Pranešk naujieną! Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt |
Į gimtąjį miestą sugrįžę alytiškiai: už pinigus nenusipirksi to, ką turi čia
Emigrantus grįžti į Lietuvą paskatina skirtingi tikslai – namų ilgesys, kitoks laiko vertinimas, noras dirbti savame mieste. Kol daugelis skundžiasi, kad Alytuje gyventi sunku, kiti priima ryžtingus sprendimus ir jau džiaugiasi rezultatais. Alytiškiai Robertas ir Aida, Anglijoje sėkmingai kilę karjeros laiptais, ryžosi viską mesti ir sugrįžo gyventi Alytų. „Už pinigus nenusipirksi to, ką turi čia“, - įsitikinę jie.
34-erių metų Aida ir 30-ies metų Robertas dirba Alytaus bendrovėje „Tankos“. Abu jie jaučiasi laimingi suradę įmonę, kurioje gali realizuoti save, išsakyti savo idėjas ir būti išgirsti, kartu su įmonės vadovu Audriumi Dailidoniu žengti koja kojon, kad rezultatais būtų patenkinti visi.
„Mūsų įmonė nėra labai didelė, administracijoje dirba 12 žmonių. Aida dirba jau daugiau nei metus, Robertui kaip tik baigėsi bandomasis laikotarpis. Esu patenkintas. Yra skirtumas tarp žmonių, kurie nebuvo išvykę į užsienį, ir tarp tų, kurie buvo. Jie daugiau matę, užsienio kalbos žinios geresnės, turi įgiję kitokios bendravimo patirties. Tai yra tik į naudą mūsų įmonei, kuri didžiąją dalį savo produkcijos eksportuoja užsienio šalių klientams“, - alytiškių privalumus įvardijo A. Dailidonis.
Grįžti paskatino noras gyventi kokybiškiau ir patogiau
Robertas į Angliją išvyko prieš devynerius metus, iš karto tik baigęs mokyklą. Administracinį darbą Londone dirbęs Robertas apie grįžimą į Alytų pradėjo galvoti pavargęs nuo nuolatinio didmiesčio šurmulio. Dar labiau Robertui buvo gaila laiko, kurį jis sugaišdavo važiuodama į darbą ir atgal, į treniruotes. Iš kitų užsienyje gyvenančių lietuvių ne kartą girdėjęs pasvarstymų, kad jie norėtų grįžti į Lietuvą, Robertas apie tai nekalbėjo, o tiesiog tai ir padarė.
„Tuo metu, kai nusprendžiau grįžti, galėjau rinktis kitą darbovietę Anglijoje, bet pasirinkau Alytų. Grįžau praėjusių metų rugpjūtį. Pirmasis mėnuo buvo adaptacija: kultūros prisiminimas, žmonės, kitoks gyvenimo tempas. Tai nebuvo spontaniškas žingsnis, grįžimą planavau“, - pasakojo Robertas.
Grįžęs į gimtąjį Alytų jis pradėjo ieškoti darbo. Paieškos prasidėjo nuo žinojimo, ko nori – kad įmonė būtų auganti, būtų galima tobulėti, kilti karjeros laiptais, daryti tai, ko nebuvo galimybės daryti gyvenant užsienyje. Darbo ieškojęs apie mėnesį Robertas atrado Alytaus įmonę „Tankos“.
Anot jo, čia jį sužavėjo galimybė prisiliesti prie „procesų iš vidaus“: vyksta susitikimai, svarstymai, kaip galima tobulėti, kaip geriau pasirodyti tiek prieš klientus, tiek prieš darbuotojus, kaip geriau dirbti. Jis teigė, kad viena iš priežasčių, kodėl užsienyje keitė darbą ta, kad jo idėjos taip ir likdavo tik idėjomis.
„Man labai keista, kai lietuviai skundžiasi, kad čia nėra darbo. Ir dar labai keista, kai tik ką baigę mokslus studentai reikalauja nežmoniškų atlyginimų, neturėdami jokios patirties. Pinigai uždirbami su laiku ir tik įdėjus pastangų. Skųstis visi sugeba labai greitai, bet ką nors gero įžvelgti geba labai retai“, - teigė Robertas.
Laikas įgavo kitą prasmę
Daugiau nei metus įmonėje „Tankos“ dirbanti Aida teigė, kad čia jaučiasi ypatingai gerai. „Jeigu jauti pasitenkinimą ir dirbi taip, lyg dirbtum sau, pastangos tikrai duoda teigiamų rezultatų. Stengiamės, kad įmonė augtų, norisi prie to prisidėti, kad visi kartu pasiektume kilimą“, - sakė ji.
Aida prisipažino, kad uždarbis Alytuje mažesnis, nei dirbant užsienyje, tačiau gyvenimo kokybė ir pragyvenimo lygis yra visai kiti. „Mėnesio pabaigoje suskaičiavus pajamas ir išlaidas, kurias patirdavome Anglijoje, ir kurias patiriame čia, rezultatas yra beveik toks pats. Tačiau čia namus po darbo pasieki per keliolika minučių, laikas su šeima daug produktyvesnis, tavo artimieji šalia“, - gyvenimo Alytuje privalumus vardijo Aida.
Į Angliją po studijų universitete išvykusi ir ten dešimtmetį praleidusi, į gimtąjį miestą Aida sugrįžo prieš penkerius metus. „Londone gan greitai kilau karjeros laiptais ir buvo skaudu palikti tą darbą, bet man pasakė, kad aš bet kada turėsiu galimybę grįžti. Tikrai nesigailiu, skatinu ir savo draugus grįžti. Tokių žmonių vis daugėja. Grįžta tie, kurie vertina žmogiškąsias vertybes, jaučiasi galintys save realizuoti ne tik užsienyje, bet ir Lietuvoje“, - teigė Aida.
Tiesa, grįžusiems, ar dar tik ketinantiems grįžti, moteris pataria skirti laiko adaptacijai, kuri yra neišvengiama. Anot jos, reikia laiko, kad susivoktum, kodėl tu grįžai, kad jau gyveni kitoje aplinkoje, susidaryti tikslų ir siekių planą, nuteikti save jo realizacijai, sprendimus priimti apgalvotai.
Visai neseniai tapusi įmonės „Tankos“ Komercijos skyriaus vadove, Aida dega noru dirbti savame mieste ir turi pasiūlymą kooperuotis kitoms miesto įmonėms, kad būtų lengviau reprezentuoti Alytų, kad tiek vietiniai žmonės, tiek svečiai žinotų, kas Alytuje yra gaminama, ko galima čia įsigyti, kokios verslo sritys mieste jau yra įsitvirtinusios.
„Per miesto šventes ar kitus renginius įmonės galėtų dalyvauti bendroje mugėje, kur pristatytų savo veiklas, kad susikurtų stipri verslo bendruomenė, bendradarbiaujanti tarpusavyje. To kartais pasigendu“, - teigė Aida.
Verslininkai, pirmiausia, patys turi pasirūpinti savimi
Sugrįžus iš užsienio skirti laiko adaptacijai pataria ir įmonės „Tankos“ vadovas A. Dailidonis. Anot jo, įmonėje paskutiniuosius tris mėnesius dirbo dar viena moteris, taip pat sugrįžusi iš Anglijos, tačiau su ja teko atsisveikinti, mat po grįžimo į Lietuvą laiku nesutvarkyti asmeniniai reikalai ėmė trukdyti įtemptam darbui.
„Linkiu jai sėkmės, galbūt ji dar pas mus sugrįš. Aš patarčiau, grįžus iš užsienio, nenerti stačia galva į darbus. Darbai per mėnesį ar du tikrai niekur nepabėgs, o neatlikti namų darbai gali pakišti koją įsidarbinus“, - patirtimi dalijosi verslininkas.
Kalbėdamas apie verslą, A. Dailidonis pabrėžė, kad pirmiausia verslininkai turi patys savimi rūpintis. „Niekas pinigų maišo nenuleis, už rankos klientų ar užsakovų neatves. Reikia dirbti komandoje, savimi, pirmiausia, rūpintis patiems“, - įsitikinęs jis.
Naujos įmonės gali pasinaudoti savivaldybė teikiama parama
Jau beveik dešimtmetį veikianti Alytaus įmonė „Tankos“ pagrindinius versle iškylančius iššūkius jau įveikė ir įsitvirtino rinkoje. Tačiau įmonės vadovas A. Dailidonis teigė, kad besisteigiančioms įmonėms paramos reikia. Mieste veikia verslo konsultacinės bendrovės, verslininkų asociacija, kur teikiama visa reikalinga informacija ir finansinė parama, įvairias paramos programas įgyvendina ir Alytaus miesto savivaldybė.
„Manau, kad pradedantiesiems verslininkams Alytuje yra suteiktos visos galimybės lengvesniam startui“, - teigė A. Dailidonis. Kalbėdamas apie dideles įmones, verslininkas pastebėjo, kad šios dažniausiai susiduria su kvalifikuotos darbo jėgos trūkumu.
„Tam įtakos turi ir emigracija. Reikėtų dirbti taip, kad emigravę žmonės sugrįžtų. Taip pat reikėtų pagalvoti ir apie tai, kaip susigrąžinti į didžiuosius šalies miestus išvažiuojančius studijuoti alytiškius, kurių didžioji dalis į savo miestą nesugrįžta“, - savo nuomonę išsakė A. Dailidonis.