Pranešk naujieną! Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt |
Ar galima neįgaliuosius vadinti invalidais, nuteistuosius – kaliniais?
„Pensininkus ir invalidus kerpame pigiau“, - toks reklaminis užrašas prie vienos Alytaus kirpyklos papiktino alytiškę. Kodėl kirpykla taip negražiai vadina neįgaliuosius? – klausia moteris. Ar tikrai žodis invalidas yra nevartotinas ir įžeidus?
Kalbininkai sako ne, tačiau taip vadindami neįgaliuosius rizikuojate juos įžeisti. „Šio žodžio atsisakėme nuo 2004-ųjų. Nors jis vartojamas visame pasaulyje ir esmės nekeičia, gal skamba šiek tiek šiurkščiau nei „neįgalusis“.
Žmonės gali skirtingai reaguoti pavadinti invalidais, kai kas gali ir įsižeisti“, - kalbėjo Alytaus miesto neįgaliųjų draugijos vadovė Jūratė Kamičaitienė, teigusi, kad neįgaliųjų draugija įvardinimo „invalidas“ nevartoja ir pirmenybę teikia žodžiui „neįgalusis“.
Tai – ne vienintelis žodis, kuriam pastaruoju metu ieškoma švelniau skambančio atitikmens: bausmę atliekantys asmenys vis dažniau vadinami ne kaliniais, o nuteistaisiais. Pasak Alytaus pataisos namų direktoriaus Kęstučio Jasmonto, žodis „kalinys“ yra pasenęs, bet, vargu, ar įžeidžiantis. „Nežinau, kaip jis skamba nuteistiesiems. Jie kartais ir be to randa dėl ko įsižeisti“, - svarstė pataisos namų direktorius, pastebėdamas, kad įvairiuose dokumentuose pirmenybė teikiama žodžiui „nuteistieji“.
Kaip teigė Alytaus miesto savivaldybės vyriausioji specialistė, kalbos tvarkytoja Dalytė Žukaitienė, žodžiai „invalidas“, kaip ir „neįgalusis“, ir „kalinys“ bei „nuteistasis“ yra taisyklingi ir lietuvių kalboje vartojami žodžiai. „Nežinau, dėl ko galima įsižeisti. Žinoma, jeigu nekaltą žmogų kažkas pavadins kaliniu, tikėtina, kad šiuo atveju galima ir supykti“, - pasakojo D. Žukaitienė.
Visgi, jeigu žmogus,pavadintas invalidu ar kitu jam nemaloniu žodžiu įsižeidžia, jis turi visas galimybes kreiptis į teismą. „Jei asmuo jaučiasi įžeistas, jis bet kokiu atveju turi teisę savo tiesą bandyti įrodyti teisme. Teismas kreiptųsi į kalbininkus, prašydamas žodžio „invalidas“ išaiškinimo ir atitinkamai priimtų sprendimą, ar šis žodis tam tikrame kontekste galėjo būti vertinamas kaip įžeidimas“, - sakė teisininkas Elvinas Vitkauskas.