Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Meras N. Cesiulis. Mąstykite kritiškai, nepasiduokite sąmokslo teorijoms ir spekuliacijoms

21:25, 2019-10-20

Kalbėjau su prezidentu Gitanu Nausėda.

 

Aš esu nuoširdžiai apstulbęs, kaip jis nuoširdžiai susirūpinęs mūsų situacija. Klausinėjo, ko mums reikia, kur kyla problemų, ar patys jas esame pajėgūs išspręsti. Aš smulkiai papasakojau, kokia dabar yra padėtis, papasakojau apie visas bėdas gesinant gaisrą – nuo vandens, technikos trūkumo iki baimių dėl ugniagesių gyvybių, kadangi pastatas griūva, deja, ne tik betonas, bet ir armatūros, sijos. Prezidentas prašė pirmiausia gelbėti žmones, o apie išlaidas negalvoti, esą viskuo pasirūpins – galime naudotis visais valstybės resursais.

 

Iš baimės mes kartais padarome neįtikėtinų dalykų. Kartais tik baimė mus veda į priekį. Ir nuvesti gali labai toli. Tačiau nėra blogiau, kai baimė perauga į paniką. Žinau, kad šiuo sunkiu mums visiems laiku kai kurie nori pasinaudoti, susirinkti sau politinių taškų ar turi kažkokių kitų tikslų. Mąstykite kritiškai, nepasiduokite sąmokslo teorijoms ir spekuliacijoms.

 

Aš pats gyvenu viename iš Žuvinto gatvės daugiabučių – mano namai 1,2 km nuo tos degančios velnio skylės. Namuose – mano mažamečiai vaikai. Aš pats visą dieną esu 30 metrų nuo gaisro centro. Tačiau taip pat einu ir tiesiai į patį gaisro židinį – noriu savo akimis pamatyti, kiek esame pasistūmėję, teisingai įvertinti situaciją, suprasti, kodėl reikia daryti taip, o ne kitaip, suorganizuoti reikiamą techniką ir t.t.

 

Nejaugi manote, kad aš nenoriu sulaukti savo 39 gimtadienio? Nejaugi manote, kad aš galiu rizikuoti savo šeimos, tėvų, draugų sveikata? Tikrai, kai tik turiu kokių naujienų – viską stengiuosi perduoti jums iš pirmų lūpų ir be užuolankų. Daugelis matė serialą „Černobylis“. Mačiau ir aš. Mes tikrai nebūsime tie žmonės, kurie slėps nuo savo gyventojų realią situaciją. Čia jau mano garbės žodis.

 

Todėl prašau, mielieji, nekelkite panikos, jei neturite oficialių duomenų ir skaičių. Tegul dirba profesionalai. Jie dirba su naujausia, milijonus kainuojančia technika ir tegu kaip įmanoma greičiau ir operatyviau informuoja mus. Šiuo metu specialistai mane tikina, kad padidėjęs oro užterštumas Alytaus mieste buvo iki 1 valandos nakties. Dabar oro kokybė mieste yra normos ribose.

Ekstremaliųjų situacija komisija valstybinės reikšmės ekstremalios situacijos nepaskelbė. Gaisras lokalizuotas – tai reiškia, kad jis nebeplinta, situacija ne blogėja, tačiau, patikėkite, veikti visiems dar yra ką – juk gaisro plotas 2000 kvadratinių metrų!

 

Ačiū žmonėms, kurie siūlosi patys padėti, siūlo savo nuosavus automobilius, kopėčias, respiratorius, krautuvus, ekskavatorius ir daugybę kitų daiktų. Ir tokių nuostabių žmonių – ne vienas, ne du ir net ne šimtas. Ir žinokite, kad tas palaikymas tokiomis sunkiomis dienos yra vienintelis dalykas, suteikiantis mums jėgų ir ryžto įveikti šitą peklą. Ir aš nesitrauksiu iš tos velnio skylės, kol mes visi jos nepribaigsime. O jūs, labai prašau, rūpinkitės savimi ir savo artimaisiais.

Žinau, kad nemokamų pietų nebūna. Bet šiandien degalinėje šauni pardavėja už bandeles neėmė pinigų, o liepė gaisrą greičiau gesinti. Tas jūsų palaikymas pakelia iki dangaus. Ne tik mane, bet ir visą gaisrą likviduojančią komandą.

 

Pasakysiu trumpai ir aiškiai – kol neatkelsime tų prakeiktų lubų, kurios užspaudę degančias padangas, reikalai nepasikeis. Šiandien statybų ekspertai „Ekspertika“ iš Kauno išanalizavo pastato konstrukcijas ir paaiškino, kaip reikia griauti dalį pastato, kad sunkiasvorė technika galėtų daryti savo darbus, o ugniagesiai – savo.

 

Noriu tikėti, kad tai pavyks padaryti rytoj. Šiluminių tinklų bala jau tuščia, Gulbynė irgi. Šiuo metu vandens gauname iš Medvilnės balos. Jeigu pritruktų vandens būtų visai riesta. Tačiau šiandien pasitelkėme buvusius medvilnės darbuotojus, kurie aprodę senus vis dar turimus patalpų brėžinius patarė pabandyti nusileisti į rūsius, o ten didžioji gaisre naudojamo vandens dalis užtvindžiusi juos. Net palengvėjo, gesiname tuo pačiu vandeniu, kuris yra rusyje ir vėl jis grįžta atgal, todėl vandens tikiuosi nepritruks ir aplinkai žala bus mažesnė.

 

Visi suprantame, kad gaisras lokalizuotas – tai reiškia, kad jis nebeplinta, situacija jau neblogėja. Ir kai blogiausia jau praeityje, dabar mus lanko daugybė politikų. Rimtais veidais aiškinasi situaciją, fotografuojasi, kalbina gelbėtojus, vadus, klausia kuo gali mums padėti. Nesu kuklus žmogus. Sakau tiesiai šviesiai – reikia betono karpymo žirklių, reikia ekskavatorių, papildomų apšvietimo stulpų ir taip toliau. Jie rimtais veidais išklauso, palinksi ir... išvažiuoja. Technikos, įrankių toliau ieškome patys.

 

Ir čia net ne priekaištas. Žmonės tau arba padeda, arba ne. Arba supranta, arba ne. Taip pat nebežinau, kokia kalba kalbėti su įmonių vadovais, kurie Pramonės parke verčia žmones dirbti. Darbuotojai, žinokite savo teises – rytoj visoms įmonėms Pramonės parke griežtai uždrausta dirbti iki 17 val.

 

O dabar sakau ne kaip meras, o kaip tėvas tėvams – savo vaikais pirmiausia turite patys. Visų oro taršos matavimo stotelių parametrai mieste geri. Ir tai rodo ne tik Lietuvos turimos oro taršos matavimo stotelės, bet ir gautos iš Lenkijos. Žinoma, jeigu abejojate, ar leisti savo vaiką į darželį ar mokyklą, jeigu norite palaukti, kol gaisras bus visiškai užgesintas – manau, kad sprendimas būti namuose labai suprantamas, žmogiškas ir pateisinamas. Tad elkitės kaip sako jūsų širdis.

 

Nors jau vėlus sekmadienio vakaras, žinau, kad nerimaujate, kad laukiate gerų naujienų. Kaupiu dienos jėgų net ne likučius, o trupinius, kad papasakočiau. Bet 5-ąją nelaimės parą padėtis yra tokia, kokia yra. Rytoj, duok Dieve, bus šviesiau. Ir laikykite kumščius, kad gerų dalykų turėčiau papasakoti daugiau nei blogų.

Ankstesni straipsniai