Pranešk naujieną! Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt |
Alytaus seneliai laiką leidžia senjorų darželyje
Kas antrą dieną nedidelis autobusas sustoja prie keliolikos vienų gyvenančių Alytaus senjorų namų. Galintiems judėti socialinė darbuotoja padeda ateiti patiems, neįstengiantys ateiti atvežami vežimėliais. Susodinti į autobusą senoliai vežami į Lelijų gatvėje įkurtą dienos centrą, dažniau vadinamą senjorų darželiu.
Čia jaukiai susėdę prie bendro stalo vieni prie audinių atraižų siuva sagas, kiti atvirukus gamina, treti vilną velia. Visi besišypsantys, laimingi ir patenkinti.
Vos keletą mėnesių nuo šių metų pavasario Alytuje veikiantis senjorų darželis vienišiems senoliams jau spėjo tapti antraisiais namais. Jį lankantys seneliai džiaugiasi, kad per kelis mėnesius ne tik jų nuotaika, bet ir sveikata pasitaisė.
Gegužę pradėjusį veikti senjorų darželį lanko keliolika miesto senelių. Vieni jų dar gali kelis žingsnius patys nueiti, kiti judėti gali tik su vaikštyne ar vežimėlyje, tačiau visi nekantriai laukia dienos, kada vėl susitiks – senjorų darželis dirba kas antrą dieną.
„Kad labai linksma, smagu, labai noriu, kad mus ir kasdien atsivežtų, ne tik kas antrą dieną“, - kalbėjo aštuoniasdešimtmetė Danutė (nuotr. apačioje). Ji - viena jauniausių senjorų darželio lankytojų. Moteris džiaugėsi, kad lankydama senjorų darželį ji ir judėti labiau pradėjo, ir draugų surado, ir nuo vienatvės pabėgo.
Viena gyvenanti alytiškė labai džiaugiasi, kad turi galimybę išeiti iš namų ir įdomiai leisti laiką, nes čia senjorai ne tik rankdarbiais gali užsiimti, bet ir į įvairias keliones važiuoja. „Pivašiūnuose, Rumbonyse, Panaroje, Pirmojo Alytaus bažnyčioje, ant pėsčiųjų ir dviračių tilto, netgi grybauti buvome išvažiavę“, - pasakojo Danutė, dėkodama senjorų darželio įkūrėjai ir direktorei Gitai Mickevičiūtei.
Ji – alytiškė, į gimtąjį miestą grįžusi iš Klaipėdos, kur dirbo po chemijos studijų. Ankstesnis moters darbas buvo visai nesusijęs su pagalba seneliams, tačiau moteris jautė, kad būtent tokia veikla ją traukia. Ir vieną kartą ji ryžosi: atsisakė turėto darbo, grįžo į Alytų ir įkūrė viešąją įstaigą „Gerumo skraistė“.
Praėjusiais metais „Gerumo skraistė“ Alytaus seneliams teikė pagalbos į namus paslaugas. Darbuotojai pastebėjo, kad mieste yra labai daug vienišų, nelaimingų, depresijos kamuojamų senjorų, kuriems labai trūksta bendravimo, jų jėgas atitinkančios veiklos, pramogų. Šiemet tęsiant pagalbos į namus paslaugas buvo praplėstas socialinės priežiūros paslaugų spektras.
Miesto savivaldybei skyrus finansavimą, įkurtas dienos užimtumo centras - senjorų darželis.
„Kas antrą dieną čia praleidžiame apie šešias valandas, jeigu vykstame į kelionę – ir ilgiau. Senelius atsivežame apie 10 val., nes jie patys atvykti negali. Išgeriame arbatos, pasikalbame, tuomet einame dirbti. Veiklas jiems pasiūlome patys. Po pietų darome mankštą, skatiname juos kuo daugiau judėti. Postūmis labai jaučiasi, rezultatas džiugina“, - apie senjorų darželio veiklą ir jo naudą pasakojo jo įkūrėja G. Mickevičiūtė.
Ji žino senjorų darželio lankytojų gyvenimo istorijas, jaučia jų emocijas, supranta, kada reikia pagirti, o kada – paguosti.
Nors patalpos Lelijų gatvėje esančio pastato trečiame aukšte ir nėra labai didelės, vietos čia visiems užtenka. Nuolatos dienos centrą lanko apie 12 senjorų, dar keli prisijungia, kuomet organizuojamos išvykos.
Pasak dienos centro vadovės, labai daug žmonių iš karto priimti negali, nes jiems patiems būtų sunku. Visi žmonės yra skirtingi. Reikia laiko, kad jei apsiprastų tarpusavyje, susipažintų su kitais.
„Šie žmonės yra neįkainojamas turtas ir gyvoji istorija. Nė viena knyga neperteiks to, ką patiriame su jais dirbdami, kokių nuostabių emocijų gauname. Jie kaip vaikai džiaugiasi, juokiasi. Labai neteisingas požiūris, kad seneliai yra pikti, nepatenkinti. Kiekvienas yra savitas, bet tikrai nėra piktas“, - teigė G. Mickevičiūtė.
Geriausias atlygis senjorų darželio darbuotojams - grįžtamasis ryšys, padėka, apsikabinimas. Moteris įsitikinusi, kad jeigu dešimt žmonių pavyksta ištraukti iš vienatvės ir depresijos liūno, tai jau yra labai gerai.
„Noriu, kad seneliai jaustųsi saugesni. O taip yra, kai jie nėra vieni, kai turi su kuo pasikalbėti. Jaučiu pareigą jiems padėti“, - sakė G. Mickevičiūtė, neabejojanti savo pasirinkimu ir besidžiaugianti kiekviena diena, praleista su senjorais.
Dėl to moteris kartu su komanda neapsiriboja tik pagalba namuose vienišiems seneliams bei dienos centro veikla, bet taip pat siūlo senjorams ir kitas nemokamas ir labai reikalingas paslaugas: „Auksinės rankos”, kurios metu bus atliekami smulkūs staliaus, santechniko, elektriko remonto darbai, „Švarūs langai” - išvalomi langai, „Ant ratų” - senolis nuvežamas į sveikatos priežiūros ir kitas įstaigas, socialinio darbuotojo padėjėjo palydimas iki vietos.
Taip pat šiemet bus vykdoma dar viena iniciatyva – „Kalėdinė grožio ir sveikatingumo akcija”- asmens namuose bus teikiamos, kirpimo, masažo paslaugos.
Visa tai skirta vienišiems senjorams - nemokamai! Jie gali užsiregistruoti patys arba tą padaryti gali kaimynai, artimieji ar draugai.