Pranešk naujieną! Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt |
Prasidėjo trečioji karantino savaitė: ką būtina žinoti alytiškiams?
Lietuvoje prasidėjo trečioji karantino savaitė. Šalyje sergančių koronavirusu asmenų skaičius, deja, auga, o įvesti ribojimai verčia taikytis prie kitokio gyvenimo ritmo. Tad Alytaus miesto savivaldybė dar kartą primenam karantino metu galiojančius ribojimus ir alytiškiams svarbią informaciją.
Ribojimai karantino metu
Lietuvoje iki kovo 30 d. 24 val. draudžiama visa veikla, kuri nėra skirta aprūpinti žmones būtinaisiais ištekliais. Tad šiuo metu galima tik maisto, veterinarijos, vaistinių ir optikos prekių pardavimo veikla. Viešojo maitinimo įstaigų, restoranų, kavinių, barų veikla galima tik tais atvejais, kai maistas gaminamas išsinešti arba kitais būdais pristatyti gyventojams. Grožio, sporto, poilsio centrų ir kitų paslaugų teikimas yra draudžiamas.
Vaistinės privalo pagal galimybes riboti vienam gyventojui parduodamą dezinfekavimo priemonių kiekį.
Karantino laikotarpiu vaistinėms draudžiama parduoti ar išduoti gyventojams daugiau kaip po vieną to paties bendrinio pavadinimo, stiprumo ir farmacinės formos nereceptinio vaisto išorinę pakuotę vieno apsipirkimo metu https://bit.ly/3b4zUow
Saviizoliacija
Asmenims, grįžusiems iš užsienio, privaloma izoliuotis, t. y. nepalikti namų ar kitos izoliavimosi vietos, nevaikščioti į parduotuves, nepriiminėti svečių, laikytis kitų nustatytų apribojimų.
Tie, kurie nesutiks pasirašyti, jog laikysis izoliavimo reikalavimų, nėra Lietuvos piliečiai ar neturės tinkamų patalpų, 14 dienų izoliaciją praleis savivaldybių parengtose patalpose.
Visi į Lietuvą grįžtantys žmonės bus tikrinami dėl koronaviruso infekcijos – pasienio kontrolės punktuose mobilios brigados paims jų nosiaryklės tepinėlius bei vėliau juos informuos apie turimų rezultatus.
Tiek transporto neturinčius iš užsienio grįžusius žmones, kuriems leista izoliuotis jų pasirinktoje vietoje, tiek tuos, kurie bus izoliuoti savivaldybės patalpose, į izoliacijos vietas turės parvežti savivaldybės transportas.
Iš bet kurių užsienio šalių grįžę vairuotojai, kurie dirba tarptautinius komercinius krovinių vežimus vykdančiose įmonėse, turi izoliuoti save 14 kalendorinių dienų arba iki kito numatyto išvykimo, jeigu numatyta išvykimo diena yra ankstesnė nei baigiasi 14 dienų laikotarpis. Darbuotojų izoliavimusi turi pasirūpinti pačios įmonės, teikiančios logistikos paslaugas.
Daugiau informacijos apie saviizoliaciją https://bit.ly/39ik2h2
Rekomendacijos šeimos nariams, kurių artimieji turėjo sąlytį su sergančiais COVID-19, https://bit.ly/2WAGz5O
Reikalavimų nesilaikymas baudžiamas teisės aktų numatyta tvarka:
Baudžiamojo kodekso pataisose numatyta griežtinti atsakomybę asmenims, kurie yra medikų informuoti apie užkrečiamą ligą, tačiau nesilaikė karantino sąlygų. Jiems grėstų bauda, laisvės apribojimas, areštas arba laisvės atėmimas iki vienerių metų. Jeigu dėl tokio asmens neatsakingo elgesio užkrečiama liga išplis ir užsikrės kiti asmenys, tuomet jam bausmė būtų dar griežtesnė – bauda (iki 6000 Eur), areštas arba laisvės atėmimo bausmė iki 5 metų.
Griežtinama administracinė nuosavybė ir už policijos pareigūnų teisėtų reikalavimų nevykdymą bei už savivaldybių tarybų sprendimų dėl kovos su žmonių užkrečiamųjų ligų protrūkiais nevykdymą.
Plačiau: https://bit.ly/3dvnWWU.
Kaip Lietuvos gyventojai ir įmonės laikosi nustatytų karantino ir saviizoliacijos taisyklių, tikrinama gavus pranešimų per bendrąjį pagalbos centrą telefono numeriu 112.
Kur kreiptis laikinojo karantinavimo Alytuje klausimais?
Laikinojo karantinavimo vieta Alytuje yra Alytaus miesto stadiono sportininkų namai (Birutės g. 5).
Laikinojo karantinavimo klausimais prašoma kreiptis į Alytaus miesto savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoją Robertą Samuolytę-Kisielienę tel. +370 693 55 005 arba Finansų ir investicijų skyriaus vedėjo pavaduotoją Antaną Butkevičių tel. +370 620 24 321 arba rašyti el paštu karantinas@alytus.lt.
Kaukių dėvėjimas viešosiose vietose yra būtinas!
Esant galimybei dėvėkite medicininę kaukę, jeigu jos neturite, tuomet medžiaginę, kuri dengia nosį ir burną.
Kaukių galima nedėvėti vairuojant motorines transporto priemones.
Viešose vietose, kur liečiami daiktai, taip pat dėvėkite vienkartines pirštines.
Ribojamas Alytaus viešojo transporto važiavimo laikas
Nuo balandžio 1 d. VISI KELEIVIAI PRIVALO dėvėti pirštines, būti su apsauginėmis veido kaukėmis, respiratoriais, arba kitomis nosį ir burną dengiančiomis apsaugos priemonėmis, be šių apsaugos priemonių keleiviai nebus vežami!
Prašoma keleivių vengti atsiskaitymų grynaisiais pinigais. Keleiviai, neturintys el. bilieto kortelių, jas gali įsigyti iš autobusų vairuotojų ir papildyti el. piniginę daugkartiniam naudojimui!
KARANTINO METU TĘSIAMAS ALYTAUS VIEŠOJO TRANSPORTO EISMO RIBOJIMAS – NUO 2020-04-01 5-ASIS AUTOBUSO MARŠRUTAS NEVAŽIUOS! Plačiau: https://bit.ly/2UrjXDi
Senjorai, likite namuose! Į pagalbą kvieskite savanorius!
Karantino metu prašoma senjorų:
Likti namuose.
Nesilankyti viešose vietose – turgavietėse, bažnyčiose, poliklinikoje ir kt.
Nesilankyti parduotuvėse. Prireikus maisto produktų ar buities prekių, paprašykite jų jums parūpinti kaimynų ar artimųjų.
Į gydytojus kreiptis tik telefonu.
Neskubėti dabar mokėti mokesčių – tai galėsite padaryti ir vėliau. Arba juos elektroniniu būdu sumokėti paprašyti artimųjų ar kaimynų.
Nepatariama prižiūrėti anūkų, nes vaikai koronavirusu perserga lengvai, o senjorams tai didžiulė rizika.
Senjorams į pagalbą gali atskubėti ir savanoriai. Maisto produktų ir vaistų gali parūpinti:
VšĮ „Gerumo skraistė“. Paslauga teikiama tik užsiregistravus telefonais 8 602 05 450 arba 8 687 71 309 ir el. paštu gerumo.skraiste@gmail.com
VšĮ Alytaus neįgaliųjų užimtumo dienos centras, tel. 8 663 66 408
Jeigu norite pabendrauti neišėję iš namų, skambinkite į nemokamą „Sidabrinę liniją“ tel. 8 800 800 20 (darbo dienomis nuo 8 iki 20 val.).
Laiptinių dezinfekcija turi rūpintis pačios daugiabučių namų bendrijos
Laiptinių turėklų, durų rankenų, sienų dezinfekavimu ir tam skirtomis priemonėmis bendrijos turi rūpintis pačios.
Kaip valyti ir dezinfekuoti laiptines?
Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijos:
• laiptinę valyti drėgnu būdu, naudojant įprastus ploviklius, kuriuose yra dezinfekuojančių priedų;
• turėklus valyti bent vieną kartą per dieną drėgno šluostymo būdu, panaudojant įprastus ploviklius, kuriuose yra dezinfekuojančių priedų;
• laiptines vėdinti 2-3 kartus per dieną, sudarant skersvėjį;
• laiptinių palanges šluostyti drėgnu būdu, naudojant įprastus ploviklius, kuriuose yra dezinfekuojančių priedų;
• liftų kabinas plauti kasdien, naudojant įprastus ploviklius, kuriuose yra dezinfekuojančių priedų;
• telefonspynes valyti įprastais valikliais, naudojant vienkartinę servetėlę. Nuvalius telefonspynės paviršių valikliu, ją dezinfekuoti dezinfekuojančia priemone bent vieną kartą per dieną;
• krantino metu draudžiama šluoti laiptines.
Informacija apie paslaugas atliekančias įmones: https://bit.ly/2JuCubr
Alytaus miesto savivaldybės administracija dirba nuotoliniu būdu
Iki balandžio 13 d. Alytaus miesto savivaldybės administracija dirbs nuotoliniu būdu. Visą informaciją, kaip užsisakyti savivaldybės paslaugas ir gauti reikiamą informaciją, rasite https://bit.ly/2QGMlPI
Kaip elgtis parkuose ir kitose viešose erdvėse?
Parkuose ir kitose atvirose viešosiose vietose lankytis rekomenduojama ne didesnėmis nei 2 asmenų grupėmis (išskyrus tos pačios šeimos narius), laikytis saugaus kontakto (didesnio nei 2 metrų atstumo ir trumpesnio nei 15 minučių kontakto) ir higienos reikalavimų.
Rekomendacijos prekybos centrams ir parduotuvėms
Visoms parduotuvėms ir prekybos centrams rekomenduojama:
Kol šalyje galioja karantinas, prekybos vietose, prie įėjimo, lankytojams turi būti sudaryta galimybė dezinfekuoti rankas, o apsipirkimui naudojami vežimėliai ir krepšiai turi būti valomi ir dezinfekuojami po kiekvieno jų panaudojimo.
Reguluoti pirkėjų srautus. Draudžiama prekybos vietose apsipirkinėti didesnei nei 2 asmenų grupei, šeimos nariai turi apsipirkinėti po vieną.
Prekybos centrams rekomenduojama imtis maksimalių priemonių, siekiant apsaugoti parduotuvių darbuotojus: įrengti pertvaras tarp pardavėjų ir pirkėjų, aprūpinti darbuotojus apsaugos priemonėmis ir kt. Prekybininkai įpareigoti pasirūpinti, kad pardavėjai dirbtų kas antroje kasoje, jei tarp jų neišlaikomas mažiausiai 2 metrų atstumas.
Lankytojai turi būti skatinami už prekes atsiskaityti ne grynaisiais pinigais, o mokėjimo kortele.
Prie įėjimo į parduotuvę ar prekybos centrą paskelbti informaciją, atkreipiančią dėmesį į lankytojų asmens higienos laikymąsi (rankų higiena, kosėjimo, čiaudėjimo etiketas).
Skatinti lankytojus eilėse prie kasų ar savitarnos kasų laikytis saugaus ne mažesnio kaip 1 metro atstumo.
Užtikrinti galimybę parduotuvės ir prekybos centro darbuotojams reguliariai (ne rečiau kaip kas 2 val.), o esant poreikiui ir dažniau, kruopščiai plauti rankas su šiltu tekančiu vandeniu ir skystu muilu, ar dezinfekuoti jas specialiomis rankų dezinfekcinėmis priemonėmis.
Užtikrinti galimybę dažniau nei įprastai valyti dažniausiai liečiamus paviršius (durų rankenas, turėklus, krepšių, vežimėlių rankenas ir t. t.) ne tik drėgnu būdu, bet naudoti specialias dezinfekavimo medžiagas. Paviršiams dezinfekuoti naudoti 0,1 proc. natrio hipochlorito tirpalą.
Rekomenduoti visiems gyventojams pirmenybę teikti apsipirkimui internetu, vengiant artimo kontakto.
Alytuje kai kurie prekybos centrai klientus įleidžia, tik jei jie dėvi apsauginę kaukę. Prekybos centras „Maxima“ pirmasis ėmėsi šios iniciatyvos, tikimės, kad greitu metu šiuos apribojimus klientams taikys ir kiti prekybos centrai.
Draudžiama:
Parduotuvėse, prekybos centruose ir kitose prekybos vietose dirbti darbuotojams, atvykusiems/parvykusiems iš rizikingų šalių, kurių sąrašas skelbiamas Sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainėje http://sam.lrv.lt/lt/koronavirusas, kuriems privaloma 14 dienų izoliacija;
Asmenims, atvykusiems/parvykusiems iš rizikingų šalių, kurių sąrašas skelbiamas Sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainėje http://sam.lrv.lt/lt/koronavirusas, kuriems pivalomas 14 dienų izoliacija, lankytis prekybos centruose, parduotuvėse, kitose prekybos vietose.
Atliekas tvarkykite atsakingiau!
Gyventojams rekomenduojama servetėles, tualetinį popierių, apsaugines kaukes ir kitas panašaus pobūdžio buitines atliekas mesti atskirai nuo kitų mišrių komunalinių atliekų – į atskirą skysčiams nepralaidų maišą, kurį pripildžius reikėtų įdėti į papildomą maišą ir, sandariai užrišus, išmesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerį. Į papildomą maišą reikėtų sudėti ir atskirai rūšiuojamas pakuočių (popieriaus, plastiko, metalo) atliekas, o jas išmesti į pakuočių atliekoms skirtą konteinerį.
Prekybininkams karantino metu siūloma laikinai nebepriimti užstatinių pakuočių prekybos vietų viduje rankiniu ir automatizuotu būdu (taromatuose) ir jas priimti tik lauke esančiuose taromatuose, juose užtikrinant tinkamas higienos priemones, reikiamų atstumų tarp žmonių laikymąsi.
Daiktų keitimosi ir paruošimo naudoti pakartotinai punktus reikėtų laikinai uždaryti. Plačiau: https://bit.ly/2WJoiD
Nepamirškime!
Uoliai laikytis higienos reikalavimų:
– ypač dažnai ir kruopščiai plauti rankas šiltu vandeniu ir muilu (apie 40–60 sek.), trinti jas dezinfekantu;
– nesiliesti rankomis prie veido;
– bent kartą per valandą reguliariai vėdinti patalpas;
– drėgnuoju būdu valyti baldus ir kitus kietuosius paviršius, papildomai dezinfekuoti durų rankenas;
– vengti artimo kontakto su žmonėmis, galinčiais nešioti virusą.
Padėkime medikams, kad jie galėtų padėti mums!
Kovoje su COVID-19 virusu susitelkime ir palengvinkime medikų darbą ir išgyvenamą įtampą Padėkime jiems, kad jie padėtų mums!
Norite skirti paramą Alytaus miesto asmens sveikatos priežiūros įstaigoms?
Skambinkite Ekstremalios situacijos operacijų centro vadovei Neringai Rinkevičiūtei tel. +370 616 70 244. Paramos sąskaita Šiaulių banke LT 62 7181 2000 0213 0490.
Visą parą veikianti karštoji koronaviruso linija 1808.
Kaip turi elgtis pacientas, atvykęs į mobilų koronaviruso patikros punktą?
Alytuje, prie Kultūros centro (Pramonės g. 1B) esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje veikia mobilus punktas, kuriame pacientams imami ėminiai tyrimams dėl naujojo koronaviruso (COVID-19).
Kas gali tirtis?
Punktuose ėminius tyrimams gali priduoti asmenys, kuriems pasireiškė bent vienas iš koronavirusui būdingų simptomų – staiga pradėjus karščiuoti, kosėti, prasidėjus dusuliui. Taip pat – jei 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo bet kurioje užsienio šalyje ar po sąlyčio su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos atveju.
Kur kreiptis?
Pasireiškus koronavirusui būdingiems simptomams pacientas pirmiausia turi skambinti karštosios linijos trumpuoju telefonu 1808. Pacientai, kurie atvyks į mobilųjį punktą ir nebus kreipęsi į karštąją liniją, nebus priimami.
Karštosios linijos konsultantas priima sprendimą, ar skambinantį pacientą tikslinga tirti dėl koronaviruso infekcijos. Nusprendus pacientą ištirti, surenkama papildoma asmeninė informacija ir, jei pacientas gali atvažiuoti asmenine transporto priemone (būti atvežtas kito asmens), tuomet jo duomenys perduodami mobiliajam punktui, kuris asmeniškai susisiekia su pacientu ir paskiria atvykimo laiką.
Kaip elgtis atvykus į mobilų punktą?
Pacientas, atvykęs į mobilų punktą, turi nelipti iš automobilio ir neatidaryti lango, kol nebus nurodyta kitaip.
Pacientas su savimi turi turėti asmens dokumentą ir A4 formato lapą su užrašytu mobiliojo telefono numeriu.
Prie automobilio priėjęs mobiliojo punkto komandos padėjėjas sutikrina atvykusio asmens duomenis bei užpildo siuntimą diagnostiniams tyrimams.
Tuomet paciento paprašoma atidaryti automobilio langą. Jam susipažinti ir pasirašyti įteikiama sutikimo forma ir saviizoliacijos atmintinė.
Kitas mobiliojo punkto komandos narys paima tepinėlį iš paciento nosiaryklės ir ryklės koronaviruso infekcijos laboratoriniams tyrimams atlikti.
Pacientas po ėminio paėmimo turi grįžti į namus ir laukti tyrimo atsakymo.
Jei tyrimo rezultatai neigiami, pacientas bus laikomas sveiku, jei 14 dienų saviizoliuosis ir simptomai pranyks, tačiau jei būklė negerės, atsiras kitų simptomų ar kils neaiškumų, pacientas turi kreiptis nuotolinės konsultacijos į savo šeimos gydytoją ar į karštąją liniją.
Jei rezultatas teigiamas, tačiau paciento būklė yra gera, jam paaiškinama apie griežtos saviiizoliacijos svarbą namuose iki visiško pasveikimo bei atsakomybę, ją pažeidus. Jei pacientas negali saviizoliuotis namuose, tuomet informuojama savivaldybė – ji užtikrina paciento transportavimą į tokiems atvejams parengtą vietą.
Jeigu paciento būklė yra pablogėjusi, mobiliojo punkto koordinatorius informuoja GMP dispečerinę ir nurodo pacientui likti namuose ir laukti, kol atvyks GMP brigada.
Jei pacientą į mobilųjį punktą transportu atveža kitas asmuo, t. y. turėjo sąlyti su sergančiuoju, jis taip pat turi izoliuotis 14 dienų.
Mobilaus punkto darbo laikas
Mobilusis koronaviruso patikros punktas dirbs 7 dienas per savaitę nuo 8 iki 20 val.
Kokių miestų gyventojai gali atlikti tyrimus?
Mobilusis punktas Alytuje aptarnauja Alytaus miesto, rajono, Druskininkų, Lazdijų rajono, Varėnos rajono savivaldybių gyventojus.
Kiek asmenų patikrinta mobiliame koronaviruso patikros punkte?
Kovo 25 - 26 d. mobiliajame patikros punkte paimti 97 mėginiai.
Kovo 25 d. iš 56 nustatyti 5 koronaviruso atvejai iš jų 4 mieste ir vienas rajone.
Kovo 26 d. ištyrus 41 gyventoją nustatyti 2 koronaviruso atvejai 1 mieste ir 1 rajone.
Iš viso Alytuje koronavirusas nustatytas 10 asmenų.