Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jotvingių turguje cikrų cikriausias rudeninis baravykas!

Jurgis Kochanskas  •    •  9:15, 2018-08-19
Bronytės rankose – pirmas rudeninis baravykas Jotvingių turguje.
Jurgio Kochansko nuotr.

Praėjusį šeštadienį vos pasirodžiau Alytaus Jotvingių turguje, tuojau apipuolė bobutės: „Jurgeli, ar buvai Kaniūkuose, kiek grūdai?“

 

Regis, močiutės tupi už prekystalių, niekas joms nerūpi, bet iškart pastebėjo firminius marškinėlius ir suprato, kad įsitaisiau Alytaus krašto naujienų portale „AlytusPlius.lt“. Jau ten sėju šviežiausias turgaus žinias. 

 

„Ir Kaniūkuose buvau, ir naujas kainas žinau",– neriečiu nosies, nes žinau, kad dažna Jotvingių turgaus prekiautoja vištukes laiko, kiaušinukų į turgų atveža. Dešimtis jų –1,5 euro.

 

Pranešu močiutėms, kad ir lesalas ne pigus. Maišas (50 kg) miežių, kviečių – 9–10 eurų.

 

Sausmetyje net miežis su akuoto uodega vyrukas!

 

Kaniūkų turgus – gražus, erdvus. Pardavėjai jau šeštą ryto rikiavosi: grūdai, kombinuotieji pašarai, vištos, triušiai, gelžgaliai...

 

Svarbiausia – javai. Ir reikliausi dzūkai žino, kokia buvo vasara, tad neveja Dzievulio miškan. Čia grūdų maiše pasitaikantis miežis, net su akuoto uodega, joks brokas! Miežius pirmiausia išpirko.

 

„Atvežiau kviečių, po 10 eurų parduodu. Smulkūs, bet sausi, gražūs, kam nori duok. Šįmet, palyginti su ankstesniais metais, derlius perpus: iš hektaro kūliau po 2, 2,5 tonos",– pasakojo Butrimiškių kaimo ūkininkas Vytautas Daugėla.

 

Į turgų karveliams lesalo dviračiu atvažiavęs Pirmojo Alytaus gyventojas Algis spėjo iš butrimiškio pasičiupti maišą kviečių – prasto, užteršto grūdo balandžiai nelesa.

 

Nuotr. Butrimiškių kaimo ūkininkas Vytautas Daugėla atvežė į Kaniūkus kviečių. Jų balandžiams nusipirko Pirmojo Alytaus gyventojas Algis, į turgų atvažiavęs dviračiu.

 

Gražiausių triušių priaugino Strielčių kaimo gyventojas Juozas Gataveckas. Jo ilgaausiai Milžinų veislės, gal ir pamaišyti, kad taip gerai auga.

 

„Sausai laikom, švariais grūdais šeriam, auga sveiki ir gražūs", – padeda vyrui turguje suokti Onutė Gataveckienė.

 

Nuotr. Kaniūkuose – Onutė ir Juozas Gataveckai iš Strielčių kaimo, atvežę gražuolių ilgaausių.

 

„Suaugusį patiną nupirko veislei už 20, o dviejų mėnesių triušiukus pardaviau po 7 eurus. Ateinantį šeštadienį  atvešiu į Kaniūkus parodyti ir balandžių", – žadėjo Juozas.

 

Iš Kaniūkų turgaus dovanų sulauks Buciniškių kaimo gyventoja Julija Marijona Grėbliūnienė. Sūnus Kęstutis su marčia jai prigaudė po 6 eurus Nemunaičio dedeklių vištaičių.

 

Nuotr. Nemunaičio paukštininkas Tomas Ludavičius gaudo vištaites Kęstučiui Grėbliūnui, plunksnuotosios keliaus į Buciniškių kaimą.

 

Turguje lyg ir mažoka avižų. „Mūsų krašte avižos išvis neužaugo. Buvau lopinėlį jų pasėjęs, žiūriu, kad neverta kombaino leisti. Aptvėriau lauką elektriniu piemeniu, suleidau arklius ir nuganiau", –  pasakojo Lazdijų rajono savivaldybės Verstaminų kaimo ūkininkas Jonas Šarkelis.

 

Kaniūkuose pasigęsta kvietrugių, o kaip atrodo rugiai, ūkininkai jų labai mažai sėja, jau seniai nemačiau, tik kartais „Rugelio“ duonoje rugio grūdą krimsteliu.

 

Nuotr. Rankinę ukrainietišką šakniavaisių tarką Kaniūkų turguje siūlo Gintas Sabonis. Giria, kad ji nerūdijančio plieno ir prašo 45 eurų.

 

„Ar nematėte kvietrugių – vištas lesinsiu", – Kaniūkuose nuleidęs lango stiklą  automobilyje lapsėjo akutėmis dzūkelis. – Gal žinote, kas turi?

 

Parduoda kriaušių ir prisiduria prie pensijos

 

Jotvingių turguje raibo akys nuo obuolių, pomidorų, slyvų, voveraičių. Kur tik žmonės randa tokių gražių bruknių? Žąsino akies dydžio litras raudonpilvių – 3  eurai.

 

Kai pamačiau dvi kraiteles gražiausių ūmėdžių, o prie jų cikrų cikriausią rudeninį baravyką – žado netekau!

 

„Mano sodas miški, žinau vietas, ainu ir ainu grybauc", – pasakojo Bronytė, pirmą rudeninį baravyką išrovusi miškuose šalia „Volungėlės“ sodų bendrijos.

 

Už kraitelę ūmėdžių Bronytė prašė 1 euro, baravyką padėjo matomoje vietoje, tegul pirkėjai seilę varvina!

 

Dzūkijos sodų obuoliai, kriaušės, slyvos (1 kg) – 60 – 80 centų.

 

Jau mėnuo, kai Jotvingių turgelyje nuo savo kriaušių baido širšes Praniūnų kaimo gyventoja Anelė Pangonienė.

 

„Turim 33 kriaušių sodą, pernai iki Kalėdų po 1,5 euro visas kriaušes išpardaviau. Šįmet dvi savaites prekiavau po 1 eurą, dabar, kai jų tiek daug pasipylė, parduodu po 60 centų. Gana, prisiduriam prie pensijos, mums užtenka. Aš negailiu: eina motina su vaikeliu ar senutė – pavaišinu, siūlau paragauti", - sakė Anelė. 

 

Nuotr. Jotvingių turguje gražiausių kriaušių siūlo praniūniškė Anelė Pangonienė. 33 kriaušių sodą puoselėja jos vyras, puikus sodininkas Juozas Pangonis.

 

Ji pasakojo apie save ir savo Juozą. Jei ne jis, ji čia netupėtų:

 

„Vaikštau tik su lazda, maniškis iš vakaro priskina kriaušių, anksti ryte mane atveža į turgų ir parsiveža. Keliuosi penktą ryto, bet ne dėl kriaušių. Dar turiu karvę, suspaudžiu sūrį, sumušu sviesto – atsivežu ir parduodu", – Anelė gyvenime nesėdėjo sudėjusi rankų.

 

Jotvingių turguje šviečia žolininkė Janina Ramoškienė, džiaugiasi, kad palijus čiobreliai atsigauna, rado ir pelynų.

 

„Tai kartusis kietis, jo plantaciją aptikau Nedzingėje, svotų Laimos ir Oskaro Golumbiauskų žemėje. Prisirinkau pelynų ir upelyje nuoga išsimaudžiau – kartais nežinai, iš kur sveikata ateina", – pasakojo Janina.

 

Nuotr. Alytiškė žolininkė Janina Ramoškienė Jotvingių turguje siūlo ir karčiojo kiečio – pelynų. Jų plantaciją aptiko Merkinės seniūnijos Nedzingės kaime.

 

Žolininkės paruoštų žolelių krepšelio (30 g) dažniausia kaina – 2,5 euro. Beje, Janina kartųjį kietį sudžiovino, sumalė, arbatiniais šaukšteliais valgo ir paprastu šaltu vandeniu užsigeria, girdi, taip organizmą valo.

 

Kas ir kaip, reikia pačios žolininkės klausti. Mane labiau domintų pelynų rinkimas su maudynėmis.

 

Nuotr. Butrimonių krašto darbštuolis Petras Kaškonas Jazminuose parduoda žento ūkininko Vytauto Valaičio užaugintas bulves. Diedulį į turgų atlydėjo anūkas Nojus: kol diedulis dirbo, anūkas knygą skaitė. Kilogramas gražiausių bulvių – 40 centų.

 

Avietes pašėrė mišiniu, pernai – dobilais

 

Karšta vasara iškepino avietes: savo sode turiu eilutę pasodinęs, pasilenkęs vos stiklinaitę priblusinėju. Jazminų turguje išpūčiau akis, kai pamačiau Lelionių kaimo gyventojos Aldonos Čyžienės užaugintas avietes: didžiulės, pritvinkusios raudonio, kvepia, neatrodo, kad būtų stokojusios drėgmės.

 

„Pamiškėj mano avietės. Ir jas reikia pašerti, pagirdyti – mulčiuoju. Maniškis Viktoras pripjovė mišinio, nuklojo aviečių tarpueilius – ir drėgmė, ir trąša. Praėjusiais metais avietes buvome pašėrę dobilais – išgriuvo kaip miškas, turėjome pririšti", – pasakojo Aldona.

 

Nuotr. Jazminuose – Pivašiūnų seniūnijos Lelionių kaimo gyventoja Aldona Čyžienė, į turgų atvežusi aviečių.

 

Už indelį (1 kg) sultingų ir kvapnių raudonių A.Čyžienė prašė 3,5 euro.

 

Vasaros sezoną Alytaus turguje Jazminų gatvėje baigia gėlininkai.

 

„Turėjome auksinį pavasarį – dešimt metų tokio nebuvo, tačiau prastą sausą ir karštą vasarą – vargome, dabar palijo, vėl atsigauname. Vasarinės gėlės baigiasi, pavyzdžiui, jurginai, gumbinės begonijos – tik 1 euras. Netrukus prasidės chrizantemos, itin populiarūs viržiai. Jų „miksas“, trijų spalvų viržiai viename vazonėlyje, –3,5 euro", – pasakojo Talokių kaimo gėlių augintojas Saulius Pilvelis.

 

Nuotr. Talokių kaimo gėlių augintojas Saulius Pilvelis Alytaus turguje Jazminų gatvėje  pardavė vasarinių gėlių likučius.

 

Gražių žaliakrūmių sodinukų į Jazminų turgų atveža Butrimonių krašto sodininkas Virginijus Bartkuvėnas.

 

„Kodėl neatvežei diemedžio, daug kas nežino, kaip šis dainose apdainuotas augalas atrodo", –  priekaištavau butrimoniškiui.

 

Vyras teisinosi, kad diemedis pats į mašinos priekabą neįšoka. Vis dėlto pažadėjo, kad kitą kartą ir diemedžio nepamirš prigriebti.  

 

Nuotr. Birštono savivaldybės ūkininkas Valdas Mockevičius Jotvingių turguje ketvirtadieniais alytiškius lepina sėmenų aliejumi, grikiais, pilno grūdo miltais, kitais sveikos gyvensenos puoselėtojų mėgstamais produktais.  

 

Nežinia, kokių gėlių dovanos mokiniai savo mokytojams rugsėjį: kardelių augintoja iš „Dzūkijos“ sodininkų bendrijos Zita Delindienė, karaliaujanti Jotvingių turguje, sako, kad jau parduodanti likučius – kardeliai nesulauks rugsėjo šventės.

 

Nuotr. Zita Delindienė į  Jotvingių turgų vis dar atveža kardelių, kuriuos augina jos vyras Fabijonas. Ponia Zita sakė, jog kardeliai jau paskutiniai, jau nesulauks rugsėjo.

 

Mačiau, Pirmojo Alytaus gėlininkė Altrūda Liorentienė į šį turgų jau atvežusi astrų – ir rudens gėlės skuba žydėti!

 

„Jei saulė nenusvilins, bus astrų", – žadėjo Altrūda.

 

Tikėsit ar ne: mokytojai, susibadę į rožes, labiau apsidžiaugia astrais, gavę jų šventės proga, geresnius pažymius rašo.

Komentarų nėra
Rekomenduojami video: