Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Tvarūs ir ekologiški baldai: kaip namus padaryti „žalesniais“

  •    •  15:33, 2023-05-23
Asociatyvi nuotr.

Vis labiau suvokdami, kokį poveikį darome aplinkai, daugelis žmonių ieško būdų, kaip sumažinti anglies dioksido pėdsaką ir gyventi tvariau. Viena iš sričių, kurioje galime daug ką pakeisti, yra baldai, kuriuos renkamės savo namams. Tvarūs ir ekologiški baldai ne tik gali padėti sumažinti mūsų poveikį aplinkai, bet ir sukurti patogesnius ir sveikesnius namus.

 

Šiame straipsnyje Balduperlai.lt dalinasi keletu būdų, kaip, naudodami tvarius ir ekologiškus baldus, galite padaryti savo namus ekologiškesnius ir patogesnius.

 

Kas yra tvarūs ir ekologiški baldai?

 

Tvarūs ir ekologiški baldai gaminami naudojant medžiagas ir pasitelkiant gamybos procesus, kurie daro minimalų poveikį aplinkai. Paprastai tokie baldai gaminami iš atsinaujinančių arba perdirbtų medžiagų ir gaminami taikant tvarius gamybos metodus. Be to, jie yra sukurti taip, kad tarnautų ilgiau, todėl juos reikia rečiau keisti, dėl to mažėja atliekų.

 

Štai keletas tvarių ir ekologiškų baldų pavyzdžių:

 

Baldai, pagaminti iš regeneruotos medienos. Regeneruota, arba perdirbta, mediena – tai mediena, kuri buvo išgelbėta iš senų pastatų, baldų ar kitų šaltinių ir panaudota naujiems baldams gaminti. Tokiu būdu, reikia mažiau kirsti miškų naujai medienai išgauti.

 

Bambuko baldai. Bambukas yra greitai augantis atsinaujinantis išteklius, kurį galima naudoti baldams, grindims ir kitiems namų apstatymo reikmenims gaminti. Jis taip pat labai patvarus ir atsparus drėgmei bei parazitams.

 

Ekologiška medvilnė. Įprastinė medvilnė yra viena iš labiausiai purškiamų kultūrų pasaulyje, daranti didelį poveikį aplinkai. Ekologiška medvilnė auginama be sintetinių pesticidų ir trąšų, todėl ji yra tvaresnis pasirinkimas.

 

Vilna. Vilna yra natūralus, atsinaujinantis išteklius, kuris yra biologiškai skaidus ir gali būti gaunamas iš tvariai auginamų avių. Vilnoniai kilimai yra patvarūs, lengvai valomi ir gali padėti sumažinti alergenų kiekį namuose.

 

Antrinis panaudojimas (perdirbimas) – tai procesas, kai medžiagos, kurios kitu atveju būtų išmestos, panaudojamos naujiems gaminiams gaminti. Tai gali būti viskas: nuo vyno butelių perdirbimo į vazas iki senų laikraščių pavertimo sienų meno kūriniais.

 

Tvarių ir ekologiškų baldų privalumai

 

1. Mažesnis poveikis aplinkai  tvarūs ir ekologiški baldai gaminami iš medžiagų, kurios daro mažesnį poveikį aplinkai, o pasirinkti tvarūs gamybos metodai mažina paliekamų atliekų kiekį. Tai padeda sumažinti anglies dioksido pėdsaką jūsų namuose ir mūsų visų planetoje bei gali prisidėti prie tvaresnės ateities. 

 

2. Geresnė patalpų oro kokybė – daugelis įprastinių baldų gaminami iš sintetinių medžiagų ir cheminių medžiagų, iš kurių į orą gali išsiskirti lakiųjų organinių junginių. Šie lakiųjų organinių junginių junginiai gali prisidėti prie prastos patalpų oro kokybės, o tai gali turėti neigiamą poveikį žmonių sveikatai. Tvarūs ir ekologiški baldai dažnai gaminami iš natūralių medžiagų, kurios neišskiria lakiųjų organinių junginių, todėl pagerėja patalpų oro kokybė ir mažėja rizika žmogaus sveikatai. Tvarūs ir ekologiški baldai gali padėti sukurti sveikesnius namus, nes juose mažiau cheminių medžiagų ir sintetinių medžiagų. Dėl to namų aplinka gali būti patogesnė ir sveikesnė. 

 

3. Mažesnės ilgalaikės išlaidos – nors tvarūs ir ekologiški baldai kartais gali kainuoti brangiau, jie dažnai yra sukurti taip, kad tarnautų ilgiau nei įprasti baldai. Tai reiškia, kad ilgainiui galite išleisti mažiau, nes baldų nereikės taip dažnai keisti. 

 

4. Estetinis patrauklumas – tvarūs ir ekologiški baldai gali būti tokie pat stilingi ir gražūs kaip ir įprasti baldai. Tiesą sakant, daugelis tvarių baldų yra rankų darbo arba amatininkų sukurti, todėl jūsų namų interjerui suteikia dar daugiau unikalumo.

 

Kaip pasirinkti tvarius ir ekologiškus baldus

 

  • Rinkdamiesi tvarius baldus, ieškokite atsinaujinančių, biologiškai skaidžių arba perdirbtų medžiagų. Tai gali būti tokios medžiagos kaip bambukas, kamštis, perdirbtas plastikas ir išgelbėta mediena.

 

  • Venkite toksiškų cheminių medžiagų, pavyzdžiui, antipirenų, formaldehido ir ftalatų, kurie gali būti kenksmingi tiek aplinkai, tiek jūsų sveikatai. Rinkdamiesi tvarius baldus, ieškokite gaminių, kuriuose nėra šių kenksmingų cheminių medžiagų.

 

  • Rinkitės energiją taupančius gaminius – LED lemputės ir prietaisai su "Energy Star" įvertinimu, gali padėti sumažinti energijos suvartojimą ir sumažinti sąskaitas už komunalines paslaugas.

 

  • Ieškokite sertifikuotų gaminių – ieškokite gaminių, turinčių sertifikatus, pavyzdžiui, Miškų valdymo tarybos (FSC) arba Pasaulinio ekologiškos tekstilės standarto (GOTS) sertifikatą. Šie sertifikatai užtikrina, kad gaminiai buvo pagaminti taikant tvarią praktiką.

 

  • Rinkdamiesi tvarius baldus, atsižvelkite į gaminio tarnavimo laiką. Ieškokite gaminių, kurie yra suprojektuoti taip, kad tarnautų ilgiau ir būtų pagaminti iš patvarių medžiagų. Tai gali padėti sumažinti atliekų kiekį ir dažno keitimo poreikį.

 

  • Remkite vietos amatininkus ir įmones – taip galite sumažinti siuntimo ir transportavimo poveikį aplinkai. Tai taip pat gali padėti paremti vietos ekonomiką ir skatinti tvarią praktiką jūsų bendruomenėje.

 

Tvarūs ir ekologiški baldai jūsų namuose

 

Pateikiame keletą patarimų, padėsiančių pereiti prie tvaresnių ir ekologiškesnių baldų:

 

  • Visiškai pereiti prie tvarių ir ekologiškų baldų gali būti didelė investicija. Pradėkite nuo mažų žingsnelių, keisdami po vieną ar du daiktus, ir palaipsniui didinkite tvarių baldų kolekciją. 

 

  • Nebūtina iš karto pakeisti visų baldų. Maišykite ir derinkite tvarius baldus su esamais baldais, kad sukurtumėte unikalų ir eklektišką vaizdą.

 

  • Senų baldų perdirbimas arba savo baldų gaminimas gali būti puikus būdas sukurti tvarius baldus turint mažesnį biudžetą. Internete galima rasti daugybę "pasidaryk pats" vadovėlių, kurie padės jums pradėti.

 

  • Naudotų baldų pirkimas gali būti puikus būdas sumažinti atliekų kiekį ir sutaupyti pinigų. Ieškokite daiktų taupymo parduotuvėse, kiemo išpardavimuose arba internetinėse prekyvietėse. 

 

  • Senų baldų ar medžiagų panaudojimas gali būti puikus būdas sukurti tvarius baldus. Pavyzdžiui, iš senų kopėčių galima padaryti knygų lentyną, o iš senų vyno dėžių - kavos staliuką.

 

Pasitelkę šiek tiek kūrybiškumo ir išradingumo, galite susikurti gražius ir tvarius namus, kurie būtų ir patogūs, ir ekologiški!

Komentarų nėra