Pranešk naujieną! Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt |
Aplinkos ministras atvyko į Alytuje tvarkomą gaisravietę: ko imtasi, kad tokios nelaimės nepasikartotų?
Alytiškiai gali lengviau atsikvėpti. Praėjusią savaitę buvo pradėti po rezonansinio gaisro įmonės „Ekologistika“ patalpose likusių padangų tvarkymo darbai. Iki tol ši teritorija kėlė riziką, kad nelaimė vėl gali pasikartoti. Laimei, po ilgų teisminių procesų padangos pagaliau bus išvežtos. Apžiūrėti, kaip vyksta darbai, ketvirtadienį į Alytų atvyko Aplinkos ministras Simonas Gentvilas, viceministrė Raminta Radavičienė ir Aplinkos apsaugos departamento direktorius Giedrius Kadziauskas. Jie taip pat papaskojo, ko buvo imtasi per visą tą laiką, kad panašūs atvejai daugiau nepasikartotų.
„2019 metais spalio mėnesį „Ekologistikoje“ kilęs gaisras buvo nemalonus signalas tiek aplinkosaugininkams, tiek ugniagesiams, kuris turėjo įtakos dideliems pokyčiams. Gaisravietė jau tvarkoma, o mes galime pasidžiaugti tuo, kad buvo sugriežtinti reikalavimai, sustiprinti kontrolės algoritmai, kurie ateityje užkirs kelią tokių nelaimių pasikartojimui“, - kalbėjo ministras S. Gentvilas.
Pasak jo, visi atliekų tvarkytojai jau savaime yra šiek tiek pavojingi. Nuo šiol dažnės priešgaisrinę saugą užtikrinančių specialistų apsilankymai įmonėse, bus griežtesnė tvarka ir keliamos sąlygos.
Vienas iš didesnių pasikeitimų yra tai, jog 2022 metais Aplinkos ministerija patvirtino kriterijus, užtikrinančius, kad netinkamai perdirbtos atliekos kaip produktai nesikauptų jų teritorijose, keldami gaisro riziką.
Kaip nurodo Aplinkos ministerija, perdirbtos padangų atliekos laikomos produktais tik tada, kai yra perduodamos pardavimui. Pirkėjui nepanaudojus pagal paskirtį iš perdirbtų padangų atliekų gautus produktus ilgiau nei 6 mėnesius, jie laikomi atliekomis ir turi būti perduoti atliekų tvarkytojams.
Pagaliau prasidėjusiais padangų tvarkymo darbais džiaugėsi ir Aplinkos apsaugos departamento direktorius G. Kadziauskas.
„Darbai turėtų baigtis gegužės mėnesį. Iš čia bus išvežta apie 2 tūkst. tonų padangų plėšinių, apie 800 tonų padangų ir apie 900 didmaišių su padangų produkcija. Pagrindinė priežastis, suteikusi galimybę to imtis, yra teismo sprendimas, kuris leido sutvarkyti „Ekologistikos“ areštuotą turtą, įvertinus aplinkosaugininkų argumentus, jog areštą galima panaikinti. Buvo atsižvelgta į tai, kad šita teritorija, kuri yra potencialiai rizikinga dėl gaisro pavojaus, visgi turi būti pagaliau sutvarkyta“, - sakė G. Kadziauskas.
Jo teigimu, šis gaisras buvo didelė pamoka tiek vykdantiems verslą, tiek ir priežiūros institucijoms. „Esame išskyrę apie šimtą rizikingiauių įmonių. Praėjusiais metais patikrinome 84 iš jų. Apie 40 proc. įmonių buvo fiksuota didesnių ar mažesnių pažeidimų, daugiausia – susijusių su viršytais leidžiamais laikyti kiekiais. Dalis pažeidimų buvo susiję su atliekų zonavimu, išdėstymu pagal leidime nurodytą planą. Taigi padidėjęs priežiūros institucijų dėmesys yra viena iš prevencijos priemonių. Atliekas tvarkantys subjektai visą laiką išliks padidintos rizikos faktoriu tiek aplinkosaugai, tiek priešgaisrinei saugai“,- sakė G. Kadziauskas.
Jis pasakojo, jog Aplinkos apsaugos departamentas, atlikdamas patikrinimus, pagrindinį dėmesį skiria trims aspektams. Pirmiausia – didžiausiam leistinam atliekų kiekiui, kas yra kaip prevencija gaisro mastui. Antras dalykas – atliekų zonavimas, kaip ir kur yra laikomos atliekos, kad užsiliepsnojusios vienoje vietoje jos nepersimetų kitur. Ir trečias svarbus aspektas – kaip yra tvarkomos nuotekos, ar yra pasiruošta paviršinių nuotekų surinkimui įmonės teritorijoje.
Sutvarkyti padangas gaisravietės teritorijoje yra patikėta įmonei „Ekobazė“. Ji buvo parinkta atsižvelgiant į „Ekologistikos“ teikiamą pasiūlymą. Tačiau pažymėtina, kad tai nebuvo pirma teikta įmonė. Pirmasis pasiūlymas taipogi buvo vertinamas, tačiau nustatyta, kad pirmai pasiūlytai įmonei trūksta tinkamo sutvarkymo plano ir pajėgumų.
„Darbai jau pradėti prieš savaitę. Šiai dienai mes esame išvežę 412 tonų atliekų. Darbai vykdomi kiekvieną darbo dieną. Per dieną mes išvežame nuo 50 iki 70 tonų. Darbus planuojame pabaigti iki gegužės 21 d.
Visos padangos ir gumos atliekos keliauja į Elektrėnus. Ten mes turime didelius pajėgumus perdirbti padangų atliekas. Per metus galime sutvarkyti iki 25 tūkst. tonų atliekų. Padangos yra perdirbamos. Perdirbimo metu atskiriame metalą, tekstilę, gumą, ir vėliau iš gumos gaminame granules. Iš gumos granulių mes patys gaminame guminius kilimėlius, vartelius parkavimo aikštelėms. Taip pat granules parduodame partneriams Lietuvoje, kurie įrengia sporto aikštynus, lieja jų dangą“, - pasakojo įmonės „Ekobazė“ direktorė Marina Curko-Notkuvienė.
Pasak jos, išvežamų padangų būklė perdirbimui yra tinkama, kadangi jos nebuvo paliestos gaisro. „Ekobazės“ preliminariais skaičiavimais, padangų sutvarkymas kainuos apie 600 tūkst. eurų. Visos išlaidos bus padengiamos „Ekologistikos“ turtu.
VIDEO: https://youtu.be/1PKWW_Fq6Pg