Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Vicemeras Š. Klėgeris apie alytiškių iniciatyvas: „Viską lemia ne pinigai – yra kai kas svarbiau“

13:50, 2020-01-16

Tereikia tik pinigų, ir gali įgyvendinti visas savo idėjas – tokia nuomonė dažnai girdima visuomenėje. Tačiau Alytaus mero pavaduotojas Šarūnas Klėgeris įsitikinęs, kad pinigai anaiptol nėra pagrindinis rodiklis, norint savo idėją paversti kūnu. Ir tai puikiai parodė jau trečius metus gyvuojantis „Alytiškių iniciatyvų“ projektas.

 

Vien pinigų neužtenka, reikia „užsidegimo“

 

 „Vis kartojama, kad Alytuje galima padaryti tą, įrengti kitą, tik tam reikia turėti lėšų. O jei nepasiseka, tai, matyt, pinigų pritrūko. Paradoksalu, bet kartais pinigus gali turėti, tačiau jie nieko nepagelbės. Taip yra ir su alytiškių iniciatyvomis. Patirtis parodė, kad čia svarbiausias svertas – ne pinigai. Nieko nebus, jei žmonės „nedegs“, netikės savo idėja ir nepalaikys jos iki pat pabaigos“, - kalbėjo Š. Klėgeris.

 

Jis džiaugiasi, kad Alytaus miesto savivaldybė vienintelė visoje Lietuvoje vykdo „Alytiškių iniciatyvų“ projektą, kuris leidžia miesto gyventojams, bendruomenėms patiems nuspręsti, kam panaudoti dalį miesto biudžeto, kaip pagerinti sąlygas viešosiose erdvėse alytiškiams. Tereikia pateikti idėją ir, jeigu ji sulauks daugiausia balsų, bus įgyvendinta iš miesto biudžeto lėšų.

 

Alytaus miesto savivaldybės prieš trejus metus inicijuotas ir besitęsiantis projektas kitose savivaldybėse įvardijamas kaip gerosios praktikos pavyzdys – Dzūkijos sostinei jau ne kartą yra tekę dalintis patirtimi dėl „Alytiškių iniciatyvų“ su kitais miestais.

 

Nauja tvarka įneš daugiau aiškumo

 

„Tačiau ne viskas yra taip paprasta. Per tuos metus projektą teko tobulinti, vis svarstyti, kaip būtų geriau, patogiau. Juk neturime jokios praktikos, panašių pavyzdžių, kad galėtume iš ko nors pasimokyti. Tai yra unikalus dalykas. Tad ir dėl „Miesto vartų“ iniciatyvos buvo atsiradęs nesusikalbėjimas: bendruomenė nubalsavo, taryba atmetė, galop pateikus antrąkart – pritarė.  Po viso to, Bendruomenės iniciatyvų darbo grupė atsižvelgė į visas pastabas ir savivaldybės tarybai buvo pateikta tvirtinti kiek pakeista iniciatyvų teikimo tvarka“, - pasakojo Š. Klėgeris.

 

Šiųmetis „Alytiškių iniciatyvų“ projektas jau startavo, ir alytiškiai iki kovo 13 dienos vėl gali teikti idėjas miestui. Pasikeitus tvarkai, norint, kad pateikta iniciatyva būtų įgyvendinta, ji turi surinkti tam tikrą privalomą kiekį balsų. 

 

„Tai padaryta ne siekiant kažką apsunkinti, bet kaip tik – įrodyti, kad toji iniciatyva yra brandi, turinti palaikymą, kuris anaiptol nėra tik keliolika balsų. Surinkus reikiamą kiekį balsų, nereikės tarybos pritarimo, užteks administracijos direktoriaus patvirtinimo. Tad išvengsime tokios situacijos, kad miestelėnai išrenka, nubalsuoja, pritaria, o politikai atmeta“, - kalbėjo vicemeras.

 

Pasak jo, ir patys iniciatyvos autoriai bus labiau suinteresuoti, kad idėją palaikytų bendruomenė, kad į projektą įsitrauktų kuo daugiau gyventojų. Kada bus nueitas toks kelias, tikėtina, kad žmonės savo iniciatyvos įgyvendinimo sieks ir dėl jos stengsis iki pat pabaigos, kol jų idėja bus išpildyta.

 

Nauji miesto vartai – jau vasarą

 

„Manęs dažnai klausia, kaip yra su viena iniciatyvų – koncertine erdve Miesto sode. Prieš pora metų ši iniciatyva laimėjo didžiųjų iniciatyvų kategorijoje, bet ji iki šiol nėra įgyvendinta. Žmonės teiraujasi, gal neužteko pinigų?

 

Pinigų užteko ir jie buvo paskirti, tačiau čia ir yra tas pavyzdys, kad šiame projekte – ne pinigai svarbiausia. Juos teko grąžinti į biudžetą, perskirstyti. O ko pritrūko, sunku netgi atsakyti. Greičiausiai – iniciatyvinės grupės susikalbėjimo, idėjos išgryninimo, tikėjimo. Savivaldybė gali skirti pinigų, suteikti resursus, bet būtent iniciatyvos autoriai turi būti tas „varikliukas“, kuris užduoda toną, kaip ir kas turi būti“, - kalbėjo Š. Klėgeris. Jis tikisi, kad koncertinė erdvė Miesto sode bus, tačiau tam reikia susitikti, kalbėtis, atnaujinti projektą.

 

Na, o didelių diskusijų sulaukusi iniciatyva „Miesto vartai“ Alytuje šiemet bus įgyvendinta – nauji vartai prie trijų įvažiavimų į Alytaus miestą turėtų atsirasti jau vasarą ar rudenį.

 

Iš alytiškių teiktų iniciatyvų jau galima džiaugtis ir grilio zona Jaunimo parke, bronzinės voverės su riešutu skulptūra Senamiesčio skvere, treniruokliais, naujais suoliukais Dainų slėnyje.

 

Parodyti pavyzdį gali kiekvienas

 

Per dvejus metus alytiškiai iš viso pateikė 36 projektus, 25 jų buvo pateikti balsavimui.

 

Gyventojai ir vėl kviečiami teikti idėjas bei pasiūlymus, skirtus gerinti Alytaus viešąsias erdves, kuriomis galėtų naudotis visi miesto gyventojai ir svečiai. Projekto idėjos pasiūlymo formą galite rasti čia.

 

Vicemeras Š. Klėgeris priminė, kad alytiškiai turi puikią progą nebūti tik stebėtojais, o patys prisidėti prie miesto aplinkos kūrimo, naujovių atsiradimo ir parodyti, kokia linkme reikia eiti.

 

„Mes esame įpratę kritikuoti, kad kažkas daroma ne taip, kaip reikia, ar sakome, kad mums visai ne to reikia. Tad tai yra puiki proga, pradedant nuo savęs, parodyti gerąjį pavyzdį, prisidėti kuriant kiekvienam mūsų jaukesnį miestą. Nesvarbu, ar toji iniciatyva būtų tik maža smulkmena, ar didelis projektas“, - sakė Š. Klėgeris.

 

 

 

 

Ankstesni straipsniai