Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Kas sumoka už vandentiekio avarijos metu nutekėjusį vandenį?

Alytusplius.lt info  •  info@alytusplius.lt  •  9:03, 2014-09-02
Kas sumoka už vandentiekio avarijos metu nutekėjusį vandenį?
Alytusplius.lt nuotr.

Avarijos vandentiekio tinkluose sukelia ne tik papildomų rūpesčių vandentiekininkams, bet ir klausimų gyventojams. Jų pasigirdo ir po praėjusią savaitę Sudvajų gatvėje įvykusios avarijos, kuri buvo likviduota  per 3 valandas, tačiau kai kurie alytiškiai ėmė nuogąstauti, ar tik jiems neteks sumokėti už avarijos metu nutekėjusį vandenį. „Dzūkijos vandenų“ atstovai patikino: ne.

 

Anot jų, tokie nuostoliai jau yra įskaičiuoti į vandens tiekimo kainą. „Bendrovė, skaičiuodama vandens tiekimo kainą ir teikdama ją tvirtinti Valstybinei kainų ir energetikos komisijai, privalo vadovautis kainų komisijos rekomendacijomis, kuriose numatyta, kad netektys vandentiekio tinkluose negali būti didesnės kaip 20 procentų nuo realizuojamo vandens“, - sakė „Dzūkijos vandenų“ Vandentiekio ir nuotakyno departamento direktorius Leonas Mackevičius.

 

Avarijų priežastys įvairios

 

Šiuo metu bendrovėje vandens netektys tinkluose sudaro apie 17 procentų nuo realizuojamo vandens. Tai – vienas mažiausių rodiklių Lietuvoje – bendras šalies vandens tikimo įmonių netekčių vidurkis siekia beveik 30 proc. Pasaulinėje praktikoje priimta laikyti, kad labai geri, kokybiški tinklai yra tada, kai netektys  vandentiekio tinkluose siekia 12 procentų.

 

Vandens nutekėjimo nuostolių dydis priklauso nuo to, kaip greitai gaunamas pranešimas apie įvykusią avariją, nuo avarijos pobūdžio, vamzdyno, kuriame įvyko avarija, diametro, avarijos sudėtingumo:  vamzdis gali tik prakiurti, bet gali ir lūžti.

 

„Avarijos Sudvajų gatvėje atveju buvo visiškai išsisandarinęs 40 mm vamzdynas. Šios avarijos priežastimi tapo vandentiekio šulinyje sumontuotos žalvarinės jungties, jungiančios metalinį vamzdį su plastikiniu, lydinio brokas, kurio vizualiai nustatyti nebuvo įmanoma“, - pasakojo L. Mackevičius.

 

Anot jo, avarijų vandentiekio tinkluose priežastys būna įvairios: pasenusi vandens uždaromoji armatūra, fiziškai susidėvėję, prieš 30-40 metų pakloti vamzdynai, vandentiekio hidrauliniai smūgiai, įvykstantys dėl netolygaus vandens naudojimo ir kitos.

 

Pamatę gedimą, skubėkite pranešti

 

Visų avarijų padarinius šalina įmonėje suformuotos avarinės brigados. „Labai svarbu, kad informaciją apie įvykusią avariją mus pasiektų kuo greičiau: kuo operatyviau atvykstama į avarijos vietą, tuo greičiau likviduojami jos padariniai ir patiriami mažesni nuostoliai“, - pabrėžė L. Mackevičius ir pridūrė: „Esame labai dėkingi Alytaus miesto gyventojams už informaciją apie pamatytus gedimus“.  

 

Informaciją apie gedimus fiksuoja ir bendrovės turima Geo programinė informacinė sistema. Šioje sistemoje stebimas vandens slėgis vandentiekio tinkluose ir, pastebėjus jo sumažėjimą, ieškoma priežasties. Bendrovės kokybės kontrolės padalinys Alytaus mieste vykdo vandens nutekėjimo paiešką. Tai ir leido nuo 22 iki 17  procentų sumažinti vandens netektis.  

 

„Dzūkijos vandenų“ dispečerinė tarnyba dirba ištisą parą. Gavus signalą apie vandens nutekėjimą dispečerinė tarnyba tuoj pat duoda nurodymą vandentiekio tinklų avarinei brigadai vykti į nurodytą vietą. Dispečerinė tarnyba GEO sistemoje suranda artimiausias vandens uždarymo vietas ir apie tai praneša avariją likviduojantiems darbuotojams, jei reikia, informuojami gyventojai.

 

Pirmiausia lokalizuojama avarijos vieta, užsukamos sklendės ir sustabdomas vandens nutekėjimas.

 

Per kiek laiko likviduojama avarija?

 

„Kai kurias avarijas pavyksta likviduoti greičiau, kai kurių pasekmių šalinimas užtrunka ilgiau. Pavyzdžiui, avarijai Sudvajų gatvėje likviduoti prireikė trijų valandų, tačiau pasitaiko ir tokių atvejų, kai likvidavimo darbai tęsiasi pusę paros ar dar ilgiau. Tai priklauso nuo daugelio dalykų: ar avarija įvyko šulinyje, ar grunte, koks vandentiekio vamzdyno diametras avarijos vietoje, kokiame gylyje jis paklotas, ar šalia eina kitų įmonių komunikacijos, ar reikia uždaryti gatvės eismą ir daugybės kitų priežasčių“, - pasakojo L. Mackevičius.

 

Daugiau kaip 200 km nusidriekusiuose Alytaus miesto vandentiekio tinkluose per mėnesį įvyksta vidutiniškai 7 avarijos, kurias likviduojant reikalingi kasimo darbai, apie 20 avarijų įvyksta šuliniuose ir kamerose, dar 10 -15 avarijų registruojama vandens apskaitos mazguose.

 

Išeitis – tinklų renovacija

 

Siekdami sumažinti vandens nutekėjimus, „Dzūkijos vandenų“ specialistai kasmet vykdo nutekėjimų paieškas, keičia seną uždaromąją armatūrą, renovuoja senus, pažeistus tinklus, įrenginėja slėgio reguliatorius, vykdo vandentiekio tinklų profilaktikos ir priežiūros darbus.

 

„Kasmet privalomai apžiūrime visus vandentiekio  šulinius, atliekame stebėjimus, bei apeiname visas Alytaus miesto vandentiekio trasas nuotolusias nuo gyvenamųjų vietų“, - pasakojo L. Mackevičius.

 

Avaringiausiose vietose tinklai renovuojami, rengiame projektus kitų senų tinklų renovavimo darbams atlikti.   

Komentarų nėra