Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Alytaus miesto biudžetas: naujovės švietime, daugiau stovyklų, didesnės premijos

19:06, 2018-01-26

Artėjant šių metų Alytaus miesto biudžeto tvirtinimo datai, pristatome dar tris programas, kurioms šiemet numatyta daugiau lėšų nei praėjusiais metais, yra ir naujovių. Apie permainas Alytaus miesto švietime, sporte ir kultūroje pasakoja Alytaus miesto vicemerė Valė Gibienė ir Strateginio planavimo ir finansų skyriaus vedėja Neringa Rinkevičiūtė.  

 

Švietimui – didžiausia biudžeto dalis

 

„Šiemet švietimui skiriama 2,5 proc. daugiau lėšų, nei  tai buvo 2017 metų pradžioje. Bendrai švietimo programai finansuoti planuojama beveik 23 mln. 500 tūkst. eurų. Juos sudaro mokinio krepšelio lėšos arba valstybės dotacija ir miesto biudžeto lėšos, kurios sudaro beveik 10 procentų savivaldybės biudžete ,“ - sakė Alytaus miesto vicemerė Valė Gibienė.

 

Daugiausiai investicijų šiemet sulauks trys ugdymo įstaigos: Alytaus muzikos mokykla, Dzūkijos pagrindinė mokykla ir lopšelis-darželis „Girinukas“. Šios įstaigos bus tvarkomos panaudojant ES lėšas. Jų erdvės pasikeis neatpažįstamai, kadangi bus laikomasi universalaus dizaino principų. Neabejojama, kad tai turės įtakos ir geresnei ugdymo kokybei.

 

Gerinama ugdymo aplinka

 

„Investicijos neapsiriboja tik pastatų ir sienų atnaujinimu. Yra ir daugelis kitų dalykų, kurie šiemet bus sutvarkyti. Labai norėtųsi šiemet pabaigti ankstesniais metais pradėtus darbus, rekonstruoti sanitarinius mazgus ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Didelį darbą jau atlikome, bet dar liko įstaigų, kurios laukia šių darbų“, - apie planuojamus pokyčius švietimo srityje kalbėjo vicemerė.

 

Praėjusiais metais mieto savivaldybės vadovai ir specialistai aplankė visas ikimokyklinio ugdymo įstaigas ir nuodugniai apžiūrėjo pastatus, atliko inventorizaciją. „Trūkusios sienos, kiauri stogai, atsiradęs pelėsis - visa tai būtina nedelsiant tvarkyti“, – įsitikinusi V. Gibienė.

 

Tokiems darbams miesto biudžete numatyta daugiau nei pusė milijono eurų. 

 

„Investicijos į pastatų atnaujinimą, žinoma, turi ekonominę naudą, nes sutaupoma šildymui, mažėja kiti įstaigų išlaikymo resursai. Bet didžiausia nauda yra socialinė. Vaikams suteikiamos geresnės sąlygos, kokybiškesnės ugdymo paslaugos“, - pridūrė N. Rinkevičiūtė.

 

Anot jos, miestas turi labai gerų pavyzdžių, kai praėjusiu ES finansavimo laikotarpiu kelios ikimokyklinio ugdymo įstaigos sulaukė investicijų, aplinka jose pasikeitė neatpažįstamai. „Šiuo metu savivaldybė įgyvendina darželių aplinkos gerinimo projektą dar su penkiais partneriais. Teko lankytis pas kaimynus ir norisi pasidžiaugti, kad Alytus turi kuo didžiuotis, nes ugdymo sąlygos Alytuje, lyginant su kaimynais partneriais, yra labai geros“, - kalbėjo Strateginio planavimo ir finansų skyriaus vedėja.

 

Alytaus lopšeliams-darželiams – nauja įranga

 

Nuo šių metų sausio 1 dienos, pasikeitus teisės aktams, ugdymo įstaigose įsigaliojo naujos vaikų mitybos rekomendacijos, kurių laikytis yra privalu. Tad visose švietimo įstaigose pakeisti valgiaraščiai, vaikams pradėta gaminti sveikesnį maistą. Tačiau, kartu su šiais pakeitimas atsirado ir naujos įrangos poreikis.

 

„Vien tik lopšelių-darželių konvekcinėms krosnelėms, be kurių negalime užtikrinti naujų maitinimo sąlygų, reikia 60 tūkst. eurų. Jie yra numatyti biudžeto projekte. Dėvisi ir visa kita įranga: trintuvės, pjaustyklės. Visai jai atnaujinti reikėtų daugiau nei 20 tūkst. eurų, tačiau pradžiai numatoma skirti 10 tūkst. eurų. Taip palaipsniui pakeisime įstaigoms reikalingą įrangą“, - sakė V. Gibienė.

 

Anot jos, tokie atnaujinimai lyg ir neatrodo dideli, bet jie sukuria labai didelę pridėtinę vertę tos įstaigos bendruomenei. Darbuotojams su nauja įranga dirbti lengviau, vaikams naujose lovose ir ant naujų čiužinių miegoti patogiau.

 

Pernai ne vienoje ikimokyklinio ugdymo įstaigoje jau buvo pakeistos lovos ir čiužiniai, kitos įstaigos dar laukia savo eilės.

 

Mieste veiks daugiau vasaros stovyklų

 

Šiemet miesto biudžeto projekte yra ir naujovių – numatytos lėšos vasaros stovykloms. Poreikis vaikų užimtumui vasarą buvo ir pernai, o šiemet nuspręsta tą problemą spręsti skiriant papildomą finansavimą.

 

„Gerokai padidinome projektinį finansavimą. Vasaros stovyklų, jaunimo prevencijos, savanorystės projektų teikėjų pernai buvo 7, o šiemet jų skaičius išaugo iki 27“, - sakė vicemerė.

 

Šioms veikloms projekto biudžete numatyta skirti 26 tūkst. eurų.

 

Taip pat, pernai pasikeitus premijavimo tvarkai, šiemet daugiau lėšų numatyta ir moksleivių premijavimui.

 

Kultūros premijoms – daugiau lėšų

 

Kultūros programai 2018 metų biudžeto projekte numatyta kiek daugiau kaip 2 mln. 50 tūkst. eurų. Šios programos finansavimas, lyginant su 2017 metais, yra beveik 80 tūkst. eurų didesnis, o kultūros projektams  numatoma skirti 4 tūkst. eurų daugiau nei pernai.

 

„Šie metai yra valstybės šimtmečio paminėjimo metai. Alytuje vyks labai daug tam skirtų renginių. Žinoma,  vyks ir tradiciniai renginiai: Dainavos šalies festivalis, miesto šventė, Vasario 16-osios minėjimas, kuris šiemet bus kitoks, dzūkiškas jomarkas, muziejų naktis, komedijų festivalis“, - vardijo vicemerė.

 

Šiemet ir kultūros premijos bus didesnės. Pernai joms buvo skirta 4864 eurų, šiemet yra planuojama 7500 eurų. Premijos bus skirtos trims kultūrai nusipelniusiems žmonėms ir sieks po 2500 eurų. Išliks stipendijos jauniesiems menininkams: trys stipendijos po 200 eurų bus mokamos 12 mėnesių.

 

Atgimsta sinagoga

 

Nebus pamirštos ir kultūros įstaigos. Šiemet bus atnaujinta Alytaus kraštotyros muziejaus eksponatų saugykla, viešosios J. Kunčino bibliotekos baldai. Tiesa, šie pokyčiai numatomi įgyvendinant ES projektus kartu su partneriais iš Baltarusijos.

 

„Ir sinagogos projektas mažais žingsneliais juda į priekį. Noriu pasidžiaugti, kad nors ir žodžiu, tačiau Kultūros paveldo departamentas jau pažadėjo finansavimą šiam projektui. Tad tikimės, kad sinagoga bus baigta tvarkyti jau kitais metais, o tuomet galėsime imtis kitų darbų – vizualaus meno muziejaus įrengimo sinagogoje“, - apie darbus kultūros srityje kalbėjo V. Gibienė.

 

Kultūros paveldui šiais metais Alytaus miesto biudžeto projekte planuojama skirti 50 tūkst. eurų. Pernai ši suma siekė 36 tūkst. eurų.

 

Sportui – beveik 400 tūkst. eurų daugiau nei pernai

 

Kūno kultūros ir sporto programai 2018 metų biudžeto projekte yra planuojama 2,5 mln. eurų. „Jeigu lygintume su 2017 metų pradžia, tai lėšos sporto programai didėja 372 tūkst. eurų. Reikia paminėti, kad į šią sumą įeina ir Alytaus sporto ir rekreacijos centro dušinių remontas, kuriam numatyta 209 tūkst. eurų“, - sakė N. Rinkevičiūtė.

 

Praėjusiais metais nemažai diskusijų sulaukė sporto klubų ir sportinės veiklos finansavimas. Vieni teigė, kad sportui skiriama per mažai lėšų, kiti tikino, kad jos paskirstytos neteisingai.

 

Kad šiais metais to būtų išvengta Alytaus miesto savivaldybėje buvo sudaryta darbo grupė, į kurios sudėtį įeina ir didžiųjų, ir mažųjų sporto klubų atstovai, taip pat ir įvairių sportinių šakų asociacijų nariai. Kaip teigė vicemerė V. Gibienė, pinigų sportui skirstymas atiduotas į suinteresuotų žmonių rankas.

 

„Pinigų dalybos sportui visada yra skaudžios. Buvo nutarta praėjusiais metais skirtą sumą – 350 tūkst. eurų – padidinti 4 proc. ir leisti suinteresuotiems asmenims susitarti patiems, kokia tvarka remiantis bus finansuojama viena ar kita sportinė veikla, nes tai, kaip pinigai buvo paskirstyti pernai, daugeliui atrodė neteisinga“, - situaciją komentavo vicemerė.

 

Pinigus politikai šiemet skirsto labai atsakingai

 

Strateginio planavimo ir finansų skyriaus vedėja N. Rinkevičiūtė atkreipė dėmesį, kad šiemet biudžeto projekto rengimas vyksta labai atsakingai, daug diskutuojama ir neskubama išleisti visų miesto pinigų.

 

„Kol kas miesto politikai nesišvaisto pinigais, biudžetą planuoja ir skirsto labai racionaliai“, - pasidžiaugė N. Rinkevičiūtė.

 

Ji taip pat pridūrė, kad 2018 metų biudžete yra palikta daugiau lėšų savivaldybės administracijos direktoriaus rezerve. „Yra prognozių, kad šalį vėl gali užklupti krizė. Finansų ministerija, atsižvelgdama į tai, ragina savivaldybes kaupti lėšas, o biudžeto pinigus leisti atsakingai“, - teigė N. Rinkevičiūtė. 

 

Informacija parengta bendradarbiaujant portalui Alytusplius.lt ir radijo stočiai „FM99". 

Ankstesni straipsniai