Pranešk naujieną!
Tel. 8 670 94 094. El. paštas info@alytusplius.lt

Pasaulio tautų teisuolio medalį atsiėmęs alytiškis: „Žaviuosi savo seneliais“

Eglė Indrelytė  •  egle@alytusplius.lt  •  17:11, 2019-05-30
J. Krasnickas atsiėmė jo seneliams skirtą apdovanojimą.

Jaudinantys ir labai jautrūs žodžiai, begalinė padėka ir pasididžiavimas, nuoširdžios, daug prisiminimų keliančios emocijos. Tokie išgyvenimai užplūdo Alytaus miesto tarybos narį Jurgį Krasnicką, atsiimant jo seneliams Marijonai ir Jonui Krasnickams skirtą apdovanojimą už Antrojo Pasaulinio karo metu išgelbėtas žydų vaikų gyvybes.

 

Abelis ir Josifas Vainšteinai. Šiuos du žydų tautybės vaikus J. Krasnicko seneliai kartu su dar dviem šeimomis pakaitomis globojo, saugojo, maitino ir slėpė nuo vokiečių karių.

 

„Dažnai pagalvoju apie tai, kokias stiprias žmogiškąsias vertybes žmonės turėjo ir kokie stiprūs jie patys buvo. Juk visi žinojo, kad jeigu ras slepiamus žydus, bus sušaudyta visa šeima. Kiek reikėjo turėti drąsos, atsakomybės, kad rizikuotum savo šeima. Kaip reikia vertinti žmogų. Džiaugiuosi, kad mano seneliai buvo tokie ir labai jais žaviuosi“, - kalbėjo J. Krasnickas.

 

 

Žinios apie seneliams skirtą apdovanojimą iš Izraelio ambasados Lietuvoje jis sulaukė prieš pusmetį, o šią savaitę Simne, kur ir gyveno J. Krasnicko seneliai, įvyko labai nuoširdus susitikimas su Izraelio ambasadoriumi Amir Maimon.

 

Jis Simno gimnazijoje vykusioje Pasaulio tautų teisuolių apdovanojimo ceremonijoje J. Krasnickui įteikė jo seneliams - Jonui Krasnickui (1883–1947) ir Marijonai Krasnickienei (1896–1957) skirtą „Jad Vašem“ Pasaulio tautų teisuolio medalį ir garbės raštą.

 

 

Tokius pat medalius ir garbės raštus Izraelio valstybės ambasadorius Lietuvoje įteikė ir kitų dviejų šeimų - Adomo Juknelevičiaus (1875–1950), Elenos Juknelevičienės (1888–1955), Vinco Kazakevičiaus (1879–1947), Zuzanos Kazakevičienės (1878–1962) anūkams.

 

„Kiek pamenu iš pasakojimų, šios trys šeimos pakaitomis broliukus prižiūrėjo. Vieną dieną, kai vienas iš brolių glaudėsi mano senelių namuose, jie bepietaudami per langą pamatė ateinantį vokiečių kareivį. Tą vaiką už krosnies paslėpė, kailiniais jį pridengė. Vokietis atėjo, namus apžiūrėjo, bet berniuko nerado“, - prisiminimais dalijosi J. Krasnickas.

 

Jo senelių namas, kuriame ir buvo slepiami našlaičiais likę vaikai, dabar jau yra perstatytas, tačiau vis dar priklauso Krasnickams.

 

Pasaulio tautų teisuolio vardą Izraelio valstybė suteikia žmonėms, kurie Antrojo pasaulinio karo metais labai rizikingomis aplinkybėmis gelbėjo persekiojamus žydų tautybės asmenis.

 

Jeruzalėje įsikūręs memorialinis institutas katastrofos kankiniams ir didvyriams atminti „Jad Vašem“, siekiantis įamžinti Antrojo pasaulinio karo metais Europos žydų genocido aukų atminimą, žydų gelbėtojus apdovanoja Pasaulio tautų teisuolių garbės raštais ir medaliais, kuriuose išgraviruoti žodžiai: „Išgelbėjęs vieną gyvybę, išgelbėja visą pasaulį“.

Griežtai draudžiama alytusplius.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti alytusplius.lt kaip šaltinį.
loading...

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai