Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Administracijos direktorius R. Juonys: „Ekstremali situacija mieste – jau ketvirtas mėnuo, bet ji tęsis, kol nebus pašalinti gaisro padariniai“

14:08, 2020-01-22

Nevalytomis nuotekomis užterštų Kuršių marių skandalas lyg ir nustūmė į antrą planą ne ką mažesnę ekologinę nelaimę – Alytaus padangų gaisrą. Kokia situacija šiandien, likviduojant jo padarinius ir pasekmes – Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus, savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos pirmininko Rolando Juonio komentaras.

 

Nuo spalio vidurio mieste yra ekstremali situacija. Eina jau ketvirtas mėnuo.  Kada ji gali būti atšaukta?

 

Kai atsiras teisės aktuose nustatytos prielaidos. Paprastai šnekant, kai bus pašalinti gaisro padariniai – išvežtos pavojingos atliekos, išvalytas užterštas vanduo. Kol tai nepadaryta, ekstremalios situacijos atšaukti negalime.

 

Kai yra paskelbta ekstremali situacija, lyg ir turėtų būti ribojama kažkokia veikla? Kas, kiek ir kaip ribojama dabar?

 

Šiuo atveju aplink veikiančių įmonių veikla neribojama, nes tam nėra pagrindo. Tiesiog yra tam tikri teisės aktų formalumai, kurių privaloma laikytis. Todėl ir ekstremali situacija tebėra paskelbta.

 

Kokie darbai šiuo metu vyksta, kas juos atlieka? Kiek jie dar gali trukti ir ar žinoma, kiek tai kainuos?

 

Šiuo metu gaisravietėje atskiriamos bei rūšiuojamos pavojingos ir nepavojingos atliekos. Pavojingos yra vežamos į bendrovės „Toksika“, turinčios teisę tvarkyti pavojingas atliekas aikštelę Šiauliuose, kur jos bus naikinamos. Nepavojingos atliekos bus paliktos tvarkyti savininkui – UAB „Ekologistika“.

 

Jeigu oro sąlygos leis, tikėtina, kad pavojingų atliekų išgabenimo bei užteršto vandens išvalymo, kurį atlieka „Dzūkijos vandenys“ darbai turėtų pasibaigti vasario pradžioje.

 

Visas užterštas vanduo yra „Dzūkijos vandenų“ valymo įrengimų rezervuaruose, jie jį valo ir, turimais duomenimis, po savaitės kitos turėtų baigti tai padaryti.

 

Kiek gali kainuoti avarijos likvidavimo darbai, bus galima pasakyti tik po to, kai jie bus baigti. Nors prognozės ir nedėkingas dalykas, bet aš įsivaizduoju kad šiuo atveju kalba eina mažiausiai apie šimtus tūkstančių eurų.

 

Tai ir Ekstremalių situacijų komisija pastaruoju metu neturi nei ko rinktis, nei ką spręsti. Ar taip?

 

Iš tiesų komisija renkasi pagal poreikį. Vėliausias jos posėdis buvo prieš Kalėdas. Šiuo metu atliekami iš anksto suplanuoti, komisijos aprobuoti ir aptarti avarijos padarinių šalinimo darbai. Kadangi jie dar nebaigti, nėra jokių naujų aplinkybių, poreikio rinktis į posėdžius Ekstremalių situacijų komisijai taip pat kol kas nėra.

 

Ar nėra taip, kad atšaukus ekstremalią situaciją, visi gaisro padarinių likvidavimo darbai nebebūtų finansuojami iš valstybės biudžeto, todėl ta situacija vis dar yra, nors nieko ekstremalaus ir nebėra?

 

Likvidavimo darbų finansavimas iš valstybės biudžeto niekaip nėra susijęs su ekstremalios situacijos atšaukimu. Ekstremalios situacijos paskelbimą ir jos atšaukimą reglamentuoja vieni teisės aktai, o likvidavimo darbų finansavimas yra vykdomas pagal kitus teisės aktus.

 

Verslas ir gyventojai galėjo kreiptis į Vyriausybę ir savivaldybę dėl nuostolių patirtų dėl gaisro kompensavimo. Ar dar galima kreiptis? Kiek buvo besikreipusių, koks prašomos kompensacijos dydis, kiek jau išmokėta ir iki kada dar gali kreiptis dėl kompensacijos?

 

Gyventojai, ūkio subjektai ir kitos įstaigos, kurie dėl ekstremalios situacijos patyrė žalą, prašymus turėjo pateikti ne vėliau kaip iki sausio mėnesio. Manau, kad jau visos įmonės, kurios patyrė žalą, kreipėsi. Prašymų pateikta išties nemažai: beveik pusšimtis, bendra kompensuoti prašoma suma sudaro virš 2,6 milijono eurų. Išmokos dėl patirtų nuostolių kol kas skirtos tik Alytaus miesto savivaldybei bei kenksmingas atliekas vežančiai „Toksikai“.

 

Ar savivaldybė domėjosi, kokia situacija dėl priešgaisrinės saugos reikalavimų kitose buvusiame Medvilnės kombinate esančiose įmonėse, ar imtasi kokių nors priemonių, kad panašus gaisras nepasikartotų?

 

Šiuo atveju galime kalbėti tik apie tai, kad turime tam tikros informacijos, kad viena ar kita įmonė Pramonės rajone gali būti nesaugi. Bet tai tik kalbos, kurias patikrinti sudėtinga. Nes, noriu pabrėžti, aplinkosauginius ir priešgaisrinius dalykus pagal dabar galiojančius teisės aktus šiandien gali kontroliuoti ir vertinti anaiptol ne savivaldybė, bet valstybės institucijos. Taip, mes iš tiesų įvertinsime, kokia situacija yra mums pavaldžiose įstaigose, tačiau dėl kitų reikia atitinkamų teisės aktų pakeitimų, jeigu norima, kad savivaldybė šiais klausimais turėtų kokią nors įtaką.

Ankstesni straipsniai