Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Sunkus politinis sprendimas: fiksuotas mokestis darželinukų tėvams pakeltas 66 procentais

AlytusPlius.lt inf.  •    •  13:39, 2023-05-25

Ketvirtadienį Alytaus miesto savivaldybės taryboje bene ilgiausiai diskutuota dėl fiksuoto mokesčio už lopšelius-darželius lankančius vaikus bei jų maitinimo kainos.

 

Dėl šio klausimo buvo parengtas sprendimo projektas ir net dvi alternatyvos.

 

Sprendimo projekto ir alternatyvų esmė

 

Spredimo projektas:

 

Vaikų, ugdomų pagal ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, tėvams siūloma nustatyti 25,00 Eur dydžio fiksuotą mėnesinį mokestį. (Iki šiol mokėjo 15 Eur – red.)

 

Sprendimo projekte taip pat numatytas mokesčio už vaikų maitinimą padidinimas: vaikų maitinimas iki 3 metų už kiekvieną dieną  – 4,10 Eur; iki 7 metų už kiekvieną dieną –  4,40 Eur; nuo 6 iki 7 metų už kiekvieną dieną  – 2,20 Eur ugdymo proceso metu, o pasibaigus ugdymo procesui – 4,40 Eur už kiekvieną dieną. (Iki šiol kainos dienai buvo 1 Eur mažesnės - red.)

 

Kultūros, švietimo ir sporto komiteto alternatyva:

 

Vaikų, ugdomų pagal ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, fiksuotą mėnesinį mokestį siūlo padidinti iki 18,00 Eur.

 

Maitinimo kainas siūlo tokias, kaip ir sprendimo projekte.

 

Tarybos nario Valerijaus Venciaus alternatyva:

 

Fiksuotą mėnesinį mokestį siūlo palikti tokį patį, kaip iki šiol – 15 Eur.

 

Kainas už maitinimą siūlo kelti ne 1 euru per dieną, kaip siūloma sprendimo projekte, o 0.6 Eur.

 

Diskusijose – daug argumentų

 

Klausimą pristatęs Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Vytuolis Valūnas neslėpė, jog gavo penkis elektroninius tėvų laiškus, kuriuose prašoma kainų nekelti.  „Tai nepopuliarus politinis sprendimas, tačiau tarybos nariams kartais tenka ir tai daryti. Mano manymu, didinti šiuos mokesčius yra neišvengiamybė“, - teigė V. Valūnas.

 

Alternatyvų sprendimo projektą siūlantis tarybos narys Valerijus Vencius teigė, jog jam šis kainų šuolis kelia įtarimų. 

 

„Man kelia įtarimus, nesutinku, kad fiksuotą mokestį reikėtų kelti net virš 60 proc. Pasižiūrėjau Statistikos departamento rodiklius, tai praėjusiais metais maisto krepšelis pabrango  16 proc., o kodėl mes jau avansu keliame 30 proc.? Tėveliai  pagrįstai kelia klausimą, kas nuo to pagerės? Ar mes – šeimų miestas? Ar mes tai atliepiam? Nestatykim tos sraigės susuktos link Kauno, bet nekelkime mokesčio tėveliams.“, - pasisakė tarybos narys.

 

Kokiu pagrindu fiksuotas už darželius ir maisto mokesčiai keliami 66 ir 30 proc.  klausė ir tarybos narys Andrius Jučas. 

 

„Dėl maitinimo – taip, infliacija. Bet fiksuoto mokesčio kėlimas – visiškai abejotinas. Turėjom 15, dabar – 25 Eur. Nesvarbu, vaikas serga, ar ne. Kalbame, kad reikia bausti, kurie prisirašo vasarą ir neveda. Bet ir bauskime tuos, kurie užsirašo ir neveda. Kodėl baudžiame visus? Tai atrodo nenormalu. Ir pagaliau greičiau turi būti išspręstas klausimas dėl rajono vaikų, kuriuos dotuojame“, - kalbėjo jis.

 

Buvo ir palyginimų, jog Vilniuje fiksuotas mokestis – 20 Eur., maisto kainos taip pat kiek mažesnės nei Alytuje.

 

Tarybos narė Nijolė Makštutienė teigė, jog fiksuoto mokesčio taip drastiškai kelti nereikėtų. „Mes daug diskutavome, tačiau kėlimas būtų neteisinga. Dėl maisto – taip. Brango kuras, infliacija, to neišvengsime. Tačiau kelti 60 proc. - tai baisu“, - sakė ji.

 

Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Vytuolis tikino, kad kainų kėlimas gimė iš pačių įstaigų vadovų tarpo vykusiame susitikime, kur fiksuotą mokestį buvo siūloma kelti ir iki 50 Eur. „Taigi, pasirinkome viduriuką. Mes siūlome, o viskas jūsų, gerbiamieji politikai, valioje. Juk galite tą mokestį visai panaikinti ir dotuoti. Jūs esate mūsų išrinktoji valdžia, tad ir spręskite“, - sakė V. Valūnas.

 

Vis tik 19 tarybos narių pasisakė už sprendimo projektą, didesnės kainos tėveliams bus skaičiuojamos nuo birželio 1 d.

 

Taip pat tarybos posėdžio metu tarybos dauguma nustatė 25,0 Eur dydžio fiksuotą mėnesio mokestį už mokinių priežiūrą ir neformalųjį ugdymą Alytaus miesto savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų pailgintos dienos grupėse. Iki šiol šis mokestis siekė 15 eur.

 

Rekomenduojami video:

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai