Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Atliekas rūšiuojančios šeimos: džiaugiamės, kad galime tai daryti

Raimonda Andriulionytė  •  raimonda@alytusplius.lt  •  8:46, 2015-06-25
Čyžių šeima.
AlytusPlius.lt nuotr.

Rūšiuojant atliekas kuriama švaresnė ir sveikesnė aplinka. Tam Alytuje ryžtasi vis daugiau šeimų, kurios teigia, kad tik geras pavyzdys gali paskatinti ir kitus žmones į aplinką žiūrėti atsakingai. Atliekas gyventojai rūšiuoja dėl saugesnės savo, vaikų ir anūkų gerovės. Tačiau ar užtenka žinių, kaip tinkamai tą daryti?

 

Pasirodo, kad ir kelerius metus atliekas rūšiuojantys gyventojai kartais dar suklysta, pasirinkdami, į kurį konteinerį  mesti vienos ar kitos rūšies atliekas. Tuo teko įsitikinti Alytaus miesto sode vykusiose šeimų varžytuvėse „Rūšiuok atsakingai“. Azartiškose rūšiavimo rungtyse dalyvavusios penkios alytiškių šeimos neišvengė klaidų, tačiau buvo patenkintos galimybe pasitikrinti savo rūšiavimo įgūdžius.

 

Šeimos, pasiryžusios pasitikrinti savo žinias, gavo po vienodo dydžio maišą su įvairiomis atliekomis. Jas kiekviena šeima, privalėjo teisingai išrūšiuoti į keturis atliekų konteinerius: plastiko, popieriaus, stiklo ir mišrių atliekų. Visos šeimos atliekas turėjo išrūšiuoti ilgai nedelsdamos, nes buvo matuojamas ir laikas, per kurį išrūšiuojamos atliekos.

 

Kai kurios komandos pademonstravo puikius rūšiavimo įgūdžius, kitos neišvengė ir klaidų, bet visos buvo patenkintos, kad galėjo pasitikrinti savo žinias, išsiaiškinti, ką iki šiol darė neteisingai ir praktiškai patobulinti rūšiavimo įgūdžius, kurių prireikia kasdien.  

 

„Jau trejus metus rūšiuojame atliekas. Jas rūšiuoti pradėjome paskatinti vaikų ir stengiamės tą daryti labai sąžiningai ir atsakingai“, - sakė varžytuvėse pirmąją vietą iškovojusios komandos narė Jurgita Buinickienė, kuri prisipažino, kad prieš trejus metus informacijos, kaip tą daryti teisingai, labai stigo.

 

Pasak jos, dabar apie tai kalbama jau daugiau, bet jų šeima rūšiuoti atliekas vis dar mokosi. Naujų žinių šeima sužinojo ir varžybų metu. 

 

„Šios varžytuvės buvo labai smagi atrakcija, kurioje šeima pasitikrino, ar viską daro teisingai“, - kalbėjo J. Buinickienė, kurios šeima varžytuvėse padarė tik vieną klaidą: popierinę servetėlę įmetė į popieriui skirtą  konteinerį. 

 

Tačiau servetėlės, kaip ir popieriniai rankšluosčiai, popierinės nosinės  yra neperdirbamos ir jas reikia mesti į mišrių atliekų konteinerius.

 

Tai buvo bene dažniausia varžybose pasitaikiusi klaida, kurios neišvengė kone visos varžytuvėse dalyvavusios šeimos. Kai kurios nežinojo, į kurią šiukšlių dėžę mesti metalines skardines nuo gėrimų, supainiojo, kur turėtų keliauti kamšteliai nuo plastikinių butelių. O atsakymas yra vienas – visas šias atliekas reikia mesti į plastiko atliekoms skirtą konteinerį.

 

O kur mesti popieriaus pakuotę, kurioje yra ir plastiko?

 

Toks klausimas pasirodė nelengvas konkurso dalyviams. Vieni tokią atlieką sakė metantys į plastiko konteinerį, kiti – į popieriaus. Teisingai elgiasi pirmieji. Nors jei yra galimybė lengvai atskirti  popierių nuo plastiko, tą ir reikia padaryti ir vieną dalį mesti į plastiko, kitą – į popieriaus konteinerį. Jei tokios galimybės nėra, atlieką reikia mesti į  plastiko konteinerį.

 

„Rūšiuojame atliekas tikrai atsakingai, bet čia pamatėme, ką darėme blogai. Gal ir jaudulys pakišo koją, norėjosi kažką parodyti, bet iš klaidų mokomės. Namuose šiukšles rūšiuojame ir tikrai džiaugiamės, kad galime tą daryti“, - sakė Gražina Čyžienė. Jos šeima varžytuvėse užėmė trečią vietą.

 

Čyžių šeima gyvena Alytaus rajone, Venciūnuose ir niekada šiukšlių bet kur nemeta. Moteris teigė, kad ir tuomet, kai dar neturėjo specialų konteinerių, stengėsi namuose besikaupiančias atliekas išrūšiuoti: maisto atliekas atskirdavo nuo popieriaus, kurį sukūrendavo, biologiškai suyrančioms atliekoms turėjo įsirengę kompostavimo dėžes.

 

„Kaip ir anksčiau, taip ir dabar stengiamės saugoti gamtą. Stambias atliekas vežame į Alytuje  esančią stambiųjų ir kitų atliekų surinkimo aikštelę Alovės gatvėje. Mes neteršiame gamtos, nes ją mylime. Venciūnuose yra dvi stiprios bendruomenės. Visi prisideda prie gražesnio ir saugesnio rytojaus, nori, kad jų aplinka būtų graži, atliekas rūšiuoja“, - apie Venciūnuose nusistovėjusią tvarką kalbėjo G. Čyžienė.

 

Ji patikino, kad atliekas rūšiuoti tikrai nesudėtinga, o ir vietos atskiros talpos šiukšlėms daug neužima. „Rūšiuodami atliekas mes kuriame saugią savo, vaikų ir anūkų gerovę“, - teigė G. Čyžienė.

 

Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro ir Pakuočių tvarkymo organizacijos vykdytoje iniciatyvoje „Rūšiuok atsakingai“ dalyvavusios šeimos buvo apdovanotos specialiais prizais: rašikliais, rankšluosčiais, puodeliais.  

 

Renginio vedėjas Juozas Adomaitis džiaugėsi, kad žmonės ne tik  aktyviai dalyvavo varžybose, bet ir noriai domėjosi atliekų rūšiavimu, užsukdami į varžybų organizatorių palapinę.  Teisingai atsakiusieji į klausimus dovanų irgi gavo rašiklius, o mažiausieji rūšiuotojai buvo vaišinami saldainiais.  

 

Svarbiausias renginio tikslas - skatinti žmones rūšiuoti atliekas ir išmokyti juos kaip tai daryti teisingai.

 

Publikacija parengta įgyvendinant projektą „EKO miestas“. Projektas finansuojamas Alytaus miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšomis. 

Komentarų nėra
Rekomenduojami video: