Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Antanas Kalinauskas: „Kas ir kokiu pagrindu Alytaus mokyklose uždraudė išorinę politinę reklamą?“

Antanas Kalinauskas, kandidatas į Alytaus miesto merus  •    •  9:01, 2023-01-21
Antanas Kalinauskas.

Alytaus švietimo įstaigose fizikos mokytoju dirbu daugiau nei 12 metų. Šiais metais kandidatuoju į Alytaus miesto merus ir tarybą. Būti išrinktu tarybos nariu siekiau ir prieš ketverius metus. Miesto politinį gyvenimą taip pat stebiu jau seniai. Šiais metais pastebėjau išskirtinai įdomų dalyką, kuris dedasi bendrojo ugdymo mokyklose.

 

Šįkart jose nėra iškabintų politinių reklamų. Keista, nes seniau prieš rinkimus visose mokyklose būdavo iškabinta visų politinių organizacijų reklamos, ir aš, kaip politika besidomintis mokytojas, įdėmiai peržvelgdavau kandidatus į mero pareigas ir tarybą.

 

Todėl natūralu, kad mintyse sukirbėjo klausimas, kodėl šie metai tapo išskirtiniais?

 

Pasidomėjau situacija. Mokyklos gavo Švietimo mokslo ir sporto ministerijos raštą, kuriuo mokyklų administracijos pasidalino su mokyklų bendruomenėmis, ir jame aiškiai parašyta, kad pamokų metu negali vykti agitacinė politinė reklama.

 

„Lietuvos Respublikos rinkimų kodekso 98 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad išorinė politinė reklama skleidžiama pagal Vyriausiosios rinkimų komisijos nustatytas išorinės politinės reklamos taisykles. Savivaldybių institucijos gali reglamentuoti išorinės politinės reklamos įrengimą savivaldybėse tiek, kiek tai neprieštarauja šio kodekso ir Vyriausiosios rinkimų komisijos patvirtintų išorinės politinės reklamos taisyklių nuostatoms, laikantis rinkimų politinės kampanijos dalyvių, kandidatų lygiateisiškumo principų“.

 

Tai reiškia, kad mokyklose gali būti išorinė reklama (plakatai), bet mokyklos turi tam paruošti specialią vietą, o savivaldybių institucijos gali reglamentuoti tik politinės reklamos įrengimą, bet ne draudimą.

 

Teko pastebėti, kad ant kai kurių mokyklų jau buvo iškabintos politinės reklamos, bet jos buvo pašalintos. Turbūt yra manančių, kad mokykloje – ne vieta išorinei politinei reklamai, tačiau, mano įsitikinimu, mokykla atlieka švietėjišką funkciją ir visada yra pagrindinė grandis informacijai perduoti iš valstybinių institucijų mokiniams, jų tėvams ir mokyklos darbuotojams. Galiausiai turi būti skatinamas ir mokinių domėjimasis politiniais įvykiais, žmonėmis, kurie siekia būti išrinktais į politiką, aktyviai dalyvauja politikoje. Kaip kitaip formuoti jų politinį išprusimą ir skatinti žingeidumą?

 

Paaiškėjo, kad mokyklų vadovams direktorių pasitarimo metu buvo duotas žodinis švietimo skyriaus nurodymas, draudžiantis bet kokią rinkiminę reklamą švietimo įstaigoje.  Neoficialiais duomenimis, mokyklose yra uždrausta išorinė reklama.

 

Keista, nes nėra jokio išorinę reklamą draudžiančio oficialaus rašto, nors demokratinėje valstybėje toks turėtų būti. Tokio rašto ir negali būti, nes jis pažeistų Lietuvos Respublikos rinkimų kodeksą.

 

Nejaugi Alytaus miesto mokyklų direktoriai patys sugalvojo uždrausti išorinę politinę reklamą, taip nusižengdami rinkimų kodeksui?

 

Manau, kad mokyklų direktoriai atstovauja demokratiškas vertybes ir to patys nedarytų. Kas gali tada direktorius priversti tai padaryti? Atsakymų, kas demokratinėje visuomenėje nesilaiko demokratijos pagrindų, kviečiu paieškoti patiems.

 

Duosiu vienintelę užuominą – kovo mėnesį mokyklų direktoriai turės metinius pokalbius pas miesto merą, kuris gali nulemti 5 ar 15 proc. priedą prie atlyginimo...

 

Antanas Kalinauskas, kandidatas į Alytaus miesto merus

 

Politinė reklama apmokėta iš Liberalų sąjūdžio Alytaus miesto rinkimų apygardoje Nr.2 sąrašo politinės kampanijos sąskaitos. Užs. Nr. 010.