Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Kol neprikirpo uodegos šaltukas – eina kaip į muziejų...

Jurgis Kochanskas  •    •  9:15, 2024-11-10
Jotvingių turguje prekiauja Miroslavo seniūnijos jaunasis ūkininkas Eimantas Bakšys su Gabija. Jų išaugintos daržovės, uogos ir vaisiai jau seniai atsidūrė ant alytiškių valgių stalo. Ūkininkų saugyklas papildė ir dvi šakninės daržovės – pastarnokai ir petražolės.
Jurgio Kochansko nuotr.

Alytiškiai eina į turgų kaip į muziejų – pasidairyti. Kol neprikirpo uodegos šaltukas, jie perka, kas skanu, tuština sukrautus rudens gėrybių aruodus. 

 

Šilta avalynė, striukės, kailiniai dar laukia pirkėjų Jazminų turgaus paviljonuose, eilių nesimato ir prie vilnoniais mezginiais nukrautų lauko prekystalių. 

 

Turgavietėse vis dažniau alytiškių žvilgsniai nukrypsta į lašinių, kumpių bei dešrų sukrautas rietuves. Dar neaišku, kokiomis sąlygomis kalėdinės dovanos pasieks užsienyje triūsiančius lietuvaičius.

 

Jaunieji ūkininkai – maloni retenybė 

 

Jau 15 metų Miroslavo seniūnijos Miroslavo ir Zizėnų kaimuose ūkininkauja Eimantas Bakšys. Sulig kiekvienais metais Alytaus Jotvingių turguje jo prekės užima vis daugiau vietos. Kai Eimantui pradėjo talkinti ir jo draugė Gabija, ant prekystalių atsirado dar daugiau ir įvairesnių daržovių, vaisių ir uogų. Jaunieji ūkininkai trykšta entuziazmu, nebijo darbo ir jiems sekasi.

 

„Nelaukėme, nurovėme paskutinius pastarnokus ir petražoles. Vėliau nuimtos šios šakninės daržovės geriau išsilaiko, dar suskubsime ir žemę įdirbti“, – pasakojo Eimantas.

 

Kilogramas pastarnokų, šakninių petražolių – 4, morkų, svogūnų – 1 euras. Burokėliai – 80, bulvės – 60, maišais – 70 centų.

 

Jazminų turguje pirkėjams krito į akis Alytaus rajono jaunasis ūkininkas Augustas Jastremskas. Saldžiomis braškėmis jis vienas pirmųjų užvertė turgų. Kai braškės šiek tiek sustreikavo, šalia šių uogų atsirado melionai, arbūzai ir paprikos. Augustas šiltnamiuose iki šiol skina vėlyvą pomidorų derlių.

 

„Vakar nuo 7 valandos ryto iki pirmos skyniau pomidorus – perka, tik turėk“, – šeštadienio turguje nuo pat ryto darbavosi vaikinas. 

 

Kilogramas pomidorų – 3–4, nestandartinių – pusantro euro.

 

Alytaus rajono jaunasis ūkininkas Augustas Jastremskas į Jazminų turgų atvežė šiltnamio pomidorų.

 

Jazminų turguje vietinių sodų kilogramas obuolių neperlipa vieno euro, gražūs atvežtiniai obuoliai 20 centų brangesni.

 

Jotvingių ir Jazminų turgeliai sutaria dėl medaus kainų, kilogramas 5 eurai, litras spanguolių – 4,5 euro.

 

Alytaus senbuvis žino, kas skanu ir sveika

 

Rauginti kopūstai, agurkai – didžiausias alytiškių skanėstas. Likiškėlių kaimo Nastutės ir Rimanto raugintais kopūstais, pamatęs jų pilna statinę, susigundė Alytaus senbuvis, mašinų gamyklos legenda,  Semionas Bondarevas. 

 

Semionas gyvena sveikai, mėgsta vietinių ūkininkų užaugintas daržoves ir niekada neaplenkia Alytaus turgelių.

 

Alytaus senbuvį Semioną Bondarevą sugundė ąžuolinė statinaitė ir jos turinys – rauginti kopūstai iš Likiškėlių kaimo Nastutės ir Rimanto ūkio.

 

Beje, turguje sutikau ir fotomenininką Petrą Kaupinį, gyvenime  taip pat susijusį su Alytaus mašinų gamykla. Šiuo metu, su kitu autoriumi, Petras ruošiasi parodai, kurioje parodys savo naujausių fotografijos darbų ciklą „Ilgieji šešėliai“, kuris gimė klaidžiojant po Vidzgirio mišką.

 

Fotomenininkas Petras Kaupinis įkvėpimo semiasi gamtoje, o stiprybės – Jazminų turguje.

 

Trūksta pirkėjų: kiek mėsos gali suvalgyti pensininkai?

 

Prieš keletą dešimtmečių varžytasi dėl darbo vietų Alytaus turgelių mėsos paviljonuose. Lankytojai pastebi, kad yra laisvų darbo vietų Jotvingių ir Jazminų turgaviečių mėsos paviljonuose – neatsiranda norinčių dirbti. Be patirties, kalba senbuviai, čia neįsitvirtinsi, neišsilaikysi.

 

Trūksta pirkėjų, juos „suvalgo“ prekybos centrai. Jauni alytiškiai perka jau pagamintus maisto produktus, o ramesnį gyvenimo būdą pasirinkę pensininkai, kiek gali suvalgyti mėsos?

 

Turgavietėse lėtai mažėja ir lašinių, kumpių bei dešrų sukrautos rietuvės, nes dar neaišku, kokiomis sąlygomis kalėdinės dovanos pasieks užsienyje triūsiančius lietuvaičius.

 

Patirtis kalba, kad artėjant žiemai ir ypač artėjant metinėms šventėms, prasidės darbymetis ir mėsos paviljonuose.

 

Po dviejų mėnesių pertraukos, Jazminų turguje vėl pasirodė Daugų krašto medžio meistras Darius Merkininkas. Labai nustebo, kad pirkėjai užsigeidė inkilų zylutėms. Pasirodo, juos paveikė Ramūno televizijos laida apie gamtą. 

 

„Kitą šeštadienį bus ir inkilų“, – pažadėjo Darius.

 

Jazminų turguje vėl pasirodė Daugų krašto medžio meistras Darius Merkininkas.

 

Kaniūkuose gaidžiai giedojo

 

Kaniūkų turguje gaidžiai giedojo: gražus gegužės mėnesio  giedorius – 9 eurai. Nemunaičio vištaitės, jau pradėjusios dėti kiaušinaicius, 11 eurų. Triušių kainos – sutartinės.

 

Gražių dedeklių vištaičių nusipirko Lazdijų krašto Juozapavičių kaimo gyventojas Alvydas Pilvelis su dukra Neringa. Sako, kad neatsigina šeškų ir lapių, ne pirmą kartą vištų būrelį plėšrūnai praretina.

 

„Statome tik dengtas lauko vištides ir tai iš apačios pasikasa“, – pasakojo Alvydas.

 

Kaniūkų turguje nusipirko vištaičių Lazdijų krašto Juozapavičių kaimo gyventojas Alvydas Pilvelis, atvažiavęs su dukra Neringa.

 

Populiariausia Kaniūkų turgaus prekė – traiškyti kukurūzai, perka pašarams, maišo sau grūdais ir šeria paukščius. Maišas (40 kg) traiškytų kukurūzų – 16 eurų.

 

Maišas (50 kg) kviečių – 11, miežių, kvietrugių – 10 eurų. Maišelis (40 kg) avižų – 8 eurai.

 

Suskaičiavau dešimt mašinų su grūdais. Turgininkai šneka, kad grūdai kaimuose pagal skelbimus pigesni, bet kartais tenka kažin kur trenktis ir jau grūdų nepasirinksi.

 

Kaniūkų turguje gražūs kviečiai (50 kg) 11 eurų.

Rekomenduojami video:

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai