Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Rizikuojate naudodamiesi nesaugiomis grožio procedūromis

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Alytaus departamento inf.  •    •  9:57, 2022-08-22

Sparčiai populiarėjant dekoratyvinės kosmetikos paslaugų rūšims, nebenustembame matydami žmogų savo kūną papuošusį tatuiruotėmis ar išbandžiusį ilgalaikio makiažo paslaugas ryškinant lūpų, akių ar antakių kontūrus. Apsisprendę tai atlikti dažnai nerimaujame dėl rezultato po procedūros, ar jis tenkins mus, ar bus toks, kokio tikėjomės, bet nesusimąstome apie galimus pavojus sveikatai.

 

Tatuiravimo arba ilgalaikio makiažo procedūrų metu naudojant adatėles, įvedami į žmogaus odą (paodį) specialiosios paskirties cheminiai mišiniai (dažai), kuriuose gali būti pavojingų cheminių medžiagų, dėl kurių galimi odos sudirginimo, alergijos ar sunkesni negrįžtami padariniai sveikatai (pvz.: vėžys, genų mutacijos). Todėl labai svarbu rinktis kvalifikuotą meistrą, kuris užtikrins darbo kokybę bei saugumą darbo metu. 

 

Atkreipiame dėmesį, kad tiek ilgalaikio makiažo tiek tatuiravimo paslaugos priskiriamos A kategorijos paslaugų grupei, kurių metu pažeidžiama oda ar gleivinė ir instrumentas gali būti užteršiamas krauju ar kitais kūno skysčiais, sukeldamas riziką užsikrėsti įvairiomis užkrečiamosiomis ligomis, kaip hepatitais B ir C, pūlinėmis odos infekcijomis, ŽIV, Herpes virusais ir kt. 

 

Leidimas-higienos pasas vykdomai veiklai privalomas

 

Pagrindinius tatuiravimo ir ilgalaikio makiažo paslaugų sveikatos saugos reikalavimus reglamentuoja Lietuvos higienos norma HN 117:2007 ,,Grožio paslaugų sveikatos saugos reikalavimai“, kurioje nurodyta, kad asmenys, norintys teikti tatuiravimo ar ilgalaikio makiažo paslaugas, privalo turėti leidimą-higienos pasą, kuris išduodamas konkrečiam asmeniui ir jo veiklos vietai, kurioje atliekamos šios paslaugos. Minėtas dokumentas patvirtina, kad veiklos sąlygos atitinka visuomenės sveikatos saugos reikalavimus. Leidimo-higienos paso originalas ar kopija turi būti pateikiamas paslaugų vartotojams matomoje vietoje. 

 

Taigi, atvykę į grožio saloną, apsižvalgykite, ar matomoje vietoje viešai pateiktas šis dokumentas, liudijantis apie galimybę teikti šias paslaugas. 

 

Svarbu ir įrankiai

 

Ilgalaikio makiažo ir tatuiravimo procedūroms tinkamiausi ir patogiausi naudoti – vienkartiniai sterilūs įrankiai, kurie padėtų išvengti infekcijos perdavimo rizikos. Naudojant daugkartinio naudojimo įrankius, po paslaugos suteikimo jie turi būti tinkamai apruošiami: valomi, dezinfekuojami, sterilizuojami. Stebėkite, ar grožio specialistai, teikdama paslaugas, vienkartinius sterilius ar sterilizuotus daugkartinius įrankius išpakuoja jums matant.

 

Jeigu tatuiravimui, ilgalaikiam makiažui atlikti naudojami dažai yra daugkartinio naudojimo pakuotėje, teikiant paslaugą jie turi būti pilami į vienkartinį indą ir naudojami tik vienam paslaugos vartotojui.

 

Klientas turi žinoti…

 

Prieš atliekant ilgalaikio makiažo ar tatuiravimo paslaugas, paslaugų vartotojui turi būti suteikiama informacija apie: naudojamus dažus, nurodant naudojimo instrukcijoje ar ant pakuotės esančią informaciją, svarbu, kad ant naudojamų dažų pakuotės būtų nurodyta, jog „Mišinys, skirtas naudoti tatuiruotėms arba ilgalaikiam makiažui“, t. y. naudojami pagal paskirtį, riziką, susijusią su paslaugų teikimu, galimas komplikacijas (užsikrėtimo virusinėmis, bakterinėmis, grybelinėmis ligomis, infekcijomis, kraujagyslių, nervų pažeidimo, alerginių reakcijų, randėjimo, kai kurių ligų paūmėjimo pavojus), tolesnę kūno vietų priežiūrą, aplinkybes, kuomet paslauga negali būti suteikiama, galimą riziką vartotojo sveikatai, naudojamus įrankius, jų apruošimą prieš procedūrą. 

 

Svarbu, kad...

 

Tatuiravimui, ilgalaikiam makiažui atlikti naudojami dažai būtų sterilūs, naudojami laikantis tinkamumo naudoti terminų ir turėtų saugą patvirtinančius dokumentus lietuvių kalba.

 

Prieš procedūrą...

 

Kiekvienas grožio paslaugų teikėjas turi atminti, kad tatuiravimo ar ilgalaikio makiažo paslaugas gali teikti tik vyresniems nei 18 metų asmenims, o nepilnamečiai privalo turėti raštišką tėvų/globėjų sutikimą.

 

Prieš teikiant šias paslaugas, kliento oda turi būti nuplaunama vandeniu ir muilu, dezinfekuojama. O grožio paslaugų teikėjas, privalo plauti rankas prieš pradėdami ir baigę teikti paslaugą, prieš užsimaudami ir nusimovę pirštines.

 

Būkime budrūs

 

Jeigu pastebėjote, jog paslaugos teikiamos nesilaikant išvardintų reikalavimų, atsisakykite jos ir apie tai praneškite Nacionalinio visuomenės sveikatos centrui.

 

Grožio specialistus raginame elgtis socialiai atsakingai, laikytis teisės aktų nuostatų, saugiai teikti paslaugas, nesukeliant grėsmės savo ir vartotojų sveikatai.

 

Komentarų nėra