Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Lazdijams – nominacija prestižiniuose tarptautiniuose apdovanojimuose

Aplinkos projektų valdymo agentūros informacija  •    •  9:32, 2023-05-12
Lazdijų rajono savivaldybės vyr. specialistė Ieva Stalevičiūtė ir administracijos direktorė Sonata Dumbliauskienė Europos politikos inovacijų apdovanojimuose.
Aplinkos projektų valdymo agentūros nuotr.

Viešojo susisiekimo iniciatyva „Lazdijai veža“ pateko į finalą politikos Oskaru vadinamuose Europos politikos inovacijų apdovanojimuose. Įvertinta Lazdijuose įdiegta viešojo transporto sistema, kuri leidžia vietos gyventojams užsisakyti automobilį „nuo durų iki durų“ ir važiuoti ne nustatytais maršrutais, o pagal poreikį. Įgyvendindama projektą, rajono savivaldybė įsigijo tris aštuonių vietų elektromobilius, įrengė dvi įkrovimo stoteles, sukūrė mobiliąją programėlę ir įsteigė skambučių centrą.

 

„Lazdijai veža“ pristatantis video: https://youtu.be/qOoK-KdUbO4

 

Šiame Europos politikos inovacijų konkurse varžėsi daugiau nei 300 projektų iš 26 skirtingų Europos šalių. Projektai buvo vertinami pagal tris kriterijus: inovatyvumą, bendradarbiavimą ir tvarumą.

 

Ketvirtadienį Varšuvoje (Lenkija) apdovanojimų ceremonijoje dalyvavusi Lazdijų savivaldybės administracijos direktorė Sonata Dumbliauskienė teigė, kad „Lazdijai veža“ gimė, ieškant tvaresnio nuošaliai gyvenančių žmonių judumo ir socialinės atskirties mažinimo. „Senėjant visuomenei bei tuštėjant kaimams, rajonų savivaldybėms tenka atsisakyti nepatogių ir nuostolingų viešojo susisiekimo maršrutų. Dėl to nukenčia jautriausių mūsų visuomenės grupių poreikiai“, – teigia S. Dumbliauskienė. – „Džiaugiamės, kad esame pastebėti kaip vieni iš 10 geriausių Europos iniciatyvų vietos plėtros kategorijoje“.

 

Lazdijų dekanato Caritas vadovė Onutė Juodkienė savo veikloje nuolat susiduria su žmonėmis, kuriems „Lazdijai veža“ yra vienintelė patogaus mobilumo galimybė. „Žmonės labai džiaugiasi  šiomis paslaugomis“, – pasakoja O. Juodkienė. – „Pavyzdžiui, mes rūpinamės onkologiniu ligoniu, kuriam iki viešojo transporto stotelės reikia eiti 4 kilometrus. Kaip jam parsinešti namo nusipirktų produktų ar labdaros? Vakar į Caritas atvažiavo Veisiejuose gyvenančios ukrainietės su vaikais, ir vėl „Lazdijai veža“ autobusiuku parsivežė gautų drabužių ir maisto. Tai geriausias projektas iš visų, kuriuos mačiau, gyvendama Lazdijuose. Ir vairuotojai labai paslaugūs – padeda įlipti, paneša daiktus.“

 

Atskirtyje gyvenančių žmonių gausu ne tik Lazdijų rajone. Valstybės duomenų agentūros duomenimis kaimo vietovėse gyvena beveik trečdalis šalies gyventojų, iš jų penktadalis yra vyresni nei 65 m. amžiaus. „Lazdijai parodė, kaip galima įgyvendinti idėjas, kurios sprendžia ir aplinkosaugines (taršaus viešojo transporto), ir socialines (žmonių atskirties) problemas“, – teigė Aplinkos projektų valdymo agentūros direktorius Vytautas Vrubliauskas. Agentūra koordinuoja projektą LIFE IP EnerLIT, kurio dalis yra iniciatyva „Lazdijai veža“. Pasak V. Vrubliausko, Lazdijai įrodė, kad yra sektinas pavyzdys: „Europa mus jau išgirdo, dabar siekiame sudominti ir daugiau Lietuvos savivaldybių. Įsipareigojame dirbti kartu su Lazdijais, kad geri viešojo transporto sprendimai pasiektų ir kitas nuošalias gyvenvietes.“

 

Politikos inovacijų apdovanojimus organizuoja Politikos inovacijų institutas. 2017 m. gimusi iniciatyva kasmet apdovanoja išskirtines idėjas Europos politikoje, kūrybingai sprendžiančias šių dienų iššūkius ir prisidedančias prie visos visuomenės ar bendruomenės gerovės.

 

Aplinkos projektų valdymo agentūros direktorius Vytautas Vrubliauskas.

 

Lazdijų dekanato Caritas vadovė Onutė Juodkienė.