Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Bitės darbininkės šiemet atostogavo?

Raimonda Andriulionytė  •  raimonda@alytusplius.lt  •  8:56, 2014-08-19
Vytautas Patinskas.
Asmeninio archyvo nuotr.

Smaližiai turėtų suskubti įsigyti medaus –  šiemet jo derlius kaip niekada prastas, o bitininkai prognozuoja medaus kainų kilimą. Dėl nedidelio kiekio prikopinėto medaus kaltos ne bitės, o nepalankūs orai.

 

Alytaus rajono Plasapnininkų kaime bityną turintis bitininkas Vytautas Patinskas neprisimena, kada medaus derlius buvo toks prastas kaip šiais metais. Taip teigia ir kiti bitininkai. Negausaus derliaus priežastis – permainingi orai. 

 

„Kad bitės neštų medų, augalai turi išskirti nektarą. Palankiausias metas bitėms – 25 laipsniai šilumos ir pakankamai drėgmės. Tik esant 25 laipsnių temperatūrai augalai išskiria nektarą“,- pasakojo V. Patinskas.

 

Birželio mėnesį orai buvo vėsūs,  augalai visai neišskyrė nektaro. Pusės liepos mėnesio oras bitėms buvo tinkamas – užteko ir šilumos, ir drėgmės, o po to prasidėjo sausra.

 

Bitininkas V. Patinskas šiais metais prikopinėjo apie 30 kg medaus. Pernai medaus derlius siekė 70 kg.  

 

Šiuo metu kilogramas medaus kainuoja 20 Lt. Vėliau jis gali brangti. Prognozuojama, kad prieš Kalėdas kilogramą medaus bus galima nusipirkti už 25 Lt, o kitų metų pavasarį – už 10 eurų.

 

„Anksčiau žmonės labiau vertindavo tamsų medų – grikių, miško. Teigdavo, kad jis ekologiškesnis. Šiuo metu vartotojai ieško švelnesnių skonių, tad renkasi šviesesnį – pavyzdžiui, rapsų“, - apie pirkėjų medaus vartojimo ypatumus pasakojo bitininkas.

 

Kaip pastebėjo V. Patinskas, rapsų medaus gali skanauti ir jam alergiški žmonės. Nežino, ar ši taisyklė galioja visiems be išimties, tačiau kai kuriems bitininko pažįstamiems alergiškiems žmonėms rapsų medus alerginės reakcijos nesukėlė.

 

Tamsiame meduje yra daugiau mineralinių medžiagų, šviesiame – angliavandenių. Sveikatai naudingesnis, pasak bitininko, yra tamsios spalvos medus.

 

Nustatyti, ar medus yra ekologiškas, ar ne – sunkiai įmanoma. „Bičių nepririši, negali žinoti, kur nuskrenda viena ar kita bitė. Galbūt ji nuskridusi nektarą ėmė iš chemikalais purkšto augalo“, - teigė bitininkas.

 

Netgi bitininko sertifikatas neįrodo, kad medus tikrai yra ekologiškas.

 

Vartotojui, atėjusiam į turgų nusipirkti medaus, vizualiai atskirti, ar jis natūralus – taip pat neįmanoma. V. Patinsko teigimu, kai kurie turguje medaus kokybę bando nustatyti specialiu cheminiu pieštuku. Tačiau jis parodo tik medaus drėgmę, o ne kokybę. Taigi vartotojui nereikėtų apsigauti.

 

V. Patinskas bitininkyste užsiima jau 15 metų. Anksčiau ja vertėsi jo tėvas ir senelis. Šiuo metu bitininkas laiko apie 70 šeimų bičių. Daug jų per žiemą numiršta.

 

Bitininkų susitarimu, medunešis užbaigiamas per Žolinę. Po to bitės gydomos, ruošiamos žiemai.

 

Komentarų nėra
Rekomenduojami video: