Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. „Šnapso gavis, ir indorius an kiaušinių sėdzi“

Jurgis Kochanskas  •    •  9:19, 2021-02-28
Jazminų turguje alytiškė Elvyra, jos sesuo eičiūniškė ūkininkė Nijolė Sabaitienė ir ūkininkaitis Darius.
Jurgis Kochanskas

Sniegas šiemet per keletą dienų išgaravo kaip kamparas. Anot dzūkų, „kiek nulaidzia, ciek žemėn susėda“, mat nėra įšalo.

 

Alytaus pašonėje, Butrimiškėse, vyturiai jau nuo ryto iki vakaro savo giesmėm gręžia dangų, parskrido ir varnėnai. Šio kaimo medžio meistras Arvydas špokuciam paruošė dailių inkilų ir atvežė jų į Alytaus turgų Jazminų gatvėje – gražiai išskobti, su liaudiškom kepurėm – 20 eurų.

 

Alytaus turguje Jazminų gatvėje pavasario pranašas iš Butrimiškių medžio meistras Arvydas.

 

Pavasaris ir kitame Dzūkijos krašte – Seirijočiuose. Mano tėviškėje gyvenantis brolis Pranas su savo Aldute jau geria klevų sulą. Maniškiams pavasaris atnešė ir nuostolių: užėjus meilės priepuoliui, pakilo ant sparnų skraiduolė antis ir nuskrido, kaip brolienė sako, „į dausas, ciesiai lapei koserėn“.

 

Lauko prekyba atgijo, paviljonai dūsta užrakinti

 

Valdžia šiek tiek  atlaisvino karantino apykakles. Ištrūkom  iš namų ir kaip ciuciukai nuo grandinės puolėm į Alytaus turgelius. Į savo kiemelius Jazminų gatvės turgus ištraukė rūbus, batus ir kitus kraustulius, kurių jau keletą mėnesių nenaršė pirkėjai. Iki lubų prikrauti prekių turgaus paviljonai dar dūsta užrakinti. Jų likimas panašus į baloje stovintį vandenį... Kažin ar kas nors paviljonų smulkiesiems verslininkams atlygins covido padarytus nuostolius?

 

Atgaivino turgų lauko prekyba.

 

Adatos, siūlo, užtrauktuko, apatinio trikotažo, sportinių kelnių, pavasarinių batų, kojinių ir dar šimto ir vienos smulkmenėlės prireikus, alytiškiai skuba į turgų.

 

„Išsirinkau odinius pavasarinius batus – 45 eurai“, – patenkinta pirkiniu alytiškė slaugytoja Vilija. Ji šiokiomis dienomis tiek daug turi darbo, kad į turgų gali ištrūkti tik savaitgaliais.

 

Alytiškė Vilija Jazminų turguje išsirinko sau batus.

 

„Išsiruošėm į turgų iš Eičiūnų,– po Jazminus zujo ūkininkė Nijolė Sabaitienė su sūnumi Dariumi ir juos lydinti alytiškė sesuo bei teta Elvyra. – Kol negalėjom iš namų pajudėti, susirašėm, ko reikėtų nusipirkti. Kai prasidės didieji pavasariniai darbai, vėl būsim prie namų pririšti“, – kalbėjo Nijolė.

 

Beje, Sabaičių šeimos ūkis – stiprus, turintis galingos technikos, taikantis naujas žemės dirbimo technologijas, išsiverčiantis be samdomo darbo.

 

Dzūkiški lašinukai, dešros ir svečioj šaly kvepia!

 

Alytiškės Editos sūnus Šarūnas – kaip saulutė namuose, vaikas svetur uždarbiauja. Kai parvažiuoja namo, „mažylis“ mamai į parankę ir į turgų krienų.

 

„Tokių gerų, tokių macnių krienų tik Alytaus turguje gali nusipirkti!“ – giria krienus Šarūnas, žinia, juos valgo su šviežia turgaus mėsyte.

 

Alytiškė Edita ir jos sūnus Šarūnas užsigeidė turguje macnių krienų ir geros mėsytės.

 

Beje, kelionei ir svečioje šalyje itin vertinami dzūkiški sūdyti, rūkyti lašiniai, dešros ir kumpiai, vytintos dešrelės. Kilogramas sūdytų lašinių – 5,8, rūkytų – 6,8 euro.

 

Jazminų turgaus mėsos paviljone jau ketverius metus darbuojasi žemaitė Aldutė Skinkienė. Ji pritaria bendradarbės Lauros minčiai apie mėsos paviljono gyvastį: „Pas mus bangutėm: arba tuščia, arba užeina“.

 

Alytaus turguje Jazminų gatvėje mėsos paviljone darbuojasi žemaitė Aldutė Skinkienė.

 

Šviežia mėsytė taip pat neužsiguli. Sprandinei dar neatėjo sezonas, dabar labiausiai perka kiaulės šnipus, pusgalvius, ausis ir kojas, užsisėdėjusioms namuose šeimynoms dzūkės šeimininkės verda šaltieną. Kilogramas kiaulės kojų – 1,9, ausų – 4,8 euro.

 

Kilogramas nugarinės – 5,5, nugarinės su lašinukais – 4,3, šonkaulių – 5,9 euro.

 

Šiltnamiuose jau sudygo salotos, ankstyvieji kopūstai ir pomidorai

 

Alytaus turgeliuose itin perkamos bulvės. Kilogramas jų – 40–50 centų. Kilogramas svogūnų, morkų – iki 80 centų. Jau pasirodė lenkiškų šviežių agurkų, kilogramas – 4,9 euro. Italijoje užaugintų ridikėlių ryšuliukas – 80, 100g krapų – 90 centų.

 

Likiškėlių kaimo ūkininkai Nastutė ir Rimantas Kiūdeliai, prekiaujantys raugintomis daržovėmis ir jų šiupiniais Jazminų turguje, sakė, kad šįmet žalumynus pasėjo savaite vėliau.

 

„Jau sudygo salotos, špinatai, bastučiai, rūkalos, salierai, ankstyvieji kopūstai ir pomidorai. Šiemet balos pilnos vandens, nebus bėdos. Naktį kūrenam, o dieną šiltnamiuose 30 laipsnių šilumos – vėdinam“, – pasakojo Nastutė.

 

„Pinigų kap bažnyčioj per mišias!“

 

Daržovių prekeivis Alytaus kaimo ūkininkas Bronius Zalieckas, prekiaujantis Jazminų turguje, užleido savo vietą kitiems, o pats geni sodus. Jo žmona Rimutė obuolius, morkas, bulves, raugintus kopūstus ir jų galvas parduoda aikštelėje prie „Žuvinto turgaus“.

 

Prie Jazminų turgaus vartų išsirikiavo daržovių augintojai.

 

„Raugintus kopūstus perka geriau, nei galvas“, – sakė Rima.

 

Šeštadienio saulė iš namų išviliojo alytiškius.

 

Aplankiau ir Jotvingių turgų – skysta! Lauke prekiavo keletas bobučių ir du ūkininkai.

 

Jotvingių turguje prekiauja Miroslavo seniūnijos ūkininkas Eimantas Bakšys.

 

„Laisvės alėja! Pinigų kap bažnyčioj per mišias!“ – šmaikštavo prekeiviai.

 

Jotvingių turguje pirmoji atvežė kalakutinių kiaušinių paukštininkė Daiva iš Karklynų kaimo. Dešimtis jų – 8 eurai. Mėsinių ančių kiaušiniai – 4, dešimtis vištinių – 2 eurai.

 

Jotvingių turguje ir perinti tinkantys kalakutiniai, antiniai ir vištiniai kiaušiniai iš Karklynų kaimo.

 

„Mano mėlynos levandinės kalakutės sudeda 17–20 kiaušinių, į pabaigą kiaušiniai mažesni, smailesni, kasdien pila ir pila“, – pasakojo Daiva. 

 

Žinovai pasakojo, kad peri ne tik kalakutės, bet ir kalakutai:

 

„Indorių papeni duonos gumulais, suvilgytais šnapsu ir burbulis kaip geras tupi ant kiaušinių!“

 

Jotvingių turguje jau renka spalvas kovui ir moterims gėlininkas Saulius Žemaitis.

 

Kaniūkų turguje avižos miežiai ir kviečiai – 8 eurai

 

Naktinis Kaniūkų turgus jau sulaukė pirmųjų lankytojų. Grūdų atvežė 4 ūkininkai, buvo dedeklių vištaičių, triušių ir ūkinių prekių.

 

„Suvažiavom tik savi, iš Alytaus rajono savivaldybės. Atsivežėm kviečių, miežių, aš turėjau ir avižų bei kvietrugių, – pasakojo vienas ūkininkų. – Kviečius, miežius ir avižas (50 kg) pardaviau po 8 eurus. Kvietrugių – net nepaklausė“.

 

Kaniūkų turgaus maišas atrištas pavasariui, laukia, kada čia galės atvažiuoti ir kitų savivaldybių ūkininkai.

 

Kaimas tirpsta mūsų akyse, kol yra paprastų žmonelių, reikia ir turgelių.