Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Senjorų draugija „Bočiai“ kviečia vasarą praleisti keliaujant

Senjorų draugijos „Bočiai“ informacija  •    •  9:16, 2023-07-11
Kruonio bažnyčia.
Kaišiadorių turizmo ir informacijos centro nuotr.

Liepos 16 d. ir rugpjūčio 6 d. planuojama kelionė Kauno mariomis iki Kadagių slėnio, pakeliui aplankant bažnyčias: Jiezno (LDK didikų Pacų statybos fundacija, išskirtinio grožio tiek vidaus, tiek išorės), Kalvių (rotondos tipo, viena iš dviejų Lietuvoje), Kruonio (čia palaidoti pirmieji atvykę į LDK Oginskiai, Bogdanas ir jo sūnus Samuelis, zakristijoje yra jų sarkofagai, saugomi valstybės kaip architektūros elementai), Rumšiškių. Taip pat bus aplankyta Mergakalnio atodanga –  susipažinsite su Marių istorija bei Kruonio hidroakumuliacine elektrine.

 

Liepos 22-23 d. „Mažosios Lietuvos slėpiniai“. Keliausite po Klaipėdos kraštą, iki 1923 m. buvusią Mažają Lietuvą Rytų Prūsijos sudėtyje. Lankysite Rambyno kalną, Bitėnus ir jų senąsias kapinaites, kuriose rasite daugelio šio krašto šviesuolių kapus, Panemunę, kur grožėsitės karalienės Luizos tiltu bei Tilžės (dabar Sovietskas) panorama. Aplankysite Mingės kaimą, vadinamą Lietuvos Venecija, iš čia plauksite per Kuršių marias į Nidą. Toliau – Kintai, Dreverna (naujas augantis kurortas), Priekulė, Klaipėdą.

 

Liepos 26 d. išvyka į rytų Dzūkiją, aplankant Medininkų pasieniečių memorialą, kur rusų omonininkai nužudė 7 Lietuvos pasienio pareigūnus, didžiausią LDK gardinio tipo mūrinę Medininkų pilį, ilgai buvusį aukščiausią Lietuvoje Juozapinės kalną, Turgelių bažnyčią (vieną įspūdingiausių šiame krašte ir ne tik), Paulavo respublikos dvaro rūmų griuvėsius, Vilkiškių ir Jašiūnų dvarus, Levandų uostą, kur susipažinsite su levandų auginimo subtilybėmis, paragausime levandų arbatos ir ledų, galėsite įsigyti įvairių sveikatinimo priemonių, kurios „gimsta“ vietinėje laboratorijoje.

 

Liepos 29-30 d. – išvyka pas kaimynus lenkus į Rytų Prūsiją, aplankant Fromborgą, dar vadinamą Nikolajaus Koperniko miestu. Jis čia dirbdamas kanauninku 1512-1516 ir 1522-1543 m. pirmą kartą „išjudino žemę“. Įspūdingi ir didingi vyskupų rūmai-tvirtovė, kurios viduje viena didžiausių Lenkijoje – Fromborgo katedra-bazilika. Čia yra vieni didžiausių Europoje vargonų, kuriuos sudaro apie 5000 vamzdelių. Pirmą kartą paminėta jau 1282 m. kaip Varmijos kapitulos rezidencija.

 

Kelionę tęsite link Gdansko - Sopoto. Tai – miestai, kartu su Gdynia sudarantys Trimiesčio aglomeraciją. Gdanskas – vienas gražiausių miestų pasaulyje, buvusi Hansos pirklių sąjungos citadelė. Miesto prekių biržoje buvo sudaromi prekybiniai sandoriai, apimantys visą Rytų Europą, tame tarpe ir Lietuvą. 1445 m. buvo įkurta Hansos pirklių kontora (Perkūno namas Kaune).

 

Nemunu keliavo Reino ir Prancūzijos vynas, Anglijos ir Flandrijos gelumbė, Flandrijos ir Pareinės geležies dirbiniai, o iš Švedijos, Rusijos, Livonijos, Lietuvos ir Prūsijos –kailiai, vaškas, linai, kanapės, javai, mediena, geležies ir vario rūda, žuvis. Hansos sąjunga visai prekybai turėjo monopolį, todėl tiek Hansos tiek ir Gdansko pirkliai buvo turtingi. Miestas ir dabar klesti, vyksta masinės statybos bei senamiesčio renovacija. Miestas labai nukentėjo II Pasaulinio karo metu, tačiau jau 1950 m. imtas atstatinėti. Puikūs senoviniai pastatai, šventyklos (didžiausia plytų mūro Pasaulyje šv. Marijos katedra-bazilika) su apžvalgos bokštu, buvę grūdų sandėliai, perkybos gatvės ir kita – žavi čia visus, kurie apsilanko šiame mieste.

 

Sopotas įsikūręs ant Gdansko įlankos kranto, pirmą kartą paminėtas 1283 m. kaip baltų tvirtovė. Nuo XVI amž. čia pradėjo statyti savo vasaros vilas Gdansko didikai, valdžios atstovai. Dabar tai – vienas moderniausių ir lankomiausių kurortų Europoje.

 

Toliau vyksite į Malborką (Marienburgą) – kryžiuočių citadelę, iš kurios per 200 metų kryžiuočiai teriojo baltų bei slavų žemes, pavergė prūsų gentis. Visa tai darė su kalaviju rankose, o juos palaimino pats Romos popiežius, vardan pagonių apkrikštijimo. Kada vaikštai po pilį, sunku įsivaizduoti jos dydį bei joje buvusius turtus. Po Žalgirio mūšio 1410 m. kryžiuočių ekspansija į baltų žemes liovėsi, tačiau politinis administracinis kryžiuočių ordinas išliko ir darė didelę įtaką visos rytų Europos tautų gyvenimui.

 

Rugpiūčio 10 d. keliausite po Žemaitiją, aplankant Lyduvėnų tiltą (aukščiausias ir ilgiausias geležinkelio tiltas Lietuvoje), Kelmės dvarą (Renesanso architektūros statinys, pilnai restauruotas, priima lankytojus), Šatrijos kalną (aukščiausias santykinis aukštis šalyje), nuo kurio atsiveria įspūdingas kraštovaizdis, Telšius su jame esančiais įvairiais akcentais. Miestas gražiai tvarkomas, restauruoti senieji namai, aplankysite Telšių katedrą. Toliau vyksite į sovietinių laikų reliktą – Plokščių kaime buvusia raketinę bazę su branduolinio užtaisu.

 

Rugpiūčio 13-15 d. (3-jų dienų) vyksite autobusu Nacionalinės ekspedicijos Vysla maršrutu, aplankant Plocką, Torūnę, Kulmą, Kvidziną, Gnevą, Malborką (išsamus aprašas bus rugpiūčio pradžioje).

 

Rugpiūčio 19 d. vyksite į Aukštaitiją, aplankysite Maišiogalos, Pilsudskio, Dubingių dvarus. Aplankysite Visaginą, atominės elektrinės simuliatorių (darbuotojų apmokymo dirbti elektrinėje centras), Palūšę, Labanorą (detalesnis aprašas bus rugpiūčio pradžioje).

 

Rugpiūčio 23 d. išvyksite į Rubdalę-Bauskę-Biržus (aprašas bus rugpiūčio pradžioje).

 

Norintys pakeliauti šiais maršrutais, iš anksto planuokite savo laiką, derinkite su savo aplinkos žmonėmis: draugais, kaimynais, giminaičiais, bendradarbiais ir pan. Visi kviečiami registruotis „Bočių“ būstinėje, Jaunimo g. 3. Tel. pasiteirauti 8-618 39098, 8-613 88845. Primenama, kad išvykose gali dalyvauti ne tik draugijos „Bočiai“ nariai, bet ir kiti gyventojai.