Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Jau žino, kas sėdės miesto ir rajono merų kėdėse!

Jurgis Kochanskas  •    •  8:57, 2019-03-10
Gražuolį veislinį triušį nusipirko Orestas Grigas iš Lydekininkų kaimo.
Jurgio Kochansko nuotr.

Keturi pretendentai, du po du, surėmė ragus į Alytaus miesto ir rajono merus, kad net žiežirbos laksto! Turgus jau žino, kas sėdės merų kėdėse – užsirašiau ant lapukų, žiūrėsiu, ar atspės. Dėl viso pikto, kovo 17-ąją dzūkeliai dar eis balsuoti – bus cikriau!

 

 „Su kuoj dzirbs ir kū padaris“, pretendentai patys išsipasakojo, du jų bus vainikuoti, o pralaimėjusiesiems nereikėtų nusiminti – galės nieko nedaryc iki kitų rinkimų!

 

Atsižegnojo gaidžiams galvas kapoti

 

Nemuno pakriaušėse jau yra žibučių, o už Kaniūkų tilto, pavažiavus puskilometrį, bruzda šeštadieninis Kaniūkų turgaus skruzdėlynas. Kaip ir dera kaimo turgui, giedojo gaidžiai.

 

„Jau aš jiems galvos nekirsiu“, – atsižegnojo tokio darbo pusiau kaimietis, pusiau miestietis Juozas Bračiulis, gyvenantis Alytuje, paukščius laikantis Miklusėnuose, o vasaras leidžiantis tėviškėje, prie Obelijos ežero, Obelninkuose.  Jo giedoriai –  jauni, jų pentinai – geltoni (senų gaidžių pentinai būna suragėję, ilgi ir gerokai užsirietę). Gaidelis – 6 eurai, turi šeimininkas jų ir daugiau, tel. 8 673 88918.

 

Juozas Bračiulis sako, kad jaunam gražiam gaideliui reikia vištų pulkelio.

 

„Jei laikai vištas ir nėra gaidžio – nuodėmė“, – patvirtino atvežusi raibų ir baltų kaimiškų kalakučių Krosnos paukštininkė Asta Antanaitienė.

 

Dedeklių vištaičių į Kaniūkų turgų atvažiavo Romas Lubauskas iš Praniūnų. Septynias raibes praniūniškis susikrovė į didžiulę senovišką pintinę.

 

Romas Lubauskas iš Praniūnų kaimo  su senoviška pintine atvažiavo į Kaniūkus dedeklių vištaičių.

 

„Jos pynėjas jau miręs, turiu dar vieną tokią, tik be dangčio, – pasakojo Romas, už septynias vištaites suplojęs 49 eurus. – Pinigų negaila, jaunos, sveikos vištos ir jau deda kiaušinius“.

 

Gražių pintinių, 6–10 eurų viena, atvežė Stasys Balynas iš Strielčių kaimo. Jo pintinės turi savo „stilių“, labai stiprios ir talpios.

 

Strielčių kaimo gyventojas Stasys Balynas ir jo gražuolės pintinės – stiprios, talpios, kaip meistras sako, amžinos.

 

Kaniūkuose padaugėjo veislinių triušių šeimyna. Margą ilgaausį patinėlį nusipirko Orestas Grigas iš Lydekininkų. Vaikinukas namuose turi tris triušes, nusprendęs vasarą per moksleivių atostogas nedykinėti, o turėti savo ilgaausių ūkį.

 

„40 eurų – negaila, labai gražus“,– patenkintas pirkiniu Orestas.

 

Prancūzų avinų ir Belgų milžinų veislių triušius augina Albinas Siaurukas iš Panemuninkėlių kaimo.

 

„Saviškius Prienų turguje pardaviau po 35 eurus, atvažiavau į Kaniūkus pasidairyti“, – sakė Albinas.

 

Turguje pasirodė dar vienas „šventuolis“ – Petras Zarauskas iš Užupių kaimo. Žmogus laiko avių bandą, bet gyvenime nėra papjovęs avytės ar baronėlio. Nusipirkai iš jo baltavilnę ir vežkis, kur nori, dorok, tik ne jo akyse (gerai, kad ir kaimo žmonės jau pratinasi prie specializuotų skerdyklų).

 

„Šimto avių jau neturiu, tik 40, dešimt jauniklių jau užsakyta, ne tiek daug ir lieka“, – Petras  pakvietė fotosesijai, kai avis išgins į ganyklą. Dabar vyras turguje nusipirko porą grėblių, – jo sodyba itin tvarkinga, kaip nupiešta, kieme ir aplink – jokio šapelio. Petras nelaukia balandžio švaros mėnesio, o griebia jautį už ragų jau dabar – ir kovas palankus tvarkytis.

 

Grūdai išgaravo kaip kamparas

 

Šeštą valandą ryto į Kaniūkus prisistatė Marijampolės savivaldybės Liudvinavo seniūnijos Netičkampio kaimo ūkininkas Raimondas Senkaitis ir atvežė kviečių. Juos buvo supylęs į didmaišius (telpa 1 t javo), vietoje sėmė ir svėrė senoviškomis svarstyklėmis.

 

 Ir ūkininkas turėjo darbo, ir pirkėjai jam talkindami nešalo. Maišas (50 kg) kviečių – 10 eurų. Tik padulkėjo sūduvio kviečiai, nes Kaniūkuose kviečiai ėjo po 12, o už miežius mokėjo ir 13 eurų.

 

Sveriamų kviečių atvežė Mariijampolės savivaldybės Liudvinavo seniūnijos Netičkampio kaimo ūkininkas Raimondas Senkaitis.

 

„Atvažiavau šiais metais pirmą kartą, ir kitą šeštadienį būsiu. Patinka man Kaniūkai, truputį nuleidau kainą – gyvi pinigai teka į kišenę!“ – buvo patenkintas R. Senkaitis.

 

Raimondas pasidžiaugė, kad gerai peržiemojo pasėliai – neiššalo, neiššuto, pavasarį pasisės žirnių, grikių ir vėl lauks derliaus.

 

Ūkininkas Vidas Grigas iš Lydekininkų atvežė avižų – po 10 eurų seikėjo, kviečių – po 12  išgraibė.

 

 Nepigino gražių kaip auksas kviečių ūkininkas Saulius Valūnas, akimirksniu buvo „patvarkyti“ Jono Jonikos iš Strielčių kaimo kviečiai ir avižos.

 

Strielčių kaimo gyventojas Jonas Jonika ir Albinas Siaurukas iš Panemuninkėlių kaimo, domisi Kaniūkų turgaus naujienomis.

 

Atvažiavo daugiamečių žolių mišinio Vitas Vadeika, alytiškis žalienas sės Pievagalių kaime.

 

Žodžio laikosi sėklų pardavėjas iš Prienų krašto Gvidas Aleksandravičius – bus Kaniūkuose kiekvieną šeštadienį. Pasidomėjau, kuo ypatingas jo žolių mišinys (1 kg – 2,5 euro), kad jį visi taip perka. Jo sudėtis: daugiamečių svidrių – 20, pašarinių motiejukų – 20, gausiažiedžių svidrių – 15, tikrųjų eraičinų – 15, baltųjų dobilų – 5, raudonųjų dobilų – 25 procentai.

 

Vitas Vadeika nusipirko daugiamečių žolių mišinio. Sėklų atvežė Prienų krašto agronomas žolininkas Gvidas Aleksandravičius.

 

Paraitys rankoves tik Velykos

 

Jotvingių turguje ant vienos kojos apsisukau: kol nėra žalumynų, daržovių pasodo, nebus ir gero turgaus. Į Jotvingius užsukau grįždamas iš Kaniūkų į Alytų – dar buvo saldžių sūrių, varškės sūrio jau neradau. Gausu sviesto, kiaušinių, daržovių. Pirkimo nėra, mačiau vieną kitą blusinėjantį pensininką.

 

Paviljone, laukdami pirkėjų, ilsėjosi mėsininkai, žuvies, duonos ir pyragų, saldumynų pardavėjai. Jiems rankoves užraitys, matyt, tik Velykos.

 

Jazminų turguje kovo 9-ąją ūžtelėjusi pirkėjų banga pagerino nuotaiką prekiautojams – trys poilsio dienos pirkėjus atginė. Dalį šio turgaus lankytojų nusiurbė simniškė Kaziuko mugė, bet buvo ir čia piniguočių, mat  anksčiau pradėjo mokėti pensijas.

 

Rašant apie viską, nieko nepasakysi, todėl šįkart išsamiau apie bulvių kainas. Jazminuose jų bent penki ūkininkai parduoda, kilogramas gražių bulvių – 40–50 centų.

 

Žiemą turguje nesitrynęs, pirmą kartą Jazminuose pasirodė Prienų savivaldybės Stakliškių seniūnijos Jaunionių kaimo ūkininkas Irmantas Talačka. Jis atvežė trijų veislių maistinių bulvių – lygios, sveikos, be mažiausio daigelio.

 

„Turiu apie 8 tonas bulvių, geras rūsys, gerai išsilaikė“, – sakė Irmantas, įrengęs lauke akmenų mūro rūsį ir dar viduje sienas plytomis išklojęs.

 

Jazminų turguje gražių maistinių bulvių atvežė Prienų savivaldybės Stakliškių seniūnijos Jaunionių kaimo ūkininkas Irmantas Talačka.

 

Dzūkiškos bandukės su daryciniu, dažyciniu ar krakmoliniu?

 

Prisipirkę gerų bulvių, alytiškiai dar gali pasikepti dzūkiškų bandukių. Jos labai gardu su daryciniu, dažyciniu ar krakmoliniu. Darycinis – paprasčiausia  varškė su smetonuki, dažycinis – spirguciai su kiaušinieni (kiaušiniai suplakti su pienu), krakmolinis – kai sutarkavus bulves į aliumininį dubenį sudedi krakmolą, įmuši kiaušinį ir užpili verdančiu pienu bei viską sumaišai. Dubenį šauni į orkaitę, ant viršaus užmeti šaukštą sviesto ir žiūri, kol pradės pliupėti apskrudusi krakmolinio kepurė!

Komentarų nėra