Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Pagyvenusių alytiškių šokiuose – ir meilės aistros, ir atodūsiai

Jurgis Kochanskas  •    •  10:30, 2018-11-10
Vidzgirio pagrindinės mokyklos salėje daugiau kaip dešimt metų sukasi senjorų poros.
Jurgio Kochansko nuotr.

„Jurgi, parašyk apie pagyvenusiųjų šokius, – kreipėsi viena dama, gyvanašlė, našlaujanti, bet nenuobodžiaujanti nuotaka. Būtent iš jos sužinojau, kad Alytuje vyksta, anot jos, pasauliniai šokiai. – Ko niekas nieko nerašo. Labai įdomu, faina!“

 

Padvelkęs debesėlis kvepalų net kojas pakirto!

 

Šokiai vyksta Vidzgirio pagrindinės mokyklos salėje, sekmadieniais nuo 17 iki 20 val. Sutikęs pakalbinau minėtos mokyklos direktorių Valdą Račkauską.

 

„Mūsų prašo, mes išnuomojam salę. Žmonės labai patenkinti. Sakykit, kas dar Alytuje užsiima pagyvenusiais žmonėmis?“

 

„Bažnyčia, Trečio amžiaus universitetas, mačiau, viena kita moteriškaitė su kalnų lazdomis vaikščioja, gal dar yra klubų“, – bandžiau vardinti.

 

„Ne tai. Kitos tokios pramogos, kad kas taip nuolat užsiimtų pagyvenusių žmonių laisvalaikiu, kur tiek sueitų, aš nežinau. O jūs pakalbinkit šokių organizatorių Alfonsą Platūkį, jis čia –vadas“, – patarė direktorius.

 

 

Smalsaudamas vieną sekmadienį vakarop nusliūkinau prie Vidzgirio mokyklos. Išvydau daug atvažiuojančių automobilių, puošniai apsirengusių vyrų ir moterų. Į mane padvelkė brangių kvepalų debesėlis – net kojas pakirto! Palyginti su tokia išpuoselėta publika, lyg ir netikčiau į šokėjus.

 

Koridoriuje  pasitiko puošni dama, kuri plėšė bilietus. Bandžiau šį tą iš jos sužinoti, bet nieko nepešiau. Girdi, užeik į šokių salę – visiems būna pirmas kartas...

 

 

Pagyvenusiųjų šokiams Alytuje – 20 metų

 

Sulaukus šokių šefo Alfonso Platūkio, jis turi leidimą savo veiklai, moka mokesčius, buvo drąsiau. Alfonsas čia savas tarp savų.

 

„Pagyvenusieji Alytuje jau šoka 20 metų, pasveikinu šia proga. Paklausiau, kas šoka nuo pradžių – dar pakilo keletas rankų, – pasakojo šokių organizatorius A. Platūkis. – Pradėjome rengti šokius Jaunimo parke, grojau aš, Vytas Juškauskas su cimbolais ir Bronius Stasionis. Jų jau nėra, po žeme, o aš dar neužsileidžiu“.

 

Pagyvenusiųjų šokių Alytuje organizatorius, pagrindinis vadas Alfonsas Platūkis (sėdi ant kėdės), šokiuose  groja ir dainuoja Aloyzas Rutkauskas (stovintis). 

 

Pagyvenusiųjų šokiai vyko Jaunimo parke, Sporto rūmuose, galiausiai, jau dešimtmetis su kaupu – Vidzgirio pagrindinėje mokykloje.

 

„Susirenka ne tik alytiškiai – atvažiuoja iš Alytaus rajono, Prienų, Marijampolės, penkios moterys net iš Sasnavos, – Alfonas žavisi šokėjais, kurie neužsikasa namuose prie televizoriaus, o išeina į žmones, susitinka, bendrauja. – Žinau keletą porų, kurios susipažino šokiuose ir dabar kartu gyvena. Vienų net vestuvėse grojau.“

 

Kas ieško, tas randa

 

Sakoma, kad vienatvės rūbas juodas. Žmonės nori susitikti, bendrauti, paklausyti geros muzikos, prisiminti jaunystės laikų melodijas, pašokti, pasimeilinti. Būna ir aistrų, ir pavydo – išgirdau dešimtis priežasčių, kodėl šokti yra nuostabu. Daugiausia pagyvenusieji šoka valsą, dažnai skelbiama, kad kviečia damos – ir nedrąsius vyrus moterys išrenka kaip uogas.

 

Vyrai itin laukiami, netrukus juos šokti pakvies damos.

 

Ir aš susigundžiau valsui. Pašokau du šokius, kaip jaunystėje, sukausi  į abi puses –  pasipuikuoti nepavyko. Ir didžiausioje salėje pradedančiajam, be šokėjo stažo, trūksta oro, gali užsilenkti.

 

Pagyvenusiųjų šokiai baigiasi 20 valandą, dar lieka laiko pasivaikščioti, kavinei, palydėjimui – kas ką sugalvoja.

 

Kalbama, kad Alytuje vyksta šokiai ir  „Žuvinto“ kitoje pusėje, bet ten renkasi jaunesni, vyksta šokiai su apsauga...

 

Penktadieniais alytiškius patraukia gyva muzika ir šokiai kavinėje, važiuojant link Alovės. Žinomi šokiai  Druskininkuose, „Eglės“ sanatorijos kavinėje, Kaune – kas ieško, tas randa.

 

Pagarsėjo kaip vestuvių muzikantas

 

A. Platūkis nusipelnė, kad „AlytusPlius“ jį itin pagarbintų. Alfonsui – 86-eri. Jis – armonikierius ir akordeonininkas, švenčiantis vestuvių ir šokių muzikanto bei organizatoriaus meninės veiklos 70-metį.

 

„Iš visų muzikantų vienas aš išsilaikiau. Tokio amžiaus jau neliko nė vieno. Manau, kad man padėjo išsilaikyti ir tai, kad aš negeriu, kai grįžau iš kariuomenės – nė lašo“, – sakė Nemunaičio krašto vaikas, grojantis nuo 16-os metų. Jis didžiuojasi, kad ir jo sūnūs – Dainius ir Svajūnas – pasuko jo keliu. Abu – profesionalūs muzikantai, vienas groja klarnetu, kitas – trombonu, pasuko jo keliu.

 

Kairėje: armonikieriui ir akordeonininkui Alfonsui Platūkiui – 86-eri, groti jis pradėjo 16 metų. Dešinėje: pagyvenusiųjų šokiams Alytuje – 20 metų. Juos pradėjo trijulė muzikantų: priekyje cimbolais groja Vytas Juškauskas, kraštuose – kairėje Alfonas Platūkis ir dešinėje Bronius Stasionis. (A. Platūkio asmeninės nuotr.)

 

A. Platūkis garsus kaip kaimo šokių ir vestuvių muzikantas, grojęs mažiausiai 300 vestuvių, 100 gimtadienių, įvairiose šventėse ir  pastaruosius 20 metų pašventęs pagyvenusių žmonių šokiams. Grodamas kapelose ir vienas, jis dalyvavo šimtuose švenčių, varžytuvių, bent devynis kartus grojo televizijos laidoje „Duokim garo“.

 

„Vadovauti jau neužsiimu, bet neliūdžiu, dar pagroju šokiuose, groju kapelose „Alyta“ ir „Versmė“. Greitai, nepajautėm, kaip laikas praėjo“, – sklaidė A.Platūkis storą šūsnį nuotraukų lyg geltonų lapų rudenį, kuriose sueiliuotas visas muzikanto gyvenimas.

 

Už Pivašiūnų, Balaganų kaime, maždaug prieš 50 metų vyko pirmos vestuvės, kuriose grojo Alfonsas Platūkis ir jo draugai. (A. Platūkio asmeninė nuotr.)

 

Maždaug prieš keturis dešimtmečius Pocelonių mokykloje vyko vestuvės, kuriose dalyvavo apie 150 svečių. Jose grojo Alfonsas Platūkis su draugais ir jo sūnūs Dainius ir Svajūnas. Dainius grojo klarnetu, Svajūnas – būgnu. (A. Platūkio asmeninė nuotr.)

 

Komentarų nėra