Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Su sunkiausiais COVID ligoniais dirbantys gydytojai: „Čia – kaip kare“

Raimonda Bernatavičienė  •    •  16:33, 2020-11-19
Asociatyvi nuotr.
AlytusPlius.lt nuotr.

„Tai – tarsi karas.  Jei mes neisime, tai kas eis? Pasirinkimo nėra“, - taip apie ypač daug jėgų reikalaujantį darbą šiandien kalba Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninėje dirbantis gydytojas anesteziologas reanimatologas Albertas Jankauskas. Jis dirba reanimacijoje su pačiais sunkiausiais COVID-19 sergančiais ligoniais. Taigi kas vyksta už uždarų durų – ten, kur mes nematome?

 

„Toji „virtuvė“ yra sudėtinga. Dirbi savo tiesioginiame darbe pilnu krūviu ir taip pat eini dirbti į COVID ligonių reanimacijos skyrių. Pats COVID skyrius bus plečiamas, reikės dar daugiau žmonių, darbo krūvis didės, o medikų juk nedaugėja. Visi mes suprantame, kokios rizikos tokiame darbe, patys vienas kitą kontroliuojame, laikomės taisyklių, kad sumažintume riziką užsikrėsti, bet nepriklausomai nuo to, kai kurie kolegos medikai užsikrečia“, - pasakojo A. Jankauskas.

 

Virusas taikosi ir į gydytojus

 

Taip nutiko ir „karštajame taške“ dirbusiam gydytojui anesteziologui reanimatologui, Alytaus miesto savivaldybės tarybos nariui Dmitrijui Kačiurinui. Ketvirtadienį vykusiame savivaldybės tarybos posėdyje jis nedalyvavo – trečiadienį jam buvo patvirtintas COVID-19.

 

Susisiekus su D. Kačiurinu, jis teigė, kad COVID-19 jam buvo nustaytas profilaktinio patikrinimo metu. Nei iki tol, nei dabar jis jokių ligos simptomų nejaučia.

 

„Iškart izoliavausi. Visur dėvėjau veido apsauginę kaukę, kur tiksliai galėjau užsikrėsti – sunku pasakyti. Niekur be reikalo mieste nevaikščiojau, susibūrimuose nesilankiau. Tai tik rodo, kad net ir tokiais atvejais, virusas neaplenkia“, - sakė D. Kačiurin.

 

Jis alytiškių prašo tik vieno – saugoti save. Ėjimas ten, kur renkasi daug žmonių, dabar prilygsta ėjimui tiesiai liūtui į nasrus.

 

Gydytojai deda visas pastangas, kad padėtų alytiškiams ir darbo valandų jau net neskaičiuoja.

 

Kaip kareiviai

 

„Visi mes esame žmonės, būna, kad ir pasiskundžiam, pasiguodžiam. Nė vienas nėra labai patenkintas kylančiomis rizikomis, darbo valandomis, bet čia yra kaip karas, ir tie medikai, kurie dirba COVID skyriuje – kaip kareiviai, kurie jaučia tuos skaudžius padarinius ir mato sunkius ligonius“, - pasakojo A. Jankauskas.

 

Patys gydytojai dirbdami dažnai jaučia fizinį skausmą, nepatogumus, pilnai prigludusi prie burnos kaukė iki skausmo spaudžia nosį, rasoja akiniai, sunku kvėpuoti.

 

„Mes, gydytojai, reanimacijoje nuolat nebūname, turime savo kabinetus, tačiau slaugytojos keičiasi ir būna nuolatos. Kai jos nusiima kaukes, veidas būna nuspaustas iki raudonumo, kraujosruvų“,- kalbėjo A. Jankauskas.

 

Teorijos viešojoje erdvėje kelia nuostabą

 

Jis teigė, kad kartais keista skaityti žmonių pasisakymus viešojoje erdvėje, kad viruso nėra, kad visi prasirgs, ir viskas tuo baigsis.

 

„Taip, gal ir prasirgs visi, bet su labai didelėmis aukomis. Mes matome tuos ligonius, prijungtus gyvybę palaikančius aparatus, matome ir mirtimi pasibaigiančius atvejus. Mes, gydytojai, matome ligos išraiškas. Taip, kai kurie simptomų nejaučia, bet tai nėra paprastas gripas ar sloga. Jei forma sunki, nukenčia ne tik kvėpavimo takai, bet ir kiti vidaus organai“, - kalbėjo gydytojas A. Jankauskas.

 

Medikai dar kartą prašo žmonių saugotis ir tarsteli – viruso nejaučiame tarp dantų, jis neturi kvapo, kartais susidaro apgaulingas įspūdis, tačiau tai, kas vyksta reanimacijoje, parodo daugiau, nei mato tie, kurių liga nepalietė.