Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Kapaviečių priežiūra: visi atsakymai į dažniausiai kylančius klausimus

Alytaus miesto savivaldybės administracijos Komunikacijos skyriaus informacija  •    •  16:36, 2024-11-22
Alytaus miesto savivaldybės nuotr.

Jeigu paklaustume, kas yra kapavietę prižiūrintis asmuo, ko gero, daugelis atsakytų, jog tai yra tas, kuris rūpinasi kapaviete – sodina gėles ir tvarko aplinką, tačiau iš tikrųjų taip nėra. Už kapavietės priežiūrą atsakingas asmuo yra ne tas artimasis, kuris tvarko kapavietę, o savivaldybės dokumentuose  įrašytas asmuo.

 

Pasitaiko atvejų, kai nėra ne tik duomenų apie prižiūrintįjį asmenį, bet ir apskritai apie kapavietę (palaidotus žmones). Tokiais atvejais artimieji turi teikti prašymą identifikuoti kapavietę, pateikti giminystę įrodančius dokumentus. 

 

Dėl netikslių, neišsamių duomenų gali kilti daugiau rūpesčių tvarkant su laidojimu susijusius reikalus. 

 

Kas gali būti atsakingu už kapavietės priežiūrą?

Kapaviečių priežiūrą reglamentuoja teisės aktai – Vyriausybės nutarimu patvirtintos Kapinių tvarkymo taisyklės ir Alytaus miesto savivaldybės tarybos sprendimu patvirtintos Žmonių palaikų laidojimo Alytaus miesto kapinėse, jų tvarkymo ir lankymo taisyklės.

 

Minėtuose teisės aktuose nustatyta, kas gali būti atsakingas už kapavietės priežiūrą. Tai gali būti:

 

1. Mirusįjį laidojantis asmuo, kurio prašymu išduotas leidimas laidoti ir skirta kapavietė.


2. Asmuo, kurį leidimo laidoti išdavimo metu įrašo mirusįjį laidojantis asmuo.


3. Asmuo, apie kurį raštu pranešama savivaldybei giminaičiams ir sutuoktiniui (partneriui) susitarus.


4. Asmuo, kuriam nustatyta tvarka suteikta teisė prižiūrėti neprižiūrimą kapavietę.

 

Kaip sužinoti, kas yra atsakingas už kapavietės priežiūrą?

 

Sužinoti, kas yra konkrečią kapavietę prižiūrintis asmuo, galima paskambinus į Alytaus miesto savivaldybės administracijos priimamąjį  tel.  0 315 55 111 ar parašius el. paštu info@alytus.lt.  Norint pateikti prašymą ar pranešimą, susijusį su kapaviečių priežiūra, reikia kreiptis į Alytaus miesto savivaldybės administraciją asmeniškai arba elektroninėmis priemonėmis. 

 

Gavus paklausimą,  visus reikiamus dokumentus ir savivaldybės administracijos turimus duomenis patikrina ir tinkamai užpildyti prašymus padeda Alytaus miesto savivaldybės administracijos priimamajame dirbantys specialistai. Papildomai gali būti paprašyta pateikti tik tuos dokumentus, kurių savivaldybės administracija neturi. 

 

Ką turite padaryti, jeigu  kapavietės priežiūrą norite patikėti kitam asmeniui? 

 

Jeigu už kapavietės priežiūrą atsakingas asmuo mirė ar dėl kitų priežasčių negali rūpintis kapaviete, jo giminaičiai turi pranešti savivaldybės administracijai. 

 

Tokiu atveju giminaičiai, sutuoktinis (partneris) arba kapavietėje palaidotų mirusiųjų giminaičiai ir sutuoktinis (partneris) turi apsispręsti, kas bus atsakingas už kapavietę, susitarti (rekomenduojame susitarimą fiksuoti raštu) ir apie tai raštu pranešti savivaldybės administracijai nurodant keistinus už kapavietės priežiūrą atsakingo asmens duomenis (vardą ir pavardę, adresą, telefono numerį, el. pašto adresą). 

 

Kapavietę prižiūrinčio asmens atsakomybės ir teisės. Kokios jos?

 

Kapavietę prižiūrintis asmuo yra atsakingas ne tik už artimųjų kapų priežiūrą – jis turi ir kitų atsakomybių. Statydamas ar rekonstruodamas kapo paminklą, antkapį, kapavietės tvorą ir kitus statinius,  jis privalo laikytis taisyklių, informuoti apie tai kapinių prižiūrėtoją (duomenys skelbiami informacinėse lentose), pateikti jam kapo statinių schemą, kurioje nurodyti statinių pagrindiniai matmenys, medžiagos, ir nurodyti, kurioje kapavietėje bus statomi ir (ar) rekonstruojami statiniai. Rekonstruojant kapavietę privaloma išlaikyti tas pačias ribas, ją praplėsti galima tik gavus raštišką savivaldybės administracijos pritarimą. Asmenys, atliekantys kapavietės statinių statybą, rekonstravimą ir priežiūrą, privalo nepažeisti, negadinti kitų (gretimų) kapaviečių, o apgadinus šalia esančias kapavietes, už padarytą žalą atsako kapavietę prižiūrintis asmuo. Kapinėse augantys želdiniai prižiūrimi ir tvarkomi pagal Želdynų įstatymo ir kitų želdinių tvarkymą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimus.

 

Dar vienas svarbus aspektas –  kapavietę prižiūrintis asmuo gali būti palaidotas toje kapavietėje be kitų asmenų sutikimų, o laidoti kitų asmenų palaikus leidžiama tik esant jo rašytiniam sutikimui.

 

Kaip tapti neprižiūrimą kapavietę prižiūrinčiu asmeniu? 

 

Alytaus miesto kapinėse galima pastebėti neprižiūrimų, numeriais paženklintų kapaviečių. Ne paslaptis, kad miesto kapinėse laidoti skirtų vietų skaičius labai ribotas, tad neprižiūrimos kapavietės gali tapti  išeitimi žmonėms, norintiems artimuosius laidoti arčiau gyvenamosios vietos ar tose kapinėse, kuriose jau yra kitų artimųjų kapų. 

 

Neprižiūrimų kapaviečių Daugų g. ir Klevų g. kapinėse, dėl kurių priežiūros galima pateikti prašymą, sąrašai skelbiami https://alytus.lt/kapines. Neprižiūrimoje kapavietėje galima laidoti praėjus 50 metų, o joje esantys paminklai privalo būti išsaugoti. Prašymus nagrinėja ir sprendimą priima Kapaviečių (kapų) identifikavimo ir pripažinimo neprižiūrimomis komisija. 

 

Ką turite padaryti, jeigu norite pateikti su kapaviečių priežiūra susijusį prašymą?

 

Jei norite tapti kapavietę prižiūrinčiu asmeniu ar pranešti apie prižiūrinčiojo asmens pakeitimą, identifikuoti kapavietę, tapti neprižiūrimą kapavietę prižiūrinčiu asmeniu, turite atlikti vieną iš šių veiksmų:

 

1. Užpildyti rekomenduojamos formos prašymą ir pateikti jį Elektroninių valdžios vartų portale/Asmens prašymo ar skundo nagrinėjimas savivaldybėje.

 

2. Atsiųsti pasirašytą prašymą el. paštu info@alytus.lt (prašymas turi būti pasirašytas elektroniniu parašu arba pasirašytas ir nuskenuotas (tokiu atveju reikia prisegti asmens dokumento kopiją). 

 

3. Atvykti į savivaldybės administracijos priimamąjį, kur specialistai atsakys į visus Jums rūpimus klausimus ir padės užpildyti reikiamus dokumentus.

 

Prašymų ir sutikimų formos skelbiamos savivaldybės administracijos svetainėje  https://alytus.lt/lt/paslaugos/artimojo-netektis  paslaugos „Prašymų dėl kapaviečių tvarkymo ir priežiūros nagrinėjimas“ dalyje. Prie prašymo reikia pateikti ir nurodytas aplinkybes pagrindžiančius dokumentus ar duomenis, pvz. anksčiau kapavietę prižiūrėjusio asmens mirties liudijimo kopiją, giminystę įrodančius dokumentus, kapavietės fotonuotrauką ar kt. priklausomai nuo situacijos.

 

Per 2024 m. Alytaus miesto savivaldybės administracija sulaukė 60 prašymų dėl kapaviečių tvarkymo ir priežiūros, 2023 m. jų sulaukta  89, 2022 m. – 85, 2021 m. – 63, o 2020 m. – 49. 

 

Kapinių tvarkymo taisyklių pažeidimas ar savivaliavimas kapinėse sukelia administracinę atsakomybę.  

Komentarų nėra
Rekomenduojami video:

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai