Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Ūkininkų žąsys anksčiau už vieversius paskelbė pavasarį!

Jurgis Kochanskas  •    •  9:43, 2023-02-26
Genių kaimo ūkininkas Dainius Makštutis su anūkėle Morta rodo pirmuosius žąsinius kiaušinius.
Jurgio Kochansko nuotr.

Alytaus turgelių šviežiausios žinios. Genių kaimo ekologinio ūkio šeimininkų Daivos ir Dainiaus Makštučių žąsys anksčiau už vieversius paskelbė pavasarį – pradėjo dėti kiaušinius. Gražuolėms reikia naujų jėgų: tik ir taikosi, kaip išsiveržti į laukus ir nugnybti žolės želmenį.


Žinios tikros, pats patikrinau. Kol suvaikiau vieną žąsų pulkelį, kitos į laukus pabėgo. Ūkininkai dar nežino, kiek kainuos žąsinis kiaušinis.


„Nežinia, kaip dės, pirmiausia sau išsiperinsime žąsiukų. Manau, kad vienas kiaušinis kainuos iki 3 eurų“, –sakė Dainius.

Ūkininkų Daivos ir Dainiaus Makštučių žąsų pulkelis, taip pasiilgęs pavasario ir žalių laukų.


Į laukus veržėsi ir ūkininkų ančių pulkelis, bet jos kiaušinių dar nededa. Nors nuo sodybos tolėliau miškas, bet lapių ir čia netrūksta.


Žuvis, daržovės, duona ir pyragai


Vasaris – paskutinis žiemos mėnuo, nei šioks, nei toks – be dantų. Visą savaitę stebėjau: Alytaus turgeliuose skersvėjis laižė pustuščius prekystalius. Antai Pelenų dieną reti pirkėjai turguje pirko tik silpnai sūdytą Atlanto silkę su galva, jūros lydeką (1 kg – 4,49 euro). Alytiškiai tenkinosi ir jūros ešeriais, strimelėmis, kilkėmis – kas pigiau, smaguriauja ir stintas.

 

Jazminų turgaus lankytojas Viktoras Miliauskas taip įtikėjęs silpnai sūdyta  riebia Atlanto silke su galva, kad į lašišą net nežiūri! Silkė turi visus vitaminus ir rūgštis, taip reikalingus širdžiai ir regėjimui. Žuvimis prekiauja ponia Aldona.


Prekiautojai prisirišę prie bulvės, morkos, svogūno, česnako, pastarnoko, burokėlio, juodojo ridiko, kopūsto galvos ir raugintų daržovių. Visko per akis, jei pritrūks – tik svogūnų. Kilogramas daržovių – iki 1 euro, retesnių – iki 1,5 euro. Kibirėlis raugintų, marinuotų daržovių – 2,5 euro, indelis daržovių salotų, sutaisytų naudojant svarainių sultis, įvairius prieskonius – 1,5–3 eurai.


Jazminų turguje kilogramas kaimiškos ruginės duonos – 3,5 euro. Ekologiška ruginė duona be pridėtinio cukraus, ekologiška tradicinė duona su kanapių sėklomis (1 kg) – 5 eurai. Kilogramas ekologiško pyrago – 7 eurai. Tai Prienų krašto Purvininkų kaimo produkcija. Šeštadienį ir duoną, ir pyragus išpirko iki 10 valandos.


Jotvingių turguje žymus ketvirtadieninis  Birštono savivaldybės Bobronių kaimo ūkininko Valdo Mockevičiaus prekių skruzdėlynas. Maišai grūdų, miltų, įvairių sėklų. Puslitris kvapniausio šviežio sėmenų aliejaus – 4,5 euro. Tik turškiasi pensininkai kaip antys baloje.

 

Jotvingių turguje Birštono krašto ūkininko Valdo Mockevičiaus ketvirtadienį sukrautas alytiškių geidžiamų prekių skruzdėlynas.


„Jau noriu viską užraukti“ 


Kai šalies ūkininkai streikuoja, į laukus išpila tonas pieno, jį dykai dalija, smulkūs ūkininkai brangina kiekvieną pieno lašą, kad išgyventų, verčiasi per galvą.


„Jau noriu viską užraukti“, – sakė Butrimonių seniūnijos ūkininkė Vanda Petraškienė, Jazminų turguje pieno produktais prekiaujanti tik kartą per savaitę – šeštadienį.

Butrimonių krašto ūkininkė Vanda Petraškienė ir jos pagaminti pieno produktai.


Pasidomėjau pieno produktų kainomis. Kilogramas rauginto pieno varškės (9 proc.) – 4,8 euro, džiovintų sūrelių – 13, varškės sūrio – 6, saldaus pieno sūrio (22 proc.) su kmynais – 3,8, 0,5 kg lydyto sviesto – 6,2 euro. Kilogramas „brinzos“ – 6,5 euro. 


Buvo grūdų, vištaičių, trūko gaidžių ir triušių


Ankstų šeštadienio rytą aplankiau ir Kaniūkų turgų – pirkėjai pasigedo gaidžių ir triušių. Buvo atvežta vištaičių. Baltos, jau deda kiaušinius, – 10, jaunesnės, raibos ir molinės – 9 eurai.


Buvo javų. Maišas (50 kg) valytų vasarinių kviečių, valytų miežių – 17, žieminių kviečių – 16, kvietrugių – 15 eurų. 


Maišas (40 kg) avižų – 10–12 eurų. Maišelis (10 kg) bulvių – 7, pašarinių runkelių – 4 eurai. 

Kaniūkų turguje 10 kg pašarinių runkelių – 4 eurai.


Grūdai (50 kg), palyginti prieš pusmetį, supigę 4–5 eurais. Paklausūs traiškyti kukurūzai. 1 kg vikių – 1 euras. Kilogramas grikių – 3 eurai. Yra žirnių.


Kai pilvas gurgia padės pelynai


Jei gurgia pilvas ar norisi pirtyje karališkai išsiperti, turguje ieško pelynų. 


„Savo gimtinėje, netoli Seirijų, Vainiūnų kaime, pamiškėje priskyniau. Pora šakelių – 1 euras“,– sakė Jazminų turguje prekiaujanti Zina. 


Zina ir bitininkė. Kilogramas medaus – 6, 100 g žiedadulkių – 4, bičių duonelės – 2,5 euro.

Medus, bičių duonelė, žiedadulkės, spanguolės ir pelynai – ant Jazminų turgaus prekiautojos Zinos prekystalio.


Beje, pirtininkai labai vertina mėtų, dilgėlių ir beržų lapų mišinį. Puiki arbata!


Dažnas turguje pastebėjęs žolininkų triūsą, pagalvoja, kad galėtų žolelių ir pats prisirinkti. Galima pabandyti. Iš žolininkų sužinojau, kad šiuo metu galima rinkti pušų pumpurus, bruknių lapus. Tik ar mokėsime taip išdžiovinti, kad bruknių lapai būtų žali ir nepajuostų. Beržų pumpurus galima rinkti, kai jie pritvinksta gyvybės, kai pradeda bėgti sula.


Pavasariui jau pasiruošė medžio meistras iš Daugų – Darius Merkininkas. Mažoji bendrovė „Salos mediena“ prigamino inkilų zylėms – 5, varnėnams – 7 eurai.


Beje, apsukrių šeimininkių namuose ant palangių jau žaliuoja paprika, salierai ir porai. Paklausysiu didelės pomidorų auginimo žinovės alytiškės Giedrės Bulgakovienės patarimo: be kovo pirmos pusės pomidorų nesėsiu. Pernai šiltnamyje pusę pomidorų daigų šaltyje suspirginau!