Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Kas yra infliacija ir kaip ji veikia paskolų palūkanų normas?

  •    •  8:25, 2023-06-12
Asociatyvi nuotr.

Daugelis mūsų esame girdėję žodį „infliacija“ ir kai kuriems jis skamba gąsdinančiai. Bet ar taip yra iš tikrųjų? Infliacijos terminas reiškia visuotinį kainų lygio kilimą, kuris sukelia šalies valiutos nuvertėjimą. Tai reiškia, jog už tą pačią sumą galima įsigyti mažiau prekių. Dėl ko infliacija kyla ir ar ji turi įtakos jūsų asmeniniams finansams? Štai į kokius klausimus mes pasistengsime atsakyti. Taip pat sužinosite, ar infliacija tiesiogiai veikia paskolos palūkanų normas.

 

Infliacijos įtaka šaliai

 

Jau minėjome, jog infliacija – tai bendras kainų lygio kilimas, kuris veda prie pinigų perkamosios galios sumažėjimo. Ji gali paveikti šalį tokiais būdais:

 

  • Sumažinti perkamąją galią  – esant aukštai infliacijai žmonės gali įsigyti mažiau prekių ir paslaugų.

 

  • Paveikti santaupas – jei infliacija yra didesnė nei palūkanų norma, žmonių santaupos nuvertėja.

 

  • Poveikti verslą – priklausomai nuo verslo pobūdžio, įmonės gali turėti didesnių išlaidų, susijusių su darbo jėga, žaliavomis ir kitomis sąnaudomis. Tai gali sumažinti pelną ir konkurencingumą. Versle atsiranda neapibrėžtumas ir nestabilumas.

 

  • Paveikti užsienio prekybą – jei šalies prekių ir paslaugų kainos didėja greičiau nei partnerių šalyse, gali padidėti importas ir sumažėti eksportas.

 

  • Paveikti investicijas – investuotojai gali būti atsargūs ir nesiryžti investuoti.

 

Pateikiame pagal LB banko pateiktus duomenis sudarytą rodiklių kreivę, kurioje matosi infliacijos pokyčiai nuo 2014 metų iki 2023 metų pradžios. Matome ryškų pakilimą 2022 metais, o vėliau, pradėjus didinti palūkanų normas, matomas mažėjimas.

 

 

Kokia infliacijos įtaka paprastam vartotojui

 

Infliacija daro tiesioginę įtaką mūsų kasdieniam gyvenimui. Pirmiausia, ji mažina mūsų perkamąją galią, nes laikui bėgant didėja prekių ir paslaugų kainos. Ilgainiui už tą pačią pinigų sumą galime įsigyti mažiau.

 

Sumažėjusi santaupų vertė

 

Infliacijos laikotarpiu sumažėja santaupų vertė – infliacijos lygis yra didesnis už palūkanų normą. Kartais žmonės nusivilia taupymu ir pradeda leisti pinigus arba juos investuoti. Taip bandoma visais būdais neutralizuoti infliacijos poveikį.

 

Poveikis fiksuotas pajamas gaunantiems žmonėms

 

Infliacija gali tapti tikru galvos skausmu gaunantiems pastovias pajamas, pavyzdžiui, pensininkams arba gaunantiems fiksuotą atlyginimą. Jie sunkiai gali įpirkti būtinas prekes ir paslaugas, nes kainos kyla, o jų pajamos neretai pradeda neatitikti padidėjusių pragyvenimo išlaidų.

 

Finansinis neapibrėžtumas

 

Didelė arba nenuspėjama infliacija gali sukelti netikrumą šalies ekonomikoje. Vartotojams sunku planuoti finansus, nes daug sudėtingiau įvertinti būsimas išlaidas ir efektyviai planuoti šeimos biudžetą.

 

Poveikis skolinimuisi

 

Infliacija gali turėti įtakos skolinimosi kainai. Jei infliacija yra didelė, gali padidėti palūkanų normos, todėl vartotojams skolinimasis gali tapti brangesnis. Gali sumažėti galimybės gauti kreditą, o tai apriboja vartotojų finansines galimybes. Tačiau iš kitos pusės atsiveria galimybė investicijoms į vertingesnius daiktus, tokius kaip nekilnojamasis turtas ir t. t.

 

Ar infliacija turi realios įtakos paskolų palūkanų normoms?

 

Šalyje prasidėjusi infliacija gali paveikti paskolų palūkanų normas. Centriniai bankai palūkanų normas dažnai naudoja kaip priemonę infliacijos suvaldymui. Jei infliacija pasiekia tikslinį lygį, jie gali į tai reaguoti didindami palūkanų normas, kad būtų sulėtinta ekonominė veikla ir sumažinamas infliacijos spaudimas. Dėl didesnių palūkanų normų brangsta skolinimasis, o tai gali lemti sumažėjusią paskolų paklausą ir daryti įtaką ekonomikos augimui - komentuoja Creditea specialistė.

 

Infliacija ilgainiui mažina pinigų perkamąją galią. Skolintojai suteikia paskolas ir tikisi gauti kompensaciją už sumažėjusią pinigų vertę, todėl kreditoriai nustato palūkanų normas, į kurias įtraukia ir priedą už infliacijos riziką.

 

Ar infliacija yra pavojinga?

 

Ji gali būti pavojinga šalies mastu, nes gali neigiamai atsiliepti šalies gebėjimui konkuruoti tarptautinėse rinkose. Šalies viduje pagamintos prekės tampa per brangios ir jų nebegali eksportuoti. Šiuo atveju pralaimi tie, kurie taupė, nes jų pinigai nuvertėja, bet išlošia tie, kurie skolinosi – galima investuoti arba kitaip suskirstyti finansus.

 

Apibendrinimas: ar infliacija gali paliesti asmeninius finansus

 

Svarbu paminėti, jog infliacijos poveikis skiriasi, priklausomai nuo konkrečių finansinių sąlygų, infliacijos lygio ir asmens finansinės padėties. Taip pat labai svarbu, kaip šalies valdžia ir centrinis bankas reaguoja į pasikeitusią situaciją šalyje. Infliacija turi tiesioginę įtaką šalies ir daugelio gyventojų gerovei ir gali turėti tiesioginės įtakos palūkanų normos pasikeitimams.