas. Žinoma, pagal jį tiltelis turėjo būti išsaugotas. Bet kai prasidėjo darbai, darbininkai netyčia užkabino ir apgriovė. Pavojus buvo netikras, o žinia, kad Alytuje neva kažkas negerai, gan plačiai pasklido.

 

Tai tik patvirtina, kad mūsų žmonės yra aktyvūs.

 

Pirmojo Alytaus gyventojai labai aktyviai išreiškė savo poziciją dėl paminklo partizanams statybos Pirmojo Alytaus aikštėje. Kokia Jūsų pozicija šiuo atveju?

 

Man labai nesmagu prieš pasipriešinimo kovų dalyvius, kurie dabar turi viso to klausytis, girdėti tuos pasipriešinimo argumentus. Kaip tie žmonės turi jaustis?

 

Mes esame likę bene paskutinis miestas, kuriame nėra jokio pagarbos simbolio partizaninių kovų dalyvių atminimui. Visur kitur paminklai yra pastatyti. Žinoma, jų yra visokių.

 

O Jums asmeniškai ar patinka tas paminklas, kuris, paskelbus konkurso rezultatus, turėtų būti pastatytas Pirmajame Alytuje?

 

Nelabai. Aš asmeniškai iš visų tų pasiūlymų, kurie buvo pateikti konkursui,  nematau nė vieno tinkamo tai vietai. Bet aš nesu tos srities specialistas, o sprendimus turi priimti būtent specialistai.

 

Aš galiu tik svarstyti, kad galbūt toks paminklas puikiai derėtų kitoje vietoje, kitokioje erdvėje.  

 

Dabar lauksime, ką nuspręs Peticijų komisija, o paskui teks ieškoti išeities.

 

Netrukus prasidės jau tradiciniais tapę Jūsų komandos susitikimai su gyventojais. Ruošiatės susitikimams su gyventojais? Kokias žinias jiems pranešite ir ką tikitės iš jų išgirsti?

 

Šių susitikimų tikslas – pabendrauti su miesto gyventojų bendruomenėmis ir aptarti, ką mes konkrečiame mikrorajone padarėme, ką ketiname padaryti bei išgirsti alytiškių lūkesčius, jų matomas problemas.

 

Šios savaitės Jūsų  darbotvarkėje ir susitikimas su verslininkais, kuomet bus renkama verslo plėtros koordinavimo taryba ir pristatyta regioninės politikos Baltoji knyga bei Alytaus sumanios specializacijos kryptis. Kas yra ta kryptis ir kur ji veda Alytų?

 

Vidaus reikalų ministerija ėmėsi iniciatyvos kurti Baltąją knygą, kurioje būtų numatyta šalies regionų vystymosi kryptys artimiausiais metais. Tai studija apie savivaldos stiprinimą, gyvenimo kokybės gerinimą regionuose.

 

Lygiagrečiai Ūkio ministerija atliko analizę ir pateikė savo siūlymus, kokiose srityse galėtų specializuotis regionai, jungdamiesi ne pagal dabartinį administracinį paskirstymą, bet pagal galimybes ieškant ir pritraukiant investicijas.  

 

Pateiktuose siūlymuose numatyta, kad Alytus galėtų specializuotis baldų pramonės, mašinų gamybos, siuvimo srityse, bendradarbiaudamas su Kauno regionu arba Marijampole.

 

Kaip apskritai vyksta miesto valdžios dialogas su vietos verslininkais. Ar jis yra?  

 

Dialogas yra. Jis atsirado net ten, kur anksčiau nebuvo. Tam labai pasitarnavo mano ir komandos vizitai į miesto įmones, susitikimai su jų vadovais, bendravimas, domėjimasis problemomis. Tai yra gyvas dialogas ir jis labai naudingas.

 

Verslininkai mato mieste vykstančius procesus, juos vertina, reaguoja, teikia savo pasiūlymus – verslas tikrai neabejingas tam, kas vyksta mieste.

 

Tačiau kai kurie verslininkai skundžiasi, kad savame mieste nelaimi konkursų, iš savivaldybės negauna užsakymų.

 

Savivaldybei, kaip ir visiems kitiems, galioja Viešųjų pirkimų įstatymas. Jis yra tobulintinas, bet šiuo metu jokių išlygų nenumato, ir netgi norėdamas apsidrausti, kad konkurso nelaimėtų nelabai patikima, silpna įmonė, negali sudėti saugiklių, nes laimi pasiūlęs mažiausią kainą.

 

Kita vertus, savo miesto įmonė – nebūtinai yra kokybės garantas. Pavyzdys – Jotvingių gatvė. Ją tvarko Alytaus įmonė, o priekaištų ir nepasitenkinimo – gausybė ir jie pagrįsti.

 

O kai pats žvalgotės po Alytų, ką labiausiai pastebite, kas Jus džiugina ar erzina?

 

Džiugina, kad vyksta daug darbų, miestas keičiasi, gražėja. Žinoma, kaip ir visus, erzina sukastos gatvės, dėl to iškylantys nepatogumai.  Bet jie juk laikini ir viskas daroma bendram labui: seni vamzdynai keičiami, kad ateityje nekiltų kur kas didesnių problemų nei šiandienos nepatogumai.

 

Džiugina, kad statoma nemažai privačių namų ir juose kuriasi žmonės, norintys gyventi Alytuje ir vertinantys mūsų miesto privalumus.   

 

Meras kviečia gyventojus į susitikimus:

 

Ankstesni straipsniai