Pranešk naujieną!
Tel. 8 670 94 094. El. paštas info@alytusplius.lt

Vilniaus gatvėje Alytuje sutvisko atminimo akmenys žydų šeimai

Raimonda Andriulionytė  •  raimonda@alytusplius.lt  •  15:09, 2019-05-22
Įtvirtinamas atminimo akmuo.
AlytusPlius.lt nuotr.

Alytuje, Vilniaus gatvėje, šaligatvio grindinyje, trečiadienį sutvisko trys aukso spalvos akmenys. Jie čia padėti Vilniaus g. 27 name gyvenusios žydų tautybės šeimos – Bokšičkų – atminimui. Šeimos galva advokatas Mendelis Bokšickis tarpukariu buvo aktyvus Alytaus miesto visuomenininkas, savivaldybės tarybos narys. Į ceremoniją iš Izraelio šiandien atvyko jo 91 metų sūnus Saadia Bokšickis Bahat su artimaisiais.

 

Garbaus amžiaus vyras teigė, kad nesvarbu tai, kad jis jau daug metų negyvena Alytuje. Šiame mieste jis gimė, save laiko alytiškiu, o Dzūkijos sostinę – savo namais. Senolis dalinosi prisiminimais apie šeimą, vaikystę, istorijos svarbą dabarčiai. Ceremonijos metu atkreipė dėmesį į buvusį vaikų kambario, kuriame gyveno su seserimi, langą, savo pavardės kilmę siejo su Bakšių kaimu.

 

 

Saadia pradėjo ir atminimo akmenų padėjimo ceremoniją. Vilniaus gatvės šaligatvio grindinyje šiandien įmontuoti akmenys skirti M. Bokšickio žmonos Šeinės Kronzonaitės Bokšickienės, dukros Lilijos Bokšickytės Winterfeld ir sūnaus S. Bokšickio Bahat atminimui. Mendeliui Bokšickiui skirtas atminimo akmuo čia jau buvo padėtas pernai, o dabar šalia atsirado ir kitiems šeimos nariams skirti akmenys.

 

Atminimo įamžinimo ceremonijoje dalyvavo ir Izraelio ambasadorius Amiras Maimonas. Jis teigė nepasiruošęs jokios kalbos, nes žodžiais apsakyti, ką dabar jaučia žmonės, stovėdami prie savo namų, neįmanoma.

 

„Ir tai, kas šiandien čia vyksta, nėra tik apie Saadia Bokšickį, apie jo tėvą ar motiną. Šis įvykis kalba apie tūkstančius žydų, kurie gyveno ir kūrė Alytuje. Netoliese yra sinagoga, kuri prieš kelis metus atrodė nekaip, bet buvusio mero Vytauto Grigaravičiaus ir savivaldybės dėka prasidėjo rekonstrukcija. Ir man labai džiugu jį šiandien matyti kartu su mumis“, - kalbėjo ambasadorius A. Maimonas. Su V. Grigaravičiumi jis atėjo ir į atminimo įamžinimo ceremoniją. 

 

 

 

Ceremonijos metu ambasadorius teigė, kad žydai buvo integrali Alytaus miesto dalis. Ir pats laikas įamžinti jų atminimą, prisiminti pasiekimus.

 

Įtvirtinus atminimo akmenis, šeimos nariai atliko dainą apie Panerius, fleita grojo ištrauką iš filmo „Šindlerio sąrašas“.

 

 

Mendelis Bokšickis buvo advokatas, visuomenės veikėjas, aktyviai dalyvavo Alytaus miesto savivaldos institucijų kūrime, buvo išrinktas savivaldybės tarybos nariu. Jis sutelkė gaisrininkų savanorių komandą ir pats jai vadovavo, suprojektavo neužšąlančias požemines vandens talpyklas.

 

AlytusPlius.lt primena, kad praėjusiais metais buvo įamžintas ne tik Mendelio Bokšickio, bet ir dar dviejų žydų - Hiršo Kalmanavičiaus ir Šmuelio Beiralo – atminimas.

 

 

 

Griežtai draudžiama alytusplius.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti alytusplius.lt kaip šaltinį.
loading...

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai