Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Kaip keitėsi akinių nuo saulės mados bėgant metams

  •    •  15:33, 2022-07-22
glasseson.lt; https://gem.app/search?terms=60s%20sunglasses nuotr.

Pirmieji žinomi akiniai nuo saulės buvo Arkties tautos – Inuitų naudoti „saulės akiniai“, skirti apsaugoti akis nuo sniego atsispindinčios akinančios šviesos spindesio. Jie buvo gaminami iš drožinėtos dreifuojančios medienos, dramblio kaulo arba Šiaurinio elnio ragų. Akių zonoje turėjo ploną ir pailgos formos plyšį, per kurį akinius nešiojantis galėjo matyti. Akiniai buvo išpjauti taip, kad tvirtai priglustų prie veido, o išorėje dažniausiai būdavo užtepami suodžiai arba šaunamųjų ginklų milteliai, kad sugertų šviesą ir dar labiau sumažintų šviesos atspindžius. Šie akiniai pradėti naudoti maždaug prieš 2 000 metų, be to, jie netgi pagerino nešiotojų regėjimą, nes siauri plyšiai padėjo sufokusuoti regėjimą.

 

Akivaizdu, kad šiuolaikiški akiniai nuo saulės nuėjo ilgą kelią nuo jų išradimo iki šių dienų, dabar tai yra ne tik priemonė apsaugoti akis nuo žalingų saulės spindulių, tačiau ir – vienas iš labiausiai paplitusių ir masiškai gaminamų mados aksesuarų ir akcentų pasaulyje. Neabejotinai, kaip ir kitų stiliaus detalių, taip ir šios, mados tendencijos sparčiai keitėsi bėgant metams. Tad pabandysime grįžti laiku ir atskleisti, kokios iš jų buvo populiariausios kiekviename dešimtmetyje nuo 1920 iki 1990 metų.

 

glasseson.lt nuotrauka

 

Trečiasis – ketvirtasis dešimtmečiai

 

Akiniai nuo saulės pirmą kartą tapo madingi 1929 m., kuomet moterų aksesuarų kompanijai vadovaujantis amerikietis Samas Fosteris ant Džersio pakrantės žmonėms pradėjo pardavinėti pirmuosius masinės gamybos apsauginius akinius nuo saulės prekės ženklu –  „Foster Grant“. Prireikė nemažai laiko, kol jie sulaukė didesnio žmonių susidomėjimo, tačiau nemenkas žingsnis žengtas pirmyn, kuomet Holivudo žvaigždės ėmė nešioti S. Fosterio sukurtus akinius apvaliais rėmeliais. padėdamos pasauliui suprasti, kokie elegantiški gali būti šie akiniai. Laikui bėgant, ketvirtajame dešimtmetyje, paprasti apvalūs akiniai nuo saulės ir toliau karaliavo ir vis dažniau pasirodė gatvėse. Net tokios žvaigždės, kaip viena garsiausių to meto aktorių Bette Davis, juos įtraukė į savo garderobą – tai dar labiau paskatino merginas ir moteris su šiuo aksesuaru vis dažniau pasirodyti gatvėse. 1930-ieji buvo labiau susiję su tolesniu atspalvių plitimu, o ne su greitai besikeičiančiomis tendencijomis, sukuriant precedentą klasikinei formai, kuri nuo to laiko grįždavo kas kelis dešimtmečius ir yra dažna iki šių dienų.

 

Pinterest.com nuotrauka

 

Penktasis dešimtmetis

 

Kadangi akiniai nuo saulės tapo patrauklia įvaizdžio detale, tuo metu atsirado vis daugiau juos kuriančių dizainerių ir gamintojų, tad akivaizdu, kad kiekvienas jų norėjo vis labiau išsiskirti ir gerąja prasme nustebinti ir šokiruoti pirkėją. Apvalūs rėmeliai vis dar buvo gana populiarūs, tačiau mados kūrėjai eksperimentavo su maksimalistiniais būdais, kurie padėjo akinius atrasti iš naujo. Buvo kuriami stori, spalvingi, ryškesni rėmeliai. Didelio populiarumo sulaukė masyvūs gėles pavidalo, dažniausiai – baltos spalvos rėmeliai.

 

Šaltinis: https://mentalitch.com/major-fashion-trends-of-the-1950s/

 

Šeštasis dešimtmetis

 

Pokario ekonomikos pakilimo laikotarpis į madą atnešė šiek tiek kitoniškumo ir inteligencijos. Pirmą kartą dizainerių sugalvota ir smarkiai pakeista akinių nuo saulės forma, tuo laikotarpiu vyravo taip vadinamos „katės akys” – stipriai ir greitai išpopuliarėjo žmonių rate. Dauguma prieš tai pasirodžiusių akinių rėmelių, gamintojų teigimu, buvo „unisex”, tai yra skirti nešioti tiek vyrams, tiek moterims, tačiau šiuo laikotarpiu išskirtinumas tas, kad katės akių forma buvo sukurta specialiai moteriškos lyties atstovėms. Ši akinių išvaizda greitai tapo svarbia to meto stiliaus dalimi ir puošė tokias garsenybes kaip britų aktorę ir modelį Audrey Hepburn. Na, o tarp vyrų vyravo 1956 metais „Ray Ban” kompanijos išleisti trapecijos formos akinių rėmeliai. Šie pripažinti geriausiai parduodamais pasaulyje iki šių laikų.

 

Nuotraukos šaltinis: https://www.bygonely.com/1960s-sunglasses/

 

Septintasis dešimtmetis 

 

Šiame dešimtmetyje vyravo taisyklė, kad nauja – tai, kas kas pamiršta sena. 60-ieji metai grįžta su trenksmu: ryškios spalvos ir išskirtinis įvaizdis – vėl paėmė viršų, o akiniai nuo saulės keitėsi ne mažiau nei sijonų ilgis ir socialinis klimatas. Didžiuliai, kvadratiniai rėmeliai buvo mėgstamiausi 60-ųjų metų akiniai, o ypač ryškiai neoniniai. Tokie akiniai sparčiai pakerėjo visų širdis, kuomet juos pradėjo dėvėti ir su šiuo aksesuaru pradėjo rengti fotosesijas „šešiasdešimtųjų veidu” vadinamas garsus britų modelis Twiggy Lawson.

 

Nuotraukos šaltinis: https://gem.app/search?terms=60s%20sunglasses

 

Aštuntasis dešimtmetis

 

Įžengę į didžiųjų permainų epochą, saulės akiniai tapo skaidresni, atsivėrė dominuojančios taikos ir meilės simboliai, vis dar alsavo hipiškas judėjimas. Didžiuliai lęšiai išliko, tačiau švelnesnės formos ir pasteliniai atspalviai sukūrė atpalaiduojančią ir tyrą atmosferą. Tačiau egzistavo ir kitas saulės akinių stilius, kurį galime sieti su pramogų pasaulio ir Amerikos naktinio gyvenimo aktualijomis, diskotekos stiliumi – akinių nuo saulės rėmeliai buvo ne tik dideli ir spalvingi, bet ir blizgūs ir iššaukiantys.

 

Nuotraukos šaltinis: https://crfashionbook.com/fashion-g21940953-national-sunglasses-day-tren...

 

Devintasis dešimtmetis

 

Tamsesni lęšiai ir aštresnės formos – šio dešimtmečio pagrindinis akcentas. Prabangių akinių gamintojas „Ray-Ban” vėl paėmė viršų su dabar jau kultiniais tapusiais „Wayfarer” akiniais. Daug garsenybių, pradedant nuo Tomo Cruise'o iki Madonnos – vaikščiojo su šio gamintojo akiniais. Taip pat, Tomo Cruise'o 1986 m. vaidintame filme „Viršutinis ginklas” jį matome su „Aviators” stiliaus akiniais, tad, manoma, dėl šios priežasties jie tapo dažnesniu žmonių pasirinkimu.

 

Nuotraukos šaltinis: https://crfashionbook.com/fashion-g21940953-national-sunglasses-day-tren...

 

2000-ieji

 

Po ilgų metų, kuomet vyravo dideli ar net milžiniški lęšiai, tūkstantmečio pabaigoje akinių nuo saulės mada gerokai pasikeitė. Įžymybės ir mados kūrėjai, pasirinkę naują sportinį stilių ir grįžę prie senovinių akinių apvaliais rėmeliais, dėvėjo mažesnius akinius nei bet kada anksčiau. Spalvos dešimtmečio pradžioje dažniausiai buvo tamsios, tačiau vis dėl to dešimtmečiui artėjant į pabaigą, vėl grįžo spalvinės natos – buvo kuriami mažesni, įvairių spalvų akiniai, mažiau tamsintais stiklais.

 

Nuotraukos šaltinis: https://crfashionbook.com/fashion-g21940953-national-sunglasses-day-tren...

 

Akinių nuo saulės mados istorija ir grožio samprata per dešimtmečius keitėsi begales kartų, tam daugiausia turėjo įtakos tuometinis istorinis kontekstas ir dizainerių išradingumas, o Holivudo garsenybių aprangos detalių pasirinkimas skatindavo didesnį žmonių susidomėjimą. Šiomis dienomis galime matyti, jog akinių nuo saulės pasirinkimas dažniausiai priklauso nuo išskirtinio žmonių stiliaus subtilybių. Dabar egzistuoja didelis pasirinkimas tiek didesnių, tiek mažesnių, spalvotų ar juodų akinių rėmelių. Prekyboje galima rasti visų dešimtmečių populiariausius hitus, nebijoma improvizuoti ir atrodyti išskirtinai. Na, o norintiems daugiau sužinoti apie mados tendencijas ir prie jų derinamus saulės akinius, plačiau galite paskaityti čia: mados tendencijos.

Komentarų nėra