Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Pranešimų apie gaisrą Alytuje sraute – ir melagingos naujienos

AlytusPlius.lt informacija  •    •  9:02, 2019-10-23
A. Pranaitis įsitikinęs, kad pastarųjų dienų kritusių paukščių nuotraukos nesusijusios su gaisro padariniais.
Nuotrauka iš socialinių tinklų.

Nuo ko ir ar tikrai krinta gyvūnai – klausimas kol kas be patikimų atsakymų. Vienas faktas, kurį aptikti alytusplius.lt padėjo skaitytojai, kelia rimtų abejonių, ar situacija dėl gaisro socialiniuose tiksluose nėra išnaudojama ir piktam.

 

Nors dalinamasi įvairiais neva dūmais ar kenksmingomis medžiagomis apsinuodijusių paukščių ir gyvūnų vaizdais, kaip mus informavo Ekstremalių situacijų komisijoje, Valstybinės veterinarijos tarnybos atstovai tik popiet galės pasakyti, ar Žiūkų kaime Alytaus rajone rastas kritęs kiškis iš tiesų nugaišo dėl gaisro poveikio. Jis tiriamas Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute.

 

Tiesa, jau vakar vėlai vakare Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis socialiniame tinkle Facebook dalijosi neoficialiai gautais tyrimo rezultatais, pagal kuriuos kiškis galėjo mirti nuo gaisro, mat specialistai pasakojo suradę suodžių.  

 

Tačiau akivaizdu, kad bent vienas vaizdų, naudotų situacijos baisumui Alytuje iliustruoti, yra tikrai melagingas. Neva nuo gaisro padarinių nugaišusios stirnos nuotrauka nėra susijusi su šių dienų įvykiais Alytuje.

 

Jau prieš penketą metų ji buvo publikuota prie buvusios „Lietuvos ryto“ korespondentės Genovaitės Rafanavičienės publikacijos apie Šeštokų miestelio Lazdijų rajone gyventojui skirtą baudą už namo parsivežtą negyvą stirną. Prie publikacijos nurodomas ir šios nuotraukos autorius – Vladas Ščiavinskas.

 

Socialiniuose tinkluose taip pat buvo dalinamasi ir kritusių paukščių nuotraukomis.

 

Kai kurias iš jų, neva iliustruojančių Alytaus gaisro padarinių pasekmes, paprašėme įvertinti žinomą gamtininką, ornitologą, Žuvinto biosferos direktorių Arūną Pranaitį.

 

Jis buvo kategoriškas: dvi kritusių paukščių nuotraukos niekaip negali būti susijusios su pastarųjų dienų gaisru Alytuje.

 

„Paukščiai yra gerokai jautresni negu žmonės. Jie paprastai traukiasi nuo bet kokio pavojaus šaltinio. Kalbant apie skelbtas nuotraukas kaip faktinį dalyką, tai nė viena manęs neįtikino, kad tai galimo užterštumo pasekmė, o pačios nuotraukos vargu ar paskelbtos sąžiningai“, - sakė gamtininkas.

 

Jo teigimu, vienoje nuotraukoje gali būti vaizduojami langinių kregždžių jaunikliai, kurių kūnai yra apirę.

 

„Tai niekaip negali būti susiję su šios savaitės gaisru. Minėti paukščiai jau yra išskridę prieš dvi-tris savaites, o tokio amžiaus jaunikliai, kurie yra nuotraukoje, galėjo būti maždaug prieš pusantro mėnesio“, - kalbėjo pašnekovas.

 

Ant trinkelių nufotografuoti nykštukai iš tiesų yra vieni iš labiausiai šiuo metu migruojančių paukščių. Pasak A. Parnaičio, jie yra miško paukščiai, žinoma skraido ir miestuose. „Įskridę į miestą, jie dažnai žūva atsitrenkę į langus. Tad nieko keisto, jeigu jūs juos pirmiau rasite, o ne koks katinas“, - sakė jis.

 

Gamtininko teigimu, migruojantys paukščiai apskritai negali būti geru indikatoriumi vertinant užterštumo lygį.

 

Pasak A. Pranaičio, jeigu Miklusėnuose ar aplinkinėse teritorijose būtų randama kritusių naminių žvirblių ar karklažvirblių, kurie ten gyvena visą laiką, arba karvelių, tada jau galėtume galvoti, kad su tarša kažkas yra ne taip.

 

Tačiau net ir tuo atveju, jo teigimu, reikėtų ištirti paukščių žūties priežastis ir tik po to kalbėti apie galimos taršos poveikį.

 

„Aš tą paukščių parodymą vertinčiau kaip visiškai neatsakingai išpūstą šou, kaip sakoma, „feiksnjūs“, kurios galbūt naudos gali duoti tik tiek, kad išgąsdino žmones ir paskatino išvažiuoti iš Alytaus ir nebūti jame, kai buvo prastas oras“, - sakė Žuvinto biosferos rezervato direktorius.

 

Komentarų nėra