Pranešk naujieną! Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt |
Verslo liudijimo privalumai, lyginant su individualios veiklos pažyma
Sprendimas atsisakyti įprasto, neretai visuomenėje tiesiog „normaliu“ vadinamo darbo pagal sutartį, vietoje jo pasirinkus savarankišką veiklą, pareikalauja nemažai ryžto ir pasitikėjimo savimi. O taip pat – tinkamo pasiruošimo. Ir ne tik skrupulingai apgalvojant būsimos veiklos detales, įvertinant galimą riziką, išanalizuojant konkurencinę aplinką ir pan., bet ir sprendžiant tam tikrus formalus, neatsiejamus nuo savarankiškos veiklos legalizavimo. Vienas pirmųjų žingsnių kelyje asmeninio verslo link – tinkamos savarankiškos veiklos formos pasirinkimas. Tai gali būti individuali veikla su pažyma arba individuali veikla su verslo liudijimu (VL).
Pastebima tendencija, jog individualios veiklos pažyma, žvelgiant įvairiais aspektais, yra analizuojama plačiau. Tuo tarpu individuali veikla su verslo liudijimu, taip pat – ir paskolos su VL, sulaukia mažiau dėmesio. Tad, siekiant išlaikyti pusiausvyrą tarp šių savarankiškos veiklos formų, šįkart mūsų akiratyje – galimų verslo liudijimo privalumų prieš individualios veiklos pažymą paieška. Žinoma, siekiant išlaikyti objektyvumą, iš karto norime pabrėžti, jog universalaus savarankiškos veiklos „recepto“ nėra: abu sprendimai turi tiek privalumų, tiek trūkumų.
Verslo liudijimas – nesudėtinga mokesčių apskaita ir galimai mažesni mokesčiai
Kai kurie žmonės yra labai stiprūs savoje profesinėje srityje, tačiau, prakalbus apie mokesčius – kiekvienam iš mūsų tenkančią prievolę – visiškai pasimeta ir praranda pasitikėjimą savo jėgomis. Ypač, kai kalba eina apie būtinybę pačiam atlikti buhalterio pareigą: juk, dirbant savarankiškai, niekas to, kas yra susiję su mokesčiais, už tave nepadaro, nebent yra noro bei finansinių galimybių samdyti šį darbą atliksiantį profesionalą. Tik, išsamiau susipažinus su savarankiškos veiklos buhalterijos tvarkymo ypatybėmis, gali kilti klausimas, ar tai tikrai verta daryti. Dažnu atveju savarankiško darbo buhalterija „įkandama“ kiekvienam mūsų.
O, kalbant apie verslo liudijimus, viskas yra dar paprasčiau. Tereikia sumokėti fiksuotą mokestį už verslo liudijimo įsigijimą. Pastarojo dydis priklauso nuo:
· vykdomos veiklos pobūdžio;
· verslo liudijimo trukmės (nuo 5 dienų iki 1 kalendorinių metų);
· savivaldybės, kurios teritorijoje bus vykdoma viena ar kita veikla.
Žinoma, išlieka būtinybė atskirai mokėti fiksuoto dydžio PSD mokestį, kuris šiandien siekia 64,50 Eur. Įdomus niuansas, jog VSD, suteikiantis dirbantiems asmenims galimybę kaupti būtinąją stažą senatvės pensijai gauti,taip pat – ligos ar motinystės išmokas, turint verslo liudijimą, gali būti mokamas arba...ne. Nors šis niuansas galimai sumažina asmenims, dirbantiems su VL liudijimu, tenkančią mokestinę naštą, tokia galimybe naudotis nepatariame. Nemokant VSD, netenkama ir su šiuo mokesčiu susijusių garantijų.
Palyginimui, dirbant su individualios veiklos pažyma, mokesčių mokėjimo tvarka gali pasirodyti šiek tiek painesnė. Vien jau dėl to, jog šiuo atveju galima rinktis iš dviejų mokesčių mokėjimo variantų, tai yra – mokėti kiekvieną mėnesį avansu, Sodrai pateikus SAV pranešimus arba kartą per metus, deklaravus pajamas.
Verslo liudijimas – puikus savo jėgų išbandymas, neplanuojant gauti didelių pajamų
Verslo liudijimas gali būti išduodamas vos 5 dienoms: puiki proga išbandyti save vienoje ar kitoje veiklos srityje ar tiesiog pasinaudoti papildomo uždarbio galimybe, atsiradus progai. Pasibaigus VL terminui, jei tik nepageidaujate jo pratęsti, baigiasi ir jūsų, kaip verslininko, karjera. Žinoma, nesudėtinga, prireikus, nutraukti ar laikinai sustabdyti ir savarankišką veiklą su pažyma. Visgi, to nepadarius ir netgi negaunant pajamų, pastarosios buvimo faktas „kabo“ ir gali sukelti papildomų rūpesčių, pavyzdžiui, deklaruojant pajamas.
Verslo liudijimas – pliusas, prireikus gauti paskolą?
Šiuo atveju reikia pažymėti, jog kreditoriai tiek asmenis, dirbančius su IV pažyma, tiek su VL, traktuoja vienodai. Tai yra visus savarankiškai dirbančius asmenis, lyginant su dirbančiais pagal sutartį, vertina šiek tiek griežiau, neretai taikydami papildomus reikalavimus. Kaip sakoma, nereikia priimti asmeniškai: savarankiška veikla įprastai siejasi su nepastoviomis pajamomis, o tai – rizikos veiksnys, galintis tapti kliūtimi tinkamai vykdyti paskolos sutartyje numatytus įsipareigojimus.
Žinoma, nei VL, nei IV pažyma neužkerta kelio gauti paskolą, tačiau kreditorius, sulaukęs paskolos paraiškos, iš tokio kliento gali pareikalauti papildomų dokumentų (VL/IV pažymos kopijos, banko sąskaitos už tam tikrą laikotarpį išrašo, pajamų deklaracijų ir kita). Nuo to, kaip greitai klientas pateiks kreditoriaus pageidaujamus dokumentus, priklauso ir paskolos su VL ar IV pažyma trukmė.
Taigi, jei jūsų planuojama vykdyti savarankiška veikla yra nurodyta verslo liudijimų klasifikatoriuje ir tiesiog norite išbandyti save šioje srityje, verslo liudijimas – dėmesio verta,didesnių įsipareigojimų išvengti leidžianti, nesudėtinga buhalterija pasižyminti alternatyva.