Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Braškes bei daržoves galima auginti ir daugiabučių apsuptyje!

Raimonda Andriulionytė  •  raimonda@alytusplius.lt  •  10:57, 2016-05-20
Alytaus socialinių paslaugų centro bendruomenė augina ir valgo savo šitnamyje užaugintas daržoves.
AlytusPlius.lt nuotr.

Užauginti ekologiškas daržoves ir uogas galima ne tik kaime ar nuosavoje sodyboje – jos puikiai auga ir vidury miesto, daugiabučių apsuptyje. Tą įrodė  Alytaus socialinių paslaugų centro direktorė Gita Špucienė, prie darbovietės įrengtame šiltnamyje kartu su vaikais auginanti paprikas, pomidorus ir kitas gėrybes.

 

„Tai lyg mūsų žaliasis, gyvasis kampelis. Patys auginame daigelius, sodiname, puoselėjame, prižiūrime, o paskui skanaujame šviežių daržovių. Vaikai nekantriai bėga į šiltnamį pažiūrėti, ar jau kas užaugo“, - kalbėjo G. Špucienė.

 

Nedidelis šiltnamis prie Socialinių paslaugų centro atsirado prieš trejus metus. Prie darbovietės įsirengti šiltnamį buvo sena G. Špucienės svajonė. Darbuotojai pirko plėvelę, lankus ir patys jį sumeistravo. Šiltnamis buvo aptvertas tvora, kad aplinkiniai jo nenuniokotų, čia pat padaryta ir keletas lysvių. Taip, atrodytų visai neįprastoje vietoje, atsirado, kaip patys darbuotojai jį vadina, mini daržas.

 

Aplinkai ir savo miestui neabejinga ne tik Socialinių paslaugų centro vadovė, darbuotojai, bet ir Vaikų dienos centrą lankantys vaikai, padedantys prižiūrėti, palaistyti augalus.

 

 „Vaikai gali matyti, kaip augalai sodinami, kaip daigai auga, leidžia želmenis, kaip subręsta vaisiai. Tai lyg ugdymo procesas, kuris moko vaikus rūpintis gamta, patiems užsiauginti ekologiškų daržovių.

 

Tikiu, kad matydami, kiek darbo reikia įdėti, norint turėti savo daržovių, uogų, vaikai niekuomet neis ir netryps daržų, tausos aplinką. Jie žinos, koks malonumas matyti, kad jau auga tavo pasodintas pomidoras, noksta pirmoji uoga“, - teigė G. Špucienė.

 

Socialinių paslaugų centro bendruomenei jau teko skanauti savo išaugintų pomidorų, agurkų, ridikų, morkomų, paprikų, salotoų, kitų daržovių, šiemet pirmą kartą bus ir aviečių bei braškių. Braškių krūmeliai jau skleidžia žiedus.

 

G. Špucienės mintyse – ir dar didesni planai. Prie Socialinių paslaugų centro moteris norėtų pasodinti ir bulvių. Jos būtų sodinamos neįprastai – žemių pripildytose padangose.

 

Vaikai ne tik žino, kaip užauginti sveikas, ekologiškas daržoves, prižiūrėti, švarinti aplinką, bet ir kaip tvarkytis su sukauptomis ar Socialinių paslaugų centro teritorijoje randamomis šiukšlėmis. Jie atliekų rūšiavimo taisyklių mokomi ne tik mokykloje, bet ir Vaikų dienos centre.

 

„Rodome jiems, kur yra plastikas, kur stiklas, kur kita medžiaga. Aiškiname, kaip atliekas tinkamai išrūšiuoti, į ką atkreipti dėmesį. Vaikams rengiami įvairūs mokomieji užsiėmimai, prevencinės akcijos“, - kalbėjo G. Špucienė.

 

Kad visko nereikėtų mesti, mažieji kai kurias atliekas prikelia naujam gyvenimui. Plastikiniai maišai tapo puikia šiltnamį juosiančios tvoros puošmena. Iš jų vaikai ant tvoros išvedžiojo raides VDC – Vaikų dienos centras ir sukūrė pora žaismingų paveikslėlių.

 

Mažieji iš atliekų taip pat gamino paveikslą, o iš stiklo atliekų pagaminti darbeliai buvo eksponuojami Alytaus regiono atliekų tvarkymo centre.

 

„Per tokį kūrybinį darbą vaikai gali geriau suprasti, kuo mums svarbus atliekų rūšiavimas, kaip atliekas panaudoti antrą kartą“, - sakė aplinkai, kurioje gyvename, neabejinga  Socialinių paslaugų centro vadovė.

 

G. Špucienės namus taip pat supa žaluma, išpuoselėta gamta. „Kai tik atsikraustėme, sakiau, kad nieko nebus – tik žolė. Bet užpernai atsirado šiltnamis, po truputį, tai viename, tai kitame žemės lopinėlyje vis ką nors pasodindavome.

 

Atėjo laikas, kai smagu dirbti kieme, sumerkti rankas į žemę, nors vaikystėje su tėvais dirbti sode nelabai patikdavo. Tačiau dabar mano kieme pleška rožės, auga braškės, daržovės ir, atrodo, viskas gražu, visko norisi“, - pasakojo G. Špucienė.

 

Rožės žydės ir Socialinių paslaugų centro kieme. Čia auga ir keturi pasodinti ąžuoliukai, gėlių darželis, o kad vaikai daugiau laiko praleistų gryname ore, ateityje planuojama įrengti tinklinio aikštelę, padidinti šiltnamį, daržą, auginti vaistažoles. 

 

Publikacija parengta įgyvendinant projektą „EKO miestas“. Projektas finansuojamas Alytaus miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšomis. 

Komentarų nėra