Pranešk naujieną! Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt |
Dzūkų laimikis – daugiau kaip 100 baravykų per dvi valandas
Daugiau kaip 100 baravykų – tiek gėrybių vos per dvi valandas pririnko Alytaus rajone gyvenantys Ina ir Petras Kaškonai. Savo laimikių nuotrauka socialiniame tinkle pasidalinę dzūkai sulaukė daugybės klausimų, kur jie tiek grybų rado, o baravykais besidžiaugiantys grybautojai juokavo – kas dažnai grybauja, žino kur rasti.
Plasapninkų kaime gyvenantys Ina ir Petras grybavime – jau ne naujokai. Moteris teigė, kad abu su vyru yra gamtos vaikai, užaugę kaime. Tuomet niekas nesibaimino vaikų išleisti į mišką, tad Ina, jau būdama aštuonerių metų su drauge bėgdavo grybų rinkti.
„Gyvenome prie pat miško. Su drauge būtinai norėdavome surinkti bent 100 grybų, skaičiuodavome, džiaugdavomės. Grybauti mėgau visą gyvenimą, mano vyras – taip pat. Šiandien tik atsikėlęs jis vėl išvažiavo grybauti“, - penktadienį pasakojo Alytaus rajono gyventoja.
Su vyru jie grybauja jau kone savaitę. Ypač gausus grybų buvo sekmadienis: abu per dvi valandas pririnko 115 baravykų. O kitomis dienomis – po 60-70.
Pasmalsavus, tai kurgi tos „stebuklingos“ vietos, kur baravykai, rodos, patys į pintinę krenta, moteris atskleidė, kad grybavo jie taip vadinamame Prienų rubežiuje.
„Grybautojai žino geriausias vietas. Atvažiuoji – o mašinų eilė pakelėje nusidriekusi lyg į kokią šventę atvažiavus, ir visi – į mišką. Aš grybaudama sukuosi mažesniame plotelyje, mėgstu jį gerai išžiūrėti, o vyras žvalgosi plačiau, apeina didelį plotą“, - pasakojo I. Kaškonienė.
Pasak jos, renkant grybus, pagauna savotiškas azartas, kas ras daugiau, gražesnių. O kartu grybavimas – ir atsipalaidavimas, relaksacija.
„Buvo kažkurią dieną aukštokas kraujo spaudimas, vyras sako: važiuokime į mišką, gamtoje pabūsime, pagrybausime. Nuvažiavome, grįžome, ir kraujospūdis – kaip iš katalogo“, - juokėsi I. Kaškonienė. Kartais pabuvimas gamtoje, gryname ore, gali būti geriausias vaistas nuo visų ligų.
Nors su vyru grybų prirenka daug, jie juos naudoja tik savo reikmėms, dar giminaičius pavaišina. Didžiausius baravykus džiovina, vidutinius šaldo, o pačius mažiausius marinuoja.
Kaip teigė moteris, šiemet nemažai baravykų pasitaiko gražūs, nesukirmiję, dėl to širdis tik dar labiau džiaugiasi.