Pranešk naujieną! Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt |
Dainavos progimnazijos direktorė Pietų Korėjoje vykusiame Pasaulio forume atstovavo Lietuvai
Alytaus miesto savivaldybės švietimo įstaigų bendradarbiavimo ryšiai driekiasi ne tik po įvairias Europos šalis, kartais jie siekia ir atokesnius pasaulio kampelius.
Štai Alytaus Dainavos progimnazija beveik prieš metus bendradarbiavimo ryšius užmezgė su Pietų Korėja.
„Metų pradžioje į Lietuvos nacionalinį UNESCO komisijos sekretoriatą kreipėsi Pietų Korėjos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriatas, prašydamas tarpininkauti ir padėti Lietuvoje surasti mokyklas, norinčias bendradarbiauti su šioje tolimoje šalyje esančiomis švietimo įstaigomis. Mūsų progimnazija yra viena iš penkiolikos šalies mokyklų, priklausančių UNESCO asocijuotų mokyklų tinklui, todėl pasiūlymas pasiekė ir Alytų“, – apie atrastus kontaktus su Pietų Korėjos mokyklomis pasakoja Alytaus Dainavos progimnazijos direktorė Edita Matulevičienė.
Progimnazijos bendruomenė, gavusi Lietuvos nacionalinio UNESCO komisijos sekretoriato pasiūlymą dėl bendradarbiavimo su Pietų Korėjos mokyklomis, apsvarstė jį ir nusprendė pabandyti susidraugauti ne su viena, o net su trimis šios tolimos šalies švietimo įstaigomis.
„Pirmiausia draugiškus bendradarbiavimo ryšius su Pietų Korėjos mokyklomis užmezgė Dainavos progimnazijos mokytojai. Buvo tariamasi, kokiomis temomis, su kokio amžiaus vaikais būtų įdomu bendradarbiauti, kokie bendravimo būdai būtų įdomūs mokiniams. Vėliau mažiausi mokiniai pradėjo rašyti vieni kitiems laiškus, skaityti vieni kitų pasakas, pažinti kultūrą, dalintis kasdieniniais džiaugsmais. Bendravimui pasirinkta kultūrinių dėžių mainai, susirašinėjimas laiškais ir bendravimas informacinėmis technologijomis“, – pirmaisiais draugystės su korėjiečiais žingsniais džiaugėsi Dainavos progimnazijos direktorė.
Progimnazija sulaukė Pietų Korėjos vaikų nuotraukų, kuriose korėjiečiai, supratę, kad lininis audinys yra mūsų kultūros paveldas, įsiamžino su lininiais maišeliais rankose, o ant jų parašyti lietuviški žodžiai. Pažinti tolimosios šalies kultūrą stengėsi ir Dainavos progimnazijos vaikai – mokiniai dėliojo dėliones iš korėjietiškų raidžių, vyresnieji ėmė ruošti kultūrinių mainų dėžes, o visai neseniai Alytaus Dainavos progimnazijos direktorė Edita Matulevičienė ir projektų vadovė Eglė Lynikienė turėjo galimybę apsilankyti Pietų Korėjoje.
Pasaulio forume – beveik šešiasdešimties šalių atstovai
2024 m. Pietų Korėja švenčia narystės UNESCO 70-metį, ta proga šioje šalyje buvo surengtas Pasaulio forumas, skirtas ateities švietimo klausimams aptarti. Jame dalyvavo 2 800 dalyvių iš 59 šalių.
„Į šį forumą Lietuvos nacionalinis UNESCO komisijos sekretoriatas gavo vos vieną kvietimą. Taip atsitiko, kad šio sekretoriato Švietimo programų vadovė Dalia Strabauskaitė vykti negalėjo, tad pasiūlė Pietų Korėjai į šį renginį pakviesti ką nors iš mokyklų. Patys korėjiečiai pasirinko mūsų mokyklą, apklausę visas savo mokyklas, kurios bendradarbiauja su Lietuvos mokyklomis. Tokiu būdu mes gavome vieną kvietimą su visu kelionės ir pragyvenimo apmokėjimu“, – pasakoja Dainavos progimnazijos direktorė.
Gavus kvietimą, anot Editos Matulevičienės, reikėjo nuspręsti, kas iš progimnazijos vyks į šią tolimą šalį. Ilgai svarstyti neteko – sėkminga bendradarbiavimo su Pietų Korėja pradžia buvo projektų vadovės Eglės Lynikienės indėlis, tad ji ir turėjo vykti į Pasaulio forumą, tačiau skristi į Pietų Korėją viena Eglė pabijojo. Teko ieškoti išeities. Tuomet progimnazijos direktorė forumo organizatoriams parašė laišką, jame paaiškinusi susiklosčiusią situaciją, paprašė kvietimo dviem asmenims ir sulaukė palankaus atsakymo.
Taigi šių metų lapkričio 30-ąją į per 17 valandų trukusią kelionę leidosi Dainavos progimnazijos direktorė Edita Matulevičienė ir šios mokyklos projektų vadovė, etikos mokytoja Eglė Lynykienė.
Nustebino korėjiečių dėmesys ir preciziškumas
„Pietų Korėja – labai švari šalis, o žmonės labai dėmesingi ir mandagūs“, – paklausta, koks buvo pirmasis šalies įspūdis vos išlipus iš lėktuvo, sakė Edita Matulevičienė. Iš oro uosto į viešbutį Lietuvai forume atstovauti atvykusias E. Matulevičienę ir E. Lynikienę vežė prabangus limuzinas. „Įsėdome į automobilį, kokiame aš, ko gero, jau gyvenime niekada nesėdėsiu – didelį limuziną. Vos atsisėdusi prie kojų pamačiau kojoms skirtą masažuoklį, paruoštus buteliukus vandens atsigerti, jei norėtume. Apsigyvenome 4 žvaigždučių viešbutyje Suvono miesto centre šalia milžiniško konferencijų centro, kuriame ir vyko pasaulinis forumas“, – korėjiečių dėmesiu ir svečiams sukurtu komfortu žavėjosi E. Matulevičienė.
Pietų Korėjoje viešėjusios Dainavos progimnazijos atstovės liko sužavėtos ir forumo programa. Tris dienas trukusio renginio metu teko klausytis ne tik aukšto rango svečių sveikinimo kalbų, bet ir stebėti įspūdingą kultūrinę programą, Rytų kovos menų, garsiausios Pietų Korėjos operos solistės ir kompozitoriaus bei dainų atlikėjo pasirodymus. Forumo metu teko išgirsti daugybę pranešimų įvairiomis ateities švietimo temomis. „Šį kartą Pietų Korėjoje vyko forumas, kuriame pripažįstama, kad ateitis yra švietimo rankose. Klausimas, kiek branginsime šias „rankas“. Tikiu, kad pasaulis vystysis darniai, nes ateičiai ruošiamasi – daugybė protų sutelkta ateities vizijos kūrimui ir jos įgyvendinimui“, – sako E. Matulevičienė.
Antroji forumo diena buvo skirtą patirčių pristatymui. Dalis renginio svečių vyko į švietimo įstaigas, o visa pedagogų bendruomenė dalyvavo tarptautinio bendradarbiavimo forume, kur buvo pristatomos sėkmingiausios bendradarbiavimo švietime veiklos. Pristatyta UNESCO mokyklų veikla Japonijoje, Lenkijoje ir Lietuvoje. Dainavos progimnazijos direktorei E. Matulevičienei teko atsakomybė pristatyti savo šalį, miestą ir mokyklą bei sėkmingą mokinių veiklą su korėjiečių mokyklomis.
Ruošiantis pristatymui kilo nedidelių nesklandumų. „Į pranešimo pristatymą buvo įkeltas vaizdo įrašas apie Lietuvą, kurio nebuvo galimybės parodyti, nes jo tiesiog nenuskaitė. Tuomet teko suktis iš situacijos ir žodžiais nupasakoti, kokia graži mūsų šalis, kiek turime žalių erdvių, miškų, švarių ežerų ir vis dar keturis metų laikus“, – prisimena direktorė.
Pasak E. Matulevičienės, kilus nesklandumams ji visuomet yra linkusi galvoti optimistiškai, tai padarė ir tąkart. „Tuomet pagalvojau, kad gal šį kartą dar ne laikas rodyti vaizdo įrašą, matyt, tai ženklas, kad čia aš atvyksiu dar kartą tam, kad jį parodyčiau“, – šypteli direktorė.
„Be dėmesio mes nebuvome palikti nė vienai minutei. Renginiui buvo pasiruošta preciziškai. Net ir mano pranešimo dieną aš turėjau ateiti į repeticiją, kad viskas praeitų sklandžiai. Be to, didelis dėmesys buvo skirtas forumo dalyvių saugumui užtikrinti. Norint patekti į renginio vietą, reikėjo pereiti tokią patikrą, kokia būna oro uoste prieš skrydį. Jei į renginio vietą nešėmės buteliuką vandens, liepdavo išgerti gurkšnį, kad galėtų įsitikinti, jog buteliuke yra geriamas vanduo, o ne koks kitas skystis“, – pasakoja E. Matulevičienė.
Lietuviški saldainiai išnyko per dvi minutes
Forumo dalyviai tai pat turėjo paruošti nedidelę parodą, pristatančią šalį ir miestą, iš kurio jie atvyko. Parodoje Lietuvai atstovavusios E. Matulevičienė ir E. Lynikienė lankytojams atvežė lankstinukų apie Lietuvą ir Alytaus miestą, kuriuos joms parūpino Alytaus turizmo informacijos centras, o norėdamos renginio dalyviams gimtąją šalį pristatyti per pojūčius, vaišino juos lietuviškais saldainiais ir šokoladu.
„Saldainiai išgaravo per dvi minutes. Liko tik lapelis su užrašu „Prašome pasivaišinti“. Saldumynai korėjiečiams labai patiko“, –teigė E. Matulevičienė.
Viešnagės Pietų Korėjoje metu – ypatinga misija
Viešnagės Pietų Korėjoje metu Dainavos progimnazijos direktorei teko atlikti ir vieną svarbią misiją: „Dar prieš išvykdama į Pietų Korėją sulaukiau neįprasto korėjiečių prašymo parengti specialią kalbą, kurią turėsiu pasakyti vienų pietų metu. Kalbą pasirengiau. Sakydama ją pabrėžiau, jog esame tarp nuostabių žmonių, iš kurių galime mokytis, tikime sėkmingu švietimo bendradarbiavimu ir tik dirbdami kartu galime kurti taikią ateitį, o ne karus“, – pasakytą kalbą prisimena progimnazijos direktorė.
Po šios kalbos E. Matulevičienė iš renginio dalyvių sulaukė daugybės gražių atsiliepimų: „Žmonės siūlė vizitines korteles ir sakė, kad nori bendradarbiauti su Lietuvos mokyklomis. Iš Pietų Korėjos parsivežiau kontaktų ir kitoms mokykloms. Jeigu tik jos norės, mielai jais pasidalinsiu.“
Trečioji forumo diena buvo skirta pasaulio šalių atstovų susitarimui dėl bendros vystymosi vizijos, plenarinėms diskusijoms ir rezultatų apibendrinimui. Po pietų laukė renginio uždarymo ceremonija.
Pora valandų svečiams iš Europos buvo skirta UNESCO paveldo objektui –Imperatoriaus rūmams aplankyti.
„Nuvykome iki rūmų, o jie dėl ekstremalios situacijos – iškritusio didelio sniego kiekio – uždaryti. Papasakojome rūmų darbuotojams apie forumą, kuriame mes dalyvaujame, ir pasakėme, kad mums suteiktos vos kelios valandos tam, kad pamatytume šį UNESCO paveldo objektą. Rūmų darbuotojai pasitarė su vadovu ir mums buvo surengta privati ekskursija po rūmus. Net pagalvojau, kaip reaguotų, pavyzdžiui, Trakų pilies administracija, išgirdusi panašų pasakojimą“, – korėjiečių dėmesiu svečiams ir vėl žavėjosi E. Matulevičienė.
Korėjiečių virtuvės ypatumai
Pietų Korėjoje viešėjusias alytiškes sužavėjo ir šios tolimos šalies virtuvė.
„Ji kitokia, bet ypač skani. Nė karto neteko valgyti duonos ar bandelių. Jų duona yra ryžiai“, – pasakoja E. Matulevičienė.
Viešnagės metu įprastus stalo įrankius alytiškėms teko iškeisti į valgymo lazdeles. „Sakoma, kad žmogus gerai moka valgyti su lazdelėmis, jei jomis sugeba paimti vieną piniją. Nors valgyti su lazdelėmis iki tol mokėjau minimaliai, pirmosios vakarienės metu aš labai pasistengiau, nes žinojau, kaip tai svarbu korėjiečiams, ir man pavyko – aš ne tik valgiau su lazdelėmis, bet ir jomis paėmiau piniją“, – įveikusi valgymo lazdelių iššūkį džiaugėsi E. Matulevičienė.
Viešnagės Pietų Korėjoje metu alytiškėms teko paragauti ir išskirtinių patiekalų – keptų austrių ir medūzų kojelių, fermentuotų kopūstų kimči bei stebėti, kaip korėjiečiai išreiškia pasimėgavimą maistu garsiai čepsėdami.
„Iš Pietų Korėjos parsivežėme daug darbo“
Pasisėmusios švietimo žinių ir iš arčiau pažinusios Pietų Korėjos kultūrą, Dainavos progimnazijos direktorė E. Matulevičienė ir E. Lynikienė žada kibti į darbus, kad neseniai užsimezgusi draugystė su šia šalimi stiprėtų, o ryšiai su švietimo įstaigomis plėstųsi: „Darbo parsivežėme daug. Pirmiausia norisi pasikalbėti su Lietuvos nacionaliniu UNESCO sekretoriatu dėl galimybės plėsti UNESCO mokyklų tinklą. Ši mintis kilo paklausius Japonijos švietimo ministerijos pranešimo, kuriame išgirdome, kad 30 proc. Japonijos mokyklų priklauso UNESCO asocijuotų mokyklų tinklui.“
Dainavos progimnazija 2025 m. švenčia 10-metį UNESCO tinkle, todėl šiai minčiai vystyti planuojame surengti konferenciją ir pasiūlyti apjungti visus darnaus vystymosi projektus į vieną UNESCO tinklą.
Taip pat ketiname kalbėtis su Lietuvos nacionaliniu UNESCO sekretoriatu bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerija dėl galimybės numatyti bent minimalų finansavimą darnaus vystymosi idėjoms paremti.
„Žinoma, kad pasidalinsime savo patirtimi ir kontaktais su Alytaus miesto švietimo įstaigomis, kad ir jos užmegztų bendradarbiavimą su Pietų Korėjos mokyklomis, jei tik bus jų noras“, – priduria direktorė.
„Nors ši šalis ir toli, mes suprantame bendradarbiavimo su ja prasmę – mūsų vaikai bendrauja su kitų šalių vaikais, jie suvokia, kad visame pasaulyje vaikai yra vaikai, kad jie nėra susiję su užsienio šalių politika, jie nori ir gali džiaugtis, gyventi, patirti ir draugauti“, – baigdama pokalbį teigė Dainavos progimnazijos direktorė E. Matulevičienė.