Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Naujai valdžiai – gražiausios beržinės šluotos!

Jurgis Kochanskas  •    •  9:57, 2024-12-01
Kaniūkų turgaus šeimininkas Gintas Sabonis ir dienos prekė – beržinės šluotos.
Jurgio Kochansko nuotr.

Alytaus turgeliai neteko nuosavo „stogo“ ir vidaus reikalų ministro, bet paliko su savuoju meru Nerijumi Cesiuliu. Turgininkai raminasi: geriau žvirblis saujoj, nei briedis miške. Neduok dzieve, kad įžiebti miesto eglei reikėtų merą iš kitos parapijos skolintis!

 

Beje, turguje išgirdę šnekant apie politiką, žmonės iškart suka nosį į šoną, regis jau prisipolitikavome. Va, ateina metinės šventės, ką dėsime ant stalo, čia jau kita kalba.

 

Kai arklys neėda – dar nieko, jeigu jau ir negeria – bėda!

 

Tad, kaip gyvuoji, dzūkeli, šeštadienį domėjausi perlėkęs per tris Alytaus turgelius. Jotvingis ir Jazminai po ranka, o į Kaniūkų šeštadieninį turgų nuo namų reikia belstis šešis kilometrus. Dirba šis naktinis turgus nuo šešių iki pusės devynių ir išnyksta kaip miražas. Nesakyčiau, kad kaimo žmonės atskirti nuo pasaulio, daugiau žino, nei miestiečiai, snausdami prie televizorių.

 

„Jurguci, kap tavo gimimo dziena praėj, ar nor dziubterėjai?“– pasitiktino internetines žinias turgaus bičiuliai.

 

„Metai ne ciej, jau negeriu“, – aiškinau.

 

„Tep buvo: mano vienas  arklys nustoj ėsc, o kap nustojo ir gerc – susyk ir nugaišo!“– pertraukė per dantį ūkininkas, jau anksčiau pastebėjęs, kad „šnapso“ krautuvės mūsų krašte tuščios, kaip jos ir išsilaiko. Negi visi svaigiuosius Lenkijoj perka?!

 

Kur čia gersi, žmogau, kai važiuojant ir grįžtant iš turgaus Alytaus policininkai du kartus paprašė „in trūbelį“ papūsti. 

 

Kaniūkų turguje maišas (50 kg) kvietrugių – 10 eurų, nepastebėjau, kad dėl šio javo kas nors varžytųsi. (Dzūkiškos naminukės gamintojų jau ir policija neaptinka – nyksta pakrūmių verslas, dzūkai duonos dar išsikepa).

 

Dabar tuštėjantis  kaimas gyvulių nelaiko, geriausiu atveju lesina vištukes, o kai kas, prasidėjus žiemos mėnesiams, atvažiuoja iš miesto tik pažiūrėti, ar vėtra langų neišlupo. 

 

Kaniūkuose maišas (50 kg) gražių kviečių, miežių – 11, prastesnių – 10 eurų. Maišas (40 kg) avižų – 8 eurai. Lesalams gerai perka ir traiškytus kukurūzus, maišas (40 kg) – 16 eurų.

 

Ūkiniam turguje renkasi grūdus ponas Vladas: sausi, auksu byra kviečiai ir miežiai.

 

Ūkiniame turguje buvo triušių, vasaros naminių  vištaičių po 5 eurus. Pasak turgaus šeimininko Ginto Sabonio, Nemunaičio paukštininkai su dedeklių vištaitėmis Kaniūkuose pasirodys tik antroje vasario pusėje.

 

„Žiema ateina, žmonės verkia, kad nėra beržinių šluotų. Parūpinau, viena beržinukė 5 eurai, – pristatė dienos prekę Gintas. – Beržinės šluotos pravers ir naujai valdžiai. Laikraščiai rašo, ką anksčiau vien glostė, dabar ir per minkštą vietą suduoda“.

 

Į Kaniūkų turgų kaimo žmogelis atvežė vasaros vištaičių, triušių, medaus ir kiaušinių, morkų. Kaip sakoma, ką turi, tuo duri.

 

Metinių švenčių pranašai – dziovyci baravykai ir spalgenos

 

Jotvingių turgus apie aštuntą valandą pasitinka pirmuosius lankytojus. Čia daržovės, spanguolės, džiovinti baravykai artina metines šventes.

 

„Prasidėjo šildymas, kol negavę pensijų, alytiškiai neskuba į turgų“, – kalbėjo prekiautojai.

 

Lelijų gatvės gyventojai Janina ir Zigmas Ingelevičiai tik Jotvingių turgelyje perka šviežius ir sveikus maisto produktus ir jiems nepritrūksta energijos. Janina jau septyniolika metų vadovauja Trečiojo amžiaus universitetui, yra jo rektorė, o Zigmas negali gyventi be šaškių ir šachmatų.

 

„Labai įdomu, labai daug žmonių sutinki, – patenkinta šia visuomenine veikla Janina. – Ir vakar miesto centre, kolegijos salėje, prie bibliotekos, universiteto vokalinis ansamblis šventė metų sukaktį, pasikvietė ir kitų kolektyvų. Tiek daug susirinko žmonių, kad reikėjo net kėdžių atsinešti. Ansambliui su ūpu vadovauja Onutė Kondrotienė“.

 

Žmona gyrė ir Zigmą, kiek jis turi medalių ir padėkos raštų!

 

„Jauniems neatsilaikyčiau, žaidžiu su seneliais, turiu ir apdovanojimų“, – kuklinosi Zigmas.

 

Turguje Janina nusipirko šviežios grietinės – pati susimuša sviestą. Zigmui patinka kaimiški kiaušiniai. Dešimtis vištinių – 3, antinių – 3,5, kalakutinių – 8 eurai.

 

Alytiškiai Janina ir Zigmas Ingelevičiai iš Lelijų gatvės kiekvieną savaitgalį apsilanko Jotvingių turguje.

 

Kilogramas bulvių – 70, maišais – 60 centų (Jazminų turguje bulvės ir kitos daržovės brangesnės). 

 

Litras spanguolių – 4 – 4,5 euro. 100 g džiovintų baravykų – 9–10 eurų.

 

Paršo šnipas, ausytė – didžiausi gardumynai 

 

Jazminų turguje šventinė prekyba dar neprasidėjo, bet kainas jau galima pasitikrinti, pradžioje silkės ir žuvies.  

 

Antai kilogramas Atlanto silkės 5,39 – 5,5 euro. Silkių kainos kyla it užmaišytas mielinis pyragas.

 

Karpis ant kalėdinio stalo, sakyčiau, irgi taps prabanga. Užmirškime tuos laikus, kai kilogramas gyvo karpio kainavo 3–4 eurus. Dabar gyvas žuvis ir draudžiama parduoti. Pastebėjau, kad kilogramas karpio kainuoja 7,9 euro, skrosto karpio – 9,9, beveik 10, filė – 12 eurų.

 

Žuvies turguje netrūksta, tik žiopčioja ne žuvys, o piniginės.

 

Šeštadienio rytas Jazminų turgavietėje.

 

Gruodį dar visi dirba, vaikai eina į mokyklą, netrūksta šaltienos valgytojų. Mėsos paviljone kilogramas kiaulės pusgalvio su ausim 1,5 euro, ausų – 6 eurai, karkos – 3,5, šnipo – 2,8 euro.

 

Skani ir iš Romo Launikonio ūkio kalakutų pagaminta šaltiena: kaklas, kojos, sparnas ar blauzdelė. Valgai šaltieną su šviežiais krienais, bulve su lupena – net ausys kruta!

 

Jazminuose, kol neparagausi raugintų kopūstų, kiekvienos šeimininkės skirtingas skonis, nežinosi, kurie skaniausi.

 

Pasisekė, paskutinį lapkričio šeštadienį pirmąkart Jazminų turguje pasirodė Marijona Petravičienė iš Miklusėnų. Ji raugia tik savo užaugintas daržoves ir vaisius, kurie turi pasakišką skonį. 

 

„Pirmiausia aprūpinu vaikus ir anūkus, turgui pakaks, tikiuosi, iki Kalėdų“, – sakė Marijona. 

 

Miklusėniškės raugintų  skanėstų kaina: kilogramas raugintų antaninių obuolių, pomidorų – 3, česnakų – 10, lauko agurkų – 3,8, kopūstų – 2,5 euro.

 

Jazminų turguje šeštadienį pirmą kartą pasirodė su raugintomis daržovėmis ir obuoliais Marijona Petravičienė iš Miklusėnų ir prekiaus iki Kalėdų.

 

Lauko prekystaliai nukrauti obuoliais. Dzūkijos sodų kilogramas gražių obuolių 1 eras ir daugiau, mažėlesnių – 50–70 centų. Atvežtiniai obuoliai neperšoka vieno euro.

 

Vytautas iš Aleknonių kaimo ir jo gražuoliai kvepiantys sodo obuoliai.

 

Laukiama ir žiemos, ir švenčių

 

Jazminų turguje laukia šaltesnio oro mezgėjos – primegzta marios kojinių, ypač senelių kojoms pageidautinos iš avies ir šuns vilnų.

 

„Vieni gydosi, kiti šildosi, šiluma kaulų nelaužo“, – sakė mezgėja Dana Biliuvienė, rikiuodama savo mezginius. Pora kojinių – 10–14 eurų.

 

Mezgėja Dana Biliuvienė visad laukiama Jazminų turguje, turi kuo pradžiuginti pirkėjus.

 

Nuplieskė turgų šventinės girliandos, mirga marga žaislai. Čia turgaus senbuvio Vito Vitkausko daržas – moka įtikti pirkėjams.

 

 Adventui gražiausių šventinių vainikų pripynė Vaida Anušauskienė su dukra Paula, vainikas 20 eurų.

 

Į turgų ateina ir alytiškiai, norintys pasilepinti žolynų arbatomis, medumi, skania rugine duona ir pyragais.

 

Artėjant šventėms, pirkėjų sulaukė ir Jazminų turgaus prekiautojas Vitas Vitkauskas.

 Vaida Anušauskienė su dukra Paula prigamino gražiausių advento vainikų. 

Rekomenduojami video:

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai