Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Dėl prie gimnazijos iškirstų ąžuolų – pasipiktinimo banga

Raimonda Bernatavičienė  •    •  9:58, 2021-06-02
Gimnazijos aplinka prieš ir po.
Loretos Baliukynienės ir V. Venciaus nuotr.

Besikeičianti aplinka prie Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos kaip reikiant supykdė kai kuriuos alytiškius. Pamatę, kad prie mokyklos neliko anksčiau čia augusių ąžuolų, buvę gimnazijos mokiniai negalėjo atsistebėti sprendimu iškirsti medžius.

 

„Kitokiu žodžiu nei vandalai negaliu pavadinti tų, kas sugalvojo „tokią“ mano gimtosios mokyklos ąžuolų alėjos rekonstrukciją!“, - teigė viešojoje erdvėje tvarkomos aplinkos nuotrauka pasidalinęs tarybos narys Valerijus Vencius.

 

Jis teigė būtinai išsiaiškinsiantis, kas šio sumanymo autorius ir kas davė leidimą iškirsti 50 ąžuolų.

 

 

Komentatoriai tvirtino, kad minėtuosius ąžuolus kadais sodino mokiniai, tad medžiai buvo tarsi savotiški prisiminimų saugotojai.

 

Savo komentarą prie kilusios diskusijos paliko ir tarybos narė Vilija Ramanauskienė, paminėjusi, kad taip pat norėjo pasidalinti šiuo „grožiu“, ir teiravosi, ar kas nors turi nuotrauką, kaip anksčiau atrodė gimnazijos aplinka.

 

 

 

Prie diskusijos prisijungė ir tarybos narė Laura Radzevičiūtė, kėlusi klausimus, ar leidimas medžių kirtimui buvo gautas ir ką apie tai galėtų pasakyti pats gimnazijos direktorius Virginijus Skroblas.

 

 

Susisiekus su direktoriumi, jis tuo metu kalbėti negalėjo. Klausimai jam pateikti raštu – laukiama atsakymo.

 

Tarp komentatorių buvo ir tokių, kurie ragino neskubėti teisti, o atsižvelgti į tai, kas ruošiamasi daryti, kaip atnaujinti aplinką – niekas nestovi vietoje, keičiasi, tad noras tvarkytis, gražinti aplinką yra pagirtinas.

 

Alytaus miesto savivaldybė balandžio mėnesį buvo skelbusi, kad prie Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos pradedami aplinkos atnaujinimo darbai.

 

Pagal savivaldybės pateiktą informaciją, minėta gimnazija 2020 m. rugsėjo 1 d. pradėjo įgyvendinti projektą „Socialinių iniciatyvų, plėtojant vaikų gyvenimo įgūdžius Lietuvos ir Baltarusijos pasienio regionuose, gerinimas“, pagal 2014–2020 Europos kaimynystės priemonės Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimo per sieną programą. 

 

Projektui dar 2019 metais pritarė pati savivaldybės taryba ir numatė projekto dalinį finansavimą. Projekto veiklų įgyvendinimui yra gauta Europos Sąjungos finansinė parama. Projekto bendras biudžetas – 784.778,00 Eur, gimnazijai tenkanti projekto biudžeto dalis – 510 068,85 Eur, 10 procentų dydžio dalinio finansavimo dalis – 51.006,89 Eur.

 

Taip pat savivaldybė skelbė, kad numatoma visiškai atnaujinti gimnazijos teritoriją. Buvo minimas ir medžių kirtimas: bus iškirsta dalis senų medžių ir krūmų, įrengiamos naujos dangos, gėlynai, suoliukai, dviračių stovai, atsodinami medžiai ir kiti įvairūs želdiniai, įrengiamos edukacinės ir poilsio erdvės. Prie paminklo mokytojui Kaziui Klimavičiui ir gimnazijos atminimo akmens, bus įgyvendinami projektiniai sprendimai, įprasminantys gimnaziją baigusių abiturientų laidas ir gimnazijos jubiliejines datas. Atnaujinant gimnazijos aplinką bus iškirsti seni, puvinio ir ligų pažeisti, mokyklos sienų ir kitų augalų užspeisti medžiai bei krūmai: 1 liepa, 6 eglės, 15 lazdynų krūmų, 50 ąžuoliukų, trumpinama 50 m tujų gyvatvorė. Dabar augantys krūmeliai bus persodinami į gimnazijos vidinį kiemą. Atnaujintą gimnazijos aplinką turėtų puošti naujai pasodinti paprastieji (Globosum) klevai, gulstieji (horizontalieji) kadagiai, rožės ir kt.

 

Alytaus miesto savivakdybės Komunikacijos skyriaus atstovai AlytusPlius.lt patvirtino, kad leidimas kirsti ąžuolus buvo išduotas. Jį išdavė Želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisija. Kaip teigė savivaldybės atstovai, Aplinkos apsaugos skyriaus specialistai idėjos kirsti medžius nepalaikė, tačiau viskas buvo daroma pagal tvarką, remiantis gimnazijos norais. Taip pat Aplinkos apsaugos skyriaus atstovai informavo, kad gimnazija į savivaldybės biužetą sumokėjo 11 814 eurų medžių atkuriamosios vertės. Ji mokama tada, kuomet kertami nepažeisti medžiai. Už sumokėtus pinigus vėliau mieste atsodinami nauji.

 

 

Papildyta.

 

Darbo pabaigoje savo komentarą pateikė ir Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazija:

 

Numatomoje pertvarkyti teritorijoje bus naujai įrengiama automobilių stovėjimo aikštelė, joje numatytos automobilių parkavimo vietos žmonėms su negalia, įrengiami mažosios architektūros elementai (pastatyti suoliukai, šiukšliadėžės, dviračių stovai...). Atnaujintoje gimnazijos teritorijoje bus įrengtos įvairių dangų aikštelės ir takai, sutvarkytas teritorijos apšvietimas ir aptvėrimas, sumontuoti automatiniai vartai. Planuojamas naujų medžių ir želdinių sodinimas, nuotekų surinkimas nuo visos teritorijos ir pastatų stogų, nuvedant nuotekas į centralizuotą miesto lietaus nuotekų sistemą, numatytas pastato rūsio šviesduobių atnaujinimas. Atnaujintose lauko erdvėse būtų įrengtos poilsio zonos, kuriose vyktų įvairūs edukaciniai renginiai. Be to, jomis galės naudotis visi miesto bendruomenės nariai.

 

Gimnazijos bendruomenė džiaugiasi, kad pavyko pritraukti ES lėšų teritorijos sutvarkymui, kurioje buvo daug senų, ligotų, tankiai mažame plote susodintų ąžuoliukų, menančių to meto sovietinės santvarkos pionierių ir komjaunimo organizacijų renginius, apie kuriuos byloja statybos darbų metu rasti radiniai. Funkciškai ir fiziškai susidėvėjusi gimnazijos teritorija buvo naudojama tik automobilių parkavimui ir visiškai neatitiko atsinaujinančios gimnazijos poreikių. Senasis  gimnazijos pastatas su unikaliais herbais  buvo užgožtas netvarkomų medžių, kurie prieš pusšimtį metų buvo pasodinti kaip karpoma gyvatvorė.