Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Alytaus rajone daugėja globėjų ir globojamų vaikų

Alytaus rajono savivaldybės informacija  •    •  20:05, 2016-06-29
Apskrito stalo diskusijoje dalyvavo organizacijos „Gelbėkit vaikus“ vadovė R. Dičpetrienė, savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Daiva Žemaitaitytė, VšĮ „Asmenybės brandos centro“ direktorė psichologė Aurelija Lingienė, globėjai, seniūnai.
Alytaus rajono savivaldybės nuotr.

Globa – kas tai: džiaugsmas, rūpestis ar atsakomybė? – į šį klausimą bandyta atsakyti apskrito stalo diskusijoje, vykusioje Alytaus rajono savivaldybėje, kuri jau džiaugiasi priimtų sprendimų dėl vaikų globos rezultatais. Rajone daugėja globėjų, mažėja globos namuose augančių vaikų.

 

Į diskusiją susirinkusius vaikus globojančius rajono gyventojus, visuomeninės organizacijos „Gelbėkit vaikus“ generalinę direktorę Rasą Dičpetrienę, viešosios įstaigos „Asmenybės brandos centras“ direktorę psichologę Aureliją Lingienę, savivaldybės specialistus ir seniūnus pasveikino susitikimą inicijavęs rajono meras Algirdas Vrubliauskas ir mero pavaduotojas Arvydas Balčiūnas.

 

„Globa ir džiaugsmas, ir rūpestis. Mes turime ambicingą planą, kad globos namuose per kelerius metus neliktų rajono vaikų – tai nelengvas kelias, reikia daug pastangų. Susitikdami su globėjais norime padėkoti jiems, atvirai pasikalbėti, pasitarti, paklausti, ką dar galime geriau padaryti“,– sakė meras A. Vrubliauskas ir pasidžiaugė, kad daugėja globėjais tampančių rajono gyventojų. Savivaldybė intensyviai dirba vaiko globos klausimais, taryba priėmė sprendimą 300 Eur skirti žmonėms, paėmusiems globoti be tėvų globos likusius Alytaus rajono vaikus. Pernai Alytaus rajone per pusė metų globoti buvo paimti trys vaikai, šiemet jau 17 vaikų turi globėjus. „Džiugu, kad atsirado jautrių, atsidavusių žmonių, kuriems rūpi mūsų valstybės ateitis, mūsų rajono ateitis. Džiaugiuosi, kad mes turime partnerių, organizaciją „Gelbėkit vaikus“, iš kurių labai daug pasimokėm. Galbūt ir mes šiek tiek jiems pasitarnavom – pamatė, kaip gyvena žmonės, kokios yra problemos“,– pažymėjo meras ir pabrėžė, kad dar labiau bus stiprinama pagalba globėjų šeimoms, teikiamos specialistų konsultacijos, jos artinamos prie žmonių, kad pagalba būtų suteikiama kuo greičiau, betarpiškai, nes problemos gali būti  labai jautrios.

 

Kaip sakė meras, valstybiniuose globos namuose gyvendavo maždaug 65 rajono vaikai, dabar – 44. „Kai kur, kai vaikų mažėja, yra blogas ženklas, kai vaikų namuose – man didelis džiaugsmas. Aš tikiuosi, kad globėjų bus dar daugiau“,– sakė A. Vrubliauskas. Jis tikisi, kad ir kitos šalies savivaldybės paseks Alytaus rajono iniciatyva ir sieks, kad vaikai augtų globėjų šeimose, o ne vaikų globos namuose. „Trys su puse tūkstančio vaikų gyvena valdiškuose globos namuose – tai nėra tokie dideli skaičiai, kad nebūtų galima surasti jiems globėjus“,– kalbėjo A. Vrubliauskas.

 

VO „Gelbėkit vaikus“ generalinė direktorė R. Dičpetrienė pasidžiaugė Alytaus rajono mero ir savivaldybės darbu, priimtais sprendimais dėl vaikų globos šeimose ir pasiektais rezultatais. Ji pažymėjo, kad Lietuvoje yra apie 6000 globėjų, kuriems labai svarbu žinoti, kad jie ne vieni, kad įvairiuose rajonuose yra žmonių, kurie globoja vaikus.

 

„Alytaus rajonas yra labai ypatingas, nes dirbti dėl vaikų globos šeimose pradėta labai seniai. Daug važinėju po Lietuvą, turėjau galimybę dalyvauti savivaldybių pristatymuose, ir išgirsti, kaip kitose savivaldybėse vyksta pertvarka, kaip jie rūpinasi esamais ir būsimais globėjais, kokia yra tendencija, ir drąsiai galiu pasakyti, kad Alytaus rajono savivaldybė yra išskirtinė, ir tai nėra tik dėl to, kad atsirado nacionalinė programa „Už saugią Lietuvą“. Savivaldybė jau nuo 2007 metų ypatingą dėmesį skiria būtent globėjų paieškai, jų palaikymui ir pagalbai jiems, daro viską, kad vaikai sugrįžtų į šeimas. Tikrai Alytaus rajonas tuo išsiskiria, tikrai nepopierinis požiūris, tikrai galiu drąsiai sakyti – nėra kito tokio mero Lietuvoje, kuris ne lozungais apsikarstęs, ne popieriais ar protokolais, bet jam rūpi šie klausimai iš širdies. Čia nėra vienos formulės, kaip geriausia, bet jei nedarai, tai ir nežinosi. Aišku, visko yra, mes irgi kaip organizacija nežinom, koks geriausias planas, kaip padaryti, kad visiems pasisektų. Visi mes žmonės – klysti, vėl keliesi, vėl stojiesi ir galvoji, kaip pagerinti ar pakeisti. Savivaldybės palaikymas ir tikras noras, kad tai vyktų, šis susitikimas, kuriame dalyvauja aukščiausia rajono valdžia, kad jie važinėjo per visas seniūnijas, šnekėjo  su žmonėmis – tai yra nepopierinis požiūris. To ir reikia – žmonėms reikia žmonių ir žmonių kalba apie tai kalbėti. Man pačiai didžiulė atgaiva čia būti ir matyti rezultatą, kaip bendraujama ir kiek yra šilumos“,– sakė R. Dičpetrienė, tikinti, kad ne tik Alytaus rajonui, bet visai Lietuvai pavyks pasiekti, kad šalyje neliktų vaikų globos namų, o vaikai augtų šeimose ir pas globėjus.

 

Pati globojanti mergaitę R. Dičpetrienės pabrėžė didelę globėjų atsakomybę globojant vaikus, kuri, jos nuomone, yra netgi didesnė už auginant biologinius vaikus. Ji kvietė globėjus prašyti pagalbos, nebijoti šnekėtis, nes auginant vaikus ir sprendžiant iškilusius sunkumus nėra vienos visiems ir visoms situacijoms tinkančios formulės.

 

Psichologė, VšĮ „Asmenybės brandos centro“ direktorė A Lingienė sakė pastebinti, kad Alytaus rajono savivaldybės patirtis  sprendžiant vaikų globos klausimus perkeliama į kitas savivaldybes. Globėjus ragino susiburti į klubą, kad susitiktų, bendrautų, dalintųsi patirtimi, taip pat atstovautų globėjų interesams. Ji taip pat pasidžiaugė Alytaus rajono savivaldybės daug metų kryptingai vykdoma vaiko teisų, globos stiprinimo veikla, kad rajone vaikų savižudybių rodiklis yra vienas žemiausių. Anot jos, tai yra dėl to, kad savivaldybė ir jos vadovai dirba ne deklaracijomis, o priima realius sprendimus, vykdo reikalingas programas, viena tokių skirta rajono gyventojų gydymui nuo alkoholizmo. „Puikus savivaldybės vadovų, savivaldybės tarybos narių, socialinių darbuotojų, seniūnų požiūris į socialines problemas“,– pažymėjo psichologė A. Lingienė.

 

Mero pavaduotojas A. Balčiūnas pasidžiaugė prieš pusmetį įkurtu Algirdo Vrubliausko labdaros ir paramos fondu, kurio paramą jau gavo kelios rajono šeimos, organizacijos „Gelbėkit vaikus“ pagalba Butrimonyse gyvenančiai penkių vaikų šeimai, kuriai įrengė namus, ir kitų organizacijų  pagalba Skraičionių kaimo šeimai, kurie ruošiasi įkurtuvėms. Tačiau jis atkreipė dėmesį ir į sunkumus, su kuriais susiduria žmonės, norintys globoti vaikus. Viena Alytaus rajone šeima leidimo globoti laukia jau pusantrų metų. „Tikiuosi, kad visų mūsų pastangomis per artimiausius metus tikslas, kad Lietuvoje neliktų vaikų globos namų, bus pasiektas“,– sakė vicemeras.

 

Apskrito stalo diskusijoje dalydavę globėjai dalijosi patirtimi, pasidžiaugė, kad jų globotiniai net ir sukūrę savo šeimas ar suradę biologines pas juos grįžta kaip į gimtus namus.

Komentarų nėra
Rekomenduojami video: