Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Situacija dėl nemokamo elektromobilių įkrovimo keičiasi – ketinama apmokestinti

Raimonda Bernatavičienė  •    •  15:50, 2023-01-26
Elektromobilių įkrovimo stotelės bus išnuomotos.
Skaitytojo nuotr.

Nors pagal sutartį buvo planuota, kad elektromobilių turėtojai savo transporto priemones Alytuje nemokamai galės įkrauti iki 2024 metų lapkričio 27 dienos, situacija kardinaliai keičiasi. Alytaus miesto savivaldybė patiria labai dideles elektros tiekimo išlaidas, tad ketvirtadienį vykusio tarybos posėdžio metu buvo nuspręsta išnuomoti viešo konkurso būdu savivaldybei priklausančias tris elektromobilių įkrovimo stoteles. Tai reiškia, kad savivaldybė ketina nutraukti sutartį su Centrine projektų valdymo agentūra ir grąžinti visus ES skirtus pinigus, už kuriuos buvo įrengtos stotelės – 70 700 eurų. Suradus stoteles išsinuomosiančią įmonę, elektromobilių įkrovimas būtų apmokestintas.

 

Sprendimo projektą pristačiusi savivaldybės specialistė teigė, kad vien už tai, kad yra nemokamai įkraunami elektromobiliai, savivaldybė per mėnesį patiria vidutiniškai apie 15 tūkst. eurų siekiančias išlaidas, vadinasi, per metus – apie 180 tūkst. eurų.

 

Projektas yra nepasibaigęs, galimybė išnuomoti stoteles konkurso būdu nėra numatyta projekto sąlygose, todėl nutraukus sutartį, agentūra pritaikytų savivaldybei sankcijas. Visgi paskaičiuota, jog sankcijos savivaldybei kainuotų mažiau negu kainuoja nemokamas elektros energijos tiekimas kraunant elektromobilius.

 

Svarstant šį klausimą, virė karštos politikų diskusijos, ir nuomonės čia išsiskyrė. Kai kuriems apskritai buvo neaišku, kaip viskas teisiškai turėtų vykti.

 

Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis teigė, jog stotelės veiktų iki nuomos konkurso – kol jis įvyktų ir atsirastų nuomininkas, kuris įdiegtų apskaitos sistemą. Iki tol elektromobilius būtų galima krauti nemokamai.

 

Tvarką paaiškino ir savivaldybės teisininkė. Pasak jos, vien tik sutarties nutraukimas dar nereiškia, kad procedūra galutinai įvykdyta. Ji baigiasi tik tada, kai yra grąžinami pinigai.

 

„Jei šiandien priimate sprendimą išnuomoti, vadinasi, informuojame, kad nutraukiame sutartis, ir skelbiame nuomos konkursą. Jei neatsiranda nuomotojas, kol mes nesumokame pinigų, tol sutartis nėra nutraukta. Neatsiradus nuomininkui, ir toliau galime vykdyti savo ankstesnius įsipareigojimus“, - kalbėjo teisininkė.

 

Kai kurie tarybos nariai atkreipė dėmesį, kad nutraukus sutartį, būtų padaryra milžiniška žala miestui, regionui, sugadinta reputacija.

 

„Ne kaip atrodosyme prieš tas agentūras, kurios skirsto ES lėšas. Patikimumo laipsnis tikrai sumažės. O jei nuomininko netgi neatsiras? Kas prisiims atsakomybę?“ – klausė Valerijus Vencius.

 

Tuo tarpu Sigitas Leonavičius klausė, ar yra paskaičiuota, kokia miestui bus padaryta žala nutraukiant sutartį. „Tai yra europinis projektas, žaliojo kurso propagavimas, ir žala bus ne tik miestui, regionui, bet ir valstybei“, - teigė S. Leonavičius.

 

Meras N. Cesiulis tvirtino, jog savivaldybė negali paskelbti konkurso be tarybos leidimo. Ir dar kartą akcentavo, kad tik atsiradus laimėtojui, nemokamas tiekimas būtų nutraukiamas, sumokama bauda ir taupomi miesto pinigai.

 

S. Leonavičius priminė, kad Aplinkos ir plėtros komitetas siūlė kitokį variantą, „Kontaktavau su Susisiekimo ministerija, žala išties būtų drastiška, ir čia mes kalbame ne tik apie baudą. Būtų pristabdyti projektai, susiję su saulės elektrinėmis ir t.t

 

Aš siūliau skelbti konkursą operatoriaus parinkimui, kuris tas stoteles perimtų savo eksploatacijai, vykdant projektą iki kitų metų lapkričio 27 d. Operatorius įsipareigotų tiekti elektros energiją savo sąskaita. Toks varaintas įmanomas. Operatoriaus kaina visai kita, jam šie du metai atsipirktų, jei jis pasibaigus projektui turėtų galimybę kažkurį laiką teikti paslaugą mokamai. Taip išsaugotume ir reputaciją,  ir nereikėtų mokėti pinigų iš savivaldybės biudžeto“, - kalbėjo S. Leonavičius.

 

Tuo tarpu Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktorė Ona Balevičiūtė paaiškino, kad darbo grupė buvo apsvarsčiusi operatoriaus parinkimo galimybę, tačiau padaryta išvada, jog operatoriaus parinkimas galimai truktų ilgą laikotarpį ir, skaičiuojant ekonominę naudą, pareikalautų daug daugiau lėšų negu nuoma.

 

„Operatoriaus parinkimo procedūra daug sudėtingesnė negu nuoma. Buvo apsipsręsta pagreitinti procesus. Mes jau pritemdę ir gatves, ne visi patenkinti, tad siekiame sutaupyti. Į mūsų miestą žiūri ir kitos savivaldybės, kyla tokios pačios problemos“, - sakė O. Balevičiūtė.

 

Tarybos narė Laura Radzevičiūtė siūlė klausimą dėl elektromobilių įkrovimo stotelių atidėti, tačiau balsuojant tarybos nariai tam nepritarė.

 

Galiausiai buvo nuspręsta  išnuomoti elektromobilių greito įkrovimo stoteles viešo konkurso būdu. Nuomos terminas – 5 metai su galimybe atnaujinti nuomos terminą dar 5 metų laikotarpiui.  Pradinis nuompinigių dydis – 1 300,94 Eur per mėnesį.

 

Už tokį sprendimą balsavo 14 tarybos narių, 6 buvo prieš, 4 susilaikė.