Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Dzūko grybų karaliaus prognozės: bus liūčių, bus ir baravykų!

Jurgis Kochanskas  •    •  8:34, 2023-08-06
Varėnos krašto senolis iš Pagronyčio kaimo Albinas Mielkus, jau įkopęs į devintąją dešimtį, po daktarų ir slaugos namų globos, vėl pasileido į miškus: geria pušynų orą, mėlyniauja ir dar tikisi rudenį prie namų prisirinkti baravykų!
Jurgio Kochansko nuotr.

Senolis iš ligų išsikrapštęs – vėl į miškus

 

Varėnos krašto Pagronyčio kaimo senoliui Albinui Mielkui 10 kilometrų arčiau į Alytų, nei į Varėną. Ne dėl kilometrų Albinas vėliau pasirodė Jotvingių turguje, buvo sustreikavusi sveikata.

 

„Mėnesį ligoninėje daktarai gydė, tris mėnesius Merkinės slaugos namuose košes valgiau, merkiniškė dukra lankė ir palepino – išsikapsčiau“, – pasakojo Albinas, beje, jau dvejus metus našlaujantis. Jam namuose, Dzūkijos miškuose – geriausia, pas vaikus nenori važiuoti, geriau, kai jį aplanko. Senolis labai vertina pušynų, kur auga gailiai, orą. Tai didžiausia dzūko palaima ir sveikata!

 

„Grybauti jau sveikatos neturiu, renku mėlynes. Renku tik dideles, šias metais jos smulkios, o būdavo nuo lietaus net suplyšę. Jei bus baravykų, dar pagrybausiu prie namų“.

 

„Tai ar bus šiemet baravykų?“– klausiu.

 

„Jei po Žolinės praeis liūtys – bus baravykų, jeigu ne, kaip visada, vienas kitas. Baravykai prasideda rugsėjį“.

 

Albinas į turgų atvežė mėlynių, litras – 6 eurai.

 

Su riedučiais Jotvingių turgų aplėkė verslininkas Žilvinas Treigys, nusipirko skanių vyšnių, pomidorų. Ir nurūko į Jazminų turgų.

 

Gerą pavyzdį rodo, kaip sveikai gyventi, ir į turgelius atvažiuojantys apsipirkti dviratininkai.

 

Alytiškis verslininkas Žilvinas Treigys su riedučiais miesto turgavietes aplaksto, apsiperka, pasisemia sveikatos ir degalų sutaupo.

 

Jazminų turguje kilogramas krituolių obuolių – 50 centų

 

Kalnai uogų ir Jazminų turguje. Litras mėlynių, bruknių – 6, miško aviečių, jų sezonas jau baigiasi, – 7 erai. Kilogramas šilauogių – 5–5,5 euro.

 

Kilogramas krituolių obuolių – 50 centų, gražesnių – 1 euras. Kilogramas gražių kriaušaičių – 1,5 euro. Beje, saldesnius vaisius puola širšės, tenka juos ankstėliau nuskinti.

 

Jazminų turgus gražiai išrikiavo ir daržovių kainas. Kilogramas kopūstų – 1, burokėlių, svogūnų – 1,3, salotinių svogūnų – 1,5 euro. Pomidorai – 2–3 eurai.

 

Jazminų turguje indelis voveraičių – 4 eurai.

 

Alytiškis kalvių kalvis Andrius Liaukus su pačia Vilma pamėgo ruginę duoną su kanapėmis, kilogramas – 5 eurai. Kepa ją prieniškiai „Du Medu“.

 

„Valgo duoną su kanapėmis ir anūkai, prašo sviestu užtepti“, – pastebi stipruolių šeimos močiutė Vilma.

 

Alytiškiai Vilma ir Andrius Liaukai Jazminų turguje nusipirko ruginės duonos su kanapėmis –  patinka ir anūkams.

 

Alytiškiai Neringa ir Valentinas Karužai stipriau dirba, stipriau ir valgo:  Jazminų turguje nusipirko kilogramą  lašinių – 11 eurų suplojo.

 

Paminėsiu, ką labiau perka mėsos valgytojai: kilogramas kiaulienos sprandinės – 7,7, šoninės – 6,5, šonkaulių su daugiau mėsytės – 7,5 euro. Kilogramas jaučio liežuvio – 9 eurai.

 

Neringa ir Valentinas Karužai žino, kur Jazminų turguje nusipirkti skanių lašinių – 11 eurų suplojo.

 

Punios seniūnijos bitininkas Virginijus Buterlevičius turi 80 kelmų bičių, jas 5 ganyklose gano. Kur koks medus, reikia klausti bičių. Bitininkas tvirtina, kad medunešis jau baigėsi, bus lipčiaus ar ne – nežinia.

 

Kilogramas medaus – 6 eurai.

 

Punios seniūnijos bitininkas Virginijus Buterlevičius penkiose vietose biteles gano, iš ko rinktas medus, sako, pas biteles reikia klausti.

 

Jazminų turguje bitininkas Juozas Pileckas medų parduoda, bitynai Lazdijų krašte, po 7 eurus.

 

Artėja Žolinė, gražių gėlių puokščių pririšusi Onutė. Viena puokštelė – 2,5 euro. Kam brangu, dairykitės po laukus, miškus, tik žiūrėkite, kad erkė neįsisiurbtų.

 

Gražiausios Onutės gėlių puokštės – nors į atlaidus vežkis.

 

Kaniūkai laukia merės. Ko verkavo kaimo moterėlės?

 

Dzūkijos ūkininkų išrikiuota galinga technika net dreba it medžioklėje grynaveislis šuo! Vos nukritus rasai ar saulei sušvitus, kombainai šauna į javų laukus – dieną naktį kulia! Kalbu apie Alytaus krašto gaspadorius Vytautą Valaitį, brolius Valūnus, Modestą Baranauską...

 

Kaimo žmonėms prisireikia prekių, apie kurias net nepagalvosi: sodietė susidomėjo kibirėliu grietinei atskirti.

 

Ūkininkas Romas Kisleravičius žirnius kulia, net laukas dunda. Žmona juos šutins ir jau laukia  prie stalo bičiulių su alumi ir lašiniais.

 

Didžiažemiams nėra prastų orų, neprapuls, pasidomėjau kaip javapjūtė sekasi tiems, kurie savo keletą  hektarų barškina. Kur sužinosi, jei ne Kaniūkų turguje.

 

Tik vienas ūkininkaitis atvežė šviežių kviečių – tris maišus įsimetė.

 

„Gerai byra, gražūs, geltoni. Pabandžiau: gavau už maišą (50 kg) kviečių 12 eurų“,–  dzūkelis išskubėjo namo, nes turi kitą darbą – su maišeliais lakstydamas po turgelius neišgyvensi.

 

Kaniūkų turguje dar vaikščioja pernykščio derliaus kainos. Maišas (50 kg) miežių, kviečių – 12, maišas (40 kg) avižų – 10 eurų, kukurūzų – 18, traiškytų kukurūzų – 19 eurų.

 

Kaniūkų turguje Vida ir Kęstutis savo vištelėms dairosi pernykščio derliaus kviečių.

 

Kalba turgaus žmonės ir apie javų supirkimo kainas, sako jos kritusios.

 

Atkreipiau dėmesį į baltųjų garstyčių, aliejinių ridikų, lęšių ir grikių mišinį žemei gerinti, į pūdymą sėja ir aparia, – 1 kg – 2 eurai.

 

Prekeiviai iš Šeštokų atvežė mišinio žemei gerinti.

 

Beje, žmonės pastebi, kad vėl pasirodė apleistų žemės plotų, piktžolėmis apžėlusių galulaukių. Antai prie Punios sankryžos pleška laukas žydinčių usnių, o gal tai žaliasis plotas?

 

Seirijų krašto ūkininkas atvežė į Kaniūkus bulvių – po 80 centų paleido. Alytaus turgeliuose kilogramas gražiausių bulvių 1 euras.

 

Bulvių augintojas iš Seirijų sakė, kad bulvių turės iki vėlaus rudens.

 

Regis, Kaniūkuose nėra ko dairytis, bet Alytaus rajono savivaldybės merei Rasai Vitkauskienei, jau naujai valdžiai sukako šimtadienis, pravartu būtų žinoti, kad turi ūkinį turgų. Praturtinsiu valdžios žinias: paprasta tarka – 2, kopūstų tarka – 20, pieno kibirėlis su myžtuku grietinei nuleisti – 17 eurų.

 

Veisliniai triušiai tikri gražuoliai, tokius bus miela malonu ir naujai rajono valdžiai pamatyti.

 

Kiek kainuoja veisliniai triušiai, galima bus ir patiems paklausti.

 

Neatvežė į Kaniūkus šį šeštadienį paukštininkai vištaičių – kaimo moterėlės verkavo!