Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Medikų trūkumo problemą Alytaus miesto savivaldybė spręs siūlydama išmokas ir stipendijas

8:40, 2019-02-19

Medikų trūkumas Alytuje – nebe nauja problema, tačiau ji vis gilėja. Alytaus miesto savivaldybė pasiryžusi imtis netradicinių priemonių situacijai pagerinti ir naujiems, kvalifikuotiems gydytojams į Alytų pritraukti. „Pagrindinis tikslas yra užtikrinti, kad mieste dirbtų pakankamai aukštos kvalifikacijos specialistų, kad žmonėms nereikėtų ilgai laukti eilėse ir jie gautų kokybiškas paslaugas“, - sako Alytaus miesto savivaldybės gydytoja Irma Maskeliūnienė.  

 

Anot jos, medikų trūkumas – viena pagrindinių priežasčių, kodėl žmonėms tenka ilgai laukti eilėse, norint gauti specialisto konsultaciją, o pasitraukus dirbantiems pensinio amžiaus medikams, juos nebūtų kam pakeisti.

 

Gydytojų pritraukimui – lėšos iš savivaldybės biudžeto

 

„Tokia problema savivaldybei yra labai gerai žinoma. Nuolat analizuojame situaciją, tačiau pakeisti ją nėra taip lengva, kaip gali pasirodyti iš šalies“, - sako Alytaus miesto savivaldybės vicemerė Valė Gibienė.

 

Anot jos, tiek savivaldybės gydymo įstaigos, tiek pati savivaldybė priima sprendimus, kurie turėtų pagerinti situaciją mieste dėl medikų trūkumo. Vieni jų pasiteisina, kiti duoda tik laikiną rezultatą, todėl vis ieškoma naujų galimybių, kurios skatintų jaunus medikus atvykti gyventi ir dirbti į Alytų.

 

Naujas siūlymas – iš Alytaus miesto savivaldybės biudžeto gydytojams mokėti kasmetines išmokas, o rezidentams – stipendijas. 

 

Vasario pabaigoje vyksiančiame savivaldybės tarybos posėdyje bus siūloma patvirtinti naują finansavimo teikimo atvykstantiems dirbti į Alytaus miesto savivaldybės sveikatos priežiūros įstaigas trūkstamos specialybės gydytojams ir rezidentams tvarką, norint paskatinti trūkstamos specialybės gydytojus ir rezidentus atvykti dirbti į Alytaus polikliniką bei ligoninę. Taip būtų užtikrintas kokybiškas ir prieinamas asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimas Alytaus miesto gyventojams.

 

Pagal naują tvarką  gydytojui pirmuosius trejus metus būtų mokama 5 tūkst. eurų dydžio kasmetinė išmoka, skirta gydytojo poreikiams tenkinti.

 

Rezidentui kasmet būtų mokama ne daugiau 10 tūkst. eurų dydžio stipendija pagal rezidentūros išlaidų sąmatą, skirta rezidentūros studijų su stipendija šalies universitetuose apmokėjimo išlaidoms dengti.

 

Skatinimo priemonėmis pasinaudojęs gydytojas įsipareigotų įstaigoje dirbti ne trumpiau kaip penkerius metus, o rezidentas – ne trumpiau kaip dešimt metų nuo pirmos darbo dienos įstaigoje.

 

„Tikimės, kad tai būtų pakankama paskata jauniems medikams, kol situacija mieste dar netapo kritine. Kodėl? Skaičiai yra labai iškalbingi. Alytaus poliklinikoje Vidaus ligų skyriuje dirba 11 gydytojų, iš kurių 8 medikai yra pensinio amžiaus. Šeimos medicinos skyriuje iš 19 gydytojų taip pat 8 medikai yra pensinio amžiaus. Panaši situacija yra ir Alytaus ligoninėje, kur net 52 darbuotojai yra 60 metų amžiaus ir vyresni“, - sako I. Maskeliūnienė.

 

Dar viena paskata – mokestis už studijas

 

Per pastaruosius metus tiek Alytaus mieste, tiek apskrityje daugėja gyventojų, sulaukusių 65 metų ir vyresnių. Didėjant vaikų ir suaugusiųjų sergamumui, didėja ir sveikatos priežiūros paslaugų poreikis.

 

Tiek Alytaus poliklinika, tiek ligoninė nuolatos atnaujina darbo skelbimus dėl laisvų darbo vietų, tačiau surasti specialistų nėra lengva. Poliklinikoje šiais metais trūksta dviejų šeimos medicinos gydytojų, kardiologo, chirurgo, psichiatro, vaikų odontologo, fizinės medicinos ir reabilitacijos specialisto.

 

Alytaus ligoninei šiais metais reikia vidaus ligų gydytojų, dermatovenerologų, kardiologų, neurologų, akušerių-ginekologų ir kitų specialistų.

 

Jų įstaigos ieškos siūlydamos iš savo lėšų apmokėti rezidentūros studijas ir tokiu būdu pritraukti naujų specialistų. Tiesa, ar toks sprendimas bus ilgalaikis, nėra aišku.

 

Alytaus ligoninė savo lėšomis jau yra finansavusi 17 rezidentų studijas – apie 40 tūkst. eurų vienam asmeniui. Tačiau iš jų tik penki liko dirbti ligoninėje. Visi kiti grąžino lėšas, sumokėjo baudas dėl studijų finansavimo sutarčių sąlygų nesilaikymo ir išvyko į kitus miestus.

 

„Tačiau ir tie penki gydytojai mūsų miestui yra labai reikalingi“, - teigia savivaldybės gydytoja.

 

Darbo sąlygų gerinimas: skirtos lėšos medicininei įrangai, patalpų remontui

 

Kad gydytojai norėtų dirbti Alytuje, tam turi būti sukurtos ir geros sąlygos, ir pasiūlytas patrauklus darbo užmokestis. Alytaus miesto savivaldybė per paskutinius ketverius metus skyrė lėšų tiek Alytaus poliklinikos, tiek miesto ligoninės patalpoms remontuoti bei būtinai medicinos įrangai atnaujinti.

 

Vasario pradžioje Alytaus ligoninėje pradėjo veikti magnetinio rezonanso tomografas. „Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninė yra didžiausia Alytaus regiono sveikatos įstaiga. Technologijos žengia į priekį ir šiandien diagnozės negali būti nustatomos tik iš kraujo tyrimo.

 

Magnetinio rezonanso tomografas ligoninės medikams būtinas darbo įrankis. Jis padeda tiksliau ir greičiau nustatyti diagnozę sveikatos problemų turintiems pacientams. Jis reikalingas ir medikams, ir alytiškiams“, - įsitikinusi Alytaus miesto savivaldybės mero pavaduotoja Valė Gibienė.

 

Pokyčius pajus ir Alytaus poliklinika. Čia praėjusiais metais jau buvo atnaujintas Vaikų ligų skyrius, o šiemet Stomatologijos skyriuje bus sumontuota nauja įranga, taip pat ir nupirktas naujasis sedacijos aparatas. Sedacija – tai procedūra, kurios metu pacientams leidžiama kvėpuoti specialiomis atpalaiduojančiomis dujomis. 

 

„Dažniausiai ši procedūra taikoma vaikams ir neįgaliesiems, kuriems apsilankymas pas odontologą sukelia labai daug nerimo, streso ir baimės. Procedūros metu pacientas neužmiega, gali laisvai komunikuoti su gydytoju odontologu, tačiau tuo pat metu jis jaučiasi ramus ir neįsitempęs. Iki šiol ši paslauga Alytuje nebuvo teikiama ir dažnam pacientui tekdavo keliauti į Kauno ar Vilniaus klinikas “, - teigia I. Maskeliūnienė.

 

Planuose – dar vieno medicininio įrenginio pirkimas

 

Artimiausiame tarybos posėdyje bus svarstomas klausimas dėl dar vieno modernaus medicinos įrenginio  įsigijimo. Jeigu miesto politikai pritars, Alytaus ligoninė, pasinaudojusi ES finansavimo galimybe, įsigys mobilų C rentgeno lanką - elektroninį rentgeno aparatą.

 

Šiuolaikiškas chirurginis aparatas su C lanku pasižymi moderniausiomis vaizdo gavimo technologijomis, užtikrina didelį bendrosios chirurgijos, ortopedijos ir traumatologijos sričių našumą. Jis labai pagelbės medikams operacijų metu, sumažins pooperacinių komplikacijų riziką.  

Ankstesni straipsniai