Pranešk naujieną!
Tel. 8 670 94 094. El. paštas info@alytusplius.lt


Vakar mus skaitė 27 373

Jurgio turgeliai. Baigiasi katino dienos – rugsėjis ateina!

Jurgis Kochanskas  •    •  9:16, 2019-08-25
Mokytojas senjoras Kęstutis Miliauskas ir jo buvęs mokinys verslininkas Gediminas Jegelevičius Jazminų turguje turi apie ką pakalbėti.
Jurgio Kochansko nuotr.

Per rugpjūčio ražienas ir atolus, pasikėlusi sijoną, lekia vasara į rugsėjį. Alytaus turgeliai jau kaista  – tėvams ir vaikams baigiasi katino dienos. Vaikai per vasarą ūgtelėjo, reikia naujų drabužių, uniformų, didesnių batų.

 

„Trys sūnūs – Jurgis Jokūbas ir Mykolas – mokosi gimnazijoje, kai vienu metu – daug reikia. Žiūrim, kur pigiau, kur yra nuolaidų ir apsiperkam. Į Lenkiją ar kitus miestus nevažiuojam. Manau, prieš mokslo metus apsiperkant prireiks apie 500 eurų“, – Jotvingių turguje pasakojo Agnė Kazlauskienė, kuri su jaunėle Elžbieta ir sūnumi Jokūbu iš rytinių maudynių Dailidės ežerėlyje per turgų važiavo namo.

 

Po rytinių maudynių Dailidės ežerėlyje į Jotvingių turgų užsuko Agnė Kazlauskienė su dukrele Elžbieta ir sūnumi Jokūbu. Pirma iš kairės ūkininkė prekiautoja Asta.

 

Kazlauskai stabtelėjo prie Birštono krašto ūkininko Valdo Mockevičiaus gėrybių, nusipirko šviežio sėmenų aliejaus. Puslitris jo – 3,5 euro. Beje, į paklausių produktų, gyvų grūdų, įvairių miltų, sėklų, ūkininkas pridėjo žirnių miltų. Kilogramas jų – 1 euras.

 

Susitikęs moksleivių Jotvingių turguje, pasisukinėjau ir Jazminuose – čia jau prasideda rugsėjis. Užkalbinau tėvus, kurie berniukui nupirko net tris poras sportbačių. Gražiausius, už 10 eurų, vaikas iškart apsiavė, pigesnius nešėsi mokyklai.

 

Alytiškiai neužsipuola pirkti kuprinių, jų kaina nuo 10 iki 50 eurų. Tik prasideda sportinių drabužių paieška.

 

„Kuprinių kainų viduriukas – 25 eurai, į tą brangiausią galima ir kompiuterį įsidėti“, – tikino kuprinių prekeivis.

 

Jazminuose viena mamytė atviravo ir aiškino, kur link dūzgia prieš rugsėjį lietuvaičių mašinos – kur pigiau. Šiaip pokalbiai apie naujus mokslo metus ir kainas  kaip apie orą: kas ką girdėjo ir nieko konkretaus.

 

Daržovės: bulvės pinga, pomidorai ir agurkai – susilygino

 

Į vasaros pabaigą Alytaus turgeliuose mėsos pirkėjai tik sugrįžta, tai daržovės jau seniai apgultos – pirkėjų netrūksta. Ypač vertinamos vietinių ūkininkų užaugintos daržovės.

 

Antai Jotvingių turguje pradieniui pasirodantis  Punios krašto daržininkas Vitas Šaulauskas, parduodantis gūžinius, žiedinius kopūstus, brokolius, burokėlius, svogūnus – vos spėja suktis, eilės.

 

Kilogramas gražiausių bulvių – 70, vidutinių – 50, smulkių – 20–30 centų. Kilogramas gražiausių pomidorų –1,2 euro, apie 1,2–1,3 euro sukasi ir agurkų kaina.

 

Jotvingių turguje prie Punios krašto ūkininko Vito Šaulausko užaugintų daržovių – pirkėjų eilė.

 

Jazminų turguje gausu morkų, burokėlių, kopūstų, bulvių, patisonų, aguročių, cukinijų, saulėgrąžų galvų (viena –1 euras). Alytiškiai perka ir kopūstų lapus bandoms kepti, vienas lapas – 10 centų.

 

Kopūstų lapai bandoms kepti. Galima kepti ant žalių, galima lapus džiovinti.

 

Turguje visi atpažįsta didįjį pomidorų augintoją Gediminą Jegelevičių, augina 101 veislės pomidorus, ir ne mažiau žymesnį buvusį gimnazijos direktorių Kęstutį Miliauską. Jiedu – mokinys ir mokytojas, abu talentingi vyrai, mėgsta daržoves, sveikai maitinasi, abu pamiršę savo metus ir trykšta energija. Jei taip visi gyventų, Alytaus daktarai liktų be darbo.

 

Pastebėjau, kad mūsų daržininkai – ne tinginiai, priaugino šviežių krapų, svogūnų laiškų, net salotų.

 

Pernai sodai lūžo, šiemet obuolių kur ne kur ir ne visur

 

Vieno hektaro sodą puoselėja Punios krašto ūkininkai Onutė ir Jonas Arbačiauskai. Pernai sodas lūžo.

 

„Perpus mažiau obuolių ir kriaušių, – lygino Jonas vaisių derlių su pernykščiu, – o slyvų visiškai nėra“.

 

Jonas medžiuose kaip voverė, pats obuolius skina. Į Jazminų turgų atvežė didelių raudonų kriaušių, kilogramas jų – 1 euras, kvepiančių obuolių. Puniškiai – ne brangininkai, žada alytiškius obuoliais lepinti iki gilaus rudenio.

 

Jazminuose – Punios krašto sodininkai Onutė ir Jonas Arbačiauskai. Jie lepins alytiškius obuoliais iki vėlaus rudenio.

 

Į turgų atvežė krituolių Aleknonių kaimo sodininkas Vytautas Kubertavičius – paleido po 25 centus.

 

„Mano Auksis nukrito per tris dienas, nebuvo kur kojos pastatyti“, – pasakojo Vytautas, pripažindamas, kad sodui trūko drėgmės.

 

Kilogramas slyvų –1,5 euro, įvairių uogų – po 4 eurus. Turguje yra voveraičių, kalba, kad jau dygsta ir kazlėkai.

 

Kūlė, kūlė ir prikūlė – dzūkų pilni aruodai grūdų

 

Praėjusį šeštadienį į Kaniūkus suvažiavo 17 grūdininkų. Rugius išpirko (50 kg) po 10 eurų, pusę septynių atvažiavęs radau tik kvietrugių.

 

„Mažai kas sėja, o šįmet saulėje iškaitinti rugiai labai gerai „bėga“,– paaiškino, kodėl trūksta rugių turgaus prekiautojai.

 

Buvo gražių miežių, kviečių, kvietrugių ir avižų, maišo (50 kg) grūdų kaina sukosi apie 8–9 eurus.

 

Meškučių kaimo ūkininką Virgilijų Baranauską pavadavo dukra Evelina ir sūnus Karolis, atvežę į Kaniūkus kviečių. Evelina mokosi Daugų Vlado Mirono gimnazijoje, jau paskutiniai mokslo metai. Karolis baigęs Alytaus kolegiją, diplomuotas automechanikas ir autoelektrikas, kūlė su tėvu javus, bet įsidarbinti tikisi Alytuje.

 

Į Kaniūkus atvažiavo iš Meškučių sesuo ir brolis Evelina ir Karolis Baranauskai, atvežė tėvo Virgilijaus Baranausko ūkyje užaugintų kviečių.

 

„Darbdaviai reikalauja nors poros metų darbo patirties“, – vaikinas susirūpinęs.

 

„Nusipirkau maišą miežių, mokėjau 8 eurus. Malsiu, maišysiu su kvietiniais miltais ir vištoms šersiu“, – dviratininkui Stasiui Platūkiui iš „Berželio“ sodininkų bendrijos į Kaniūkų turgų lyg pasivaikščiojimas.

 

„Arti turgus, kol pinga grūdai, po daug neperku, bus ir kitas šeštadienis“,  - sakė Stasys.

 

Stasys Platūkis iš „Berželio“ sodininkų bendrijos nusipirko Kaniūkuose maišą miežių.

 

Baltų karvelių gaila vanagui atiduoti

 

Gražių trumpasnapių paštinių balandžių į Kaniūkus atvežė Rimas. Vienas baltaplunksnis – 5 eurai.

 

Įvairių baltų balandžių turėjo Stasys iš „Nemuno“ sodininkų bendrijos. Balandžiai balti, kai kurie su „šukomis“.

 

„Padovanočiau, gaila vanagui atiduoti“, – Stasio tel. 869453111.

 

Kaniūkų turguje balandžių augintojai. Stovi Rimas ir Stasys.

 

Turi parduoti baltų ilgasnapių paštinių balandžių alytiškis Vytautas Aleksa, tel.869259994.

 

Žmonės, kurie augina karvelius, vis dažniau lankosi Kaniūkų turguje.

 

Iki rudens dar galima užsiauginti mėsinių ančių. Vienas trijų savaičių ančiukas – 2 eurai. Kaniūkuose buvo ir viščiukų, dedeklių vištaičių, triušių.

 

Bulviakasiui pravers dailios pintinės.

 

Alytaus turguje Jazminų gatvėje šeštadienį ruošėsi „Paskutiniam laisvės vakarui“ jaunikis, kurį lydėjo būrys bernų. Vaikinas turėjo įrodyti, kad galės išlaikyti šeimą dirbdamas ne užsienyje, o Alytaus turguje.

 

Griežtai draudžiama alytusplius.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti alytusplius.lt kaip šaltinį.
Komentarų nėra