Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Karpinių meistrės iš Alytaus rankos pačios tiesiasi kirpti

Ina Grigūnaitė - Skrabulienė  •    •  9:23, 2023-07-23
Alytiškė I. Mažeikienė.

Kurti popieriaus karpinius mėgsta tiek vaikai, tiek paties įvairiausio amžiaus ir išsilavinimo žmonės. Štai alytiškė Irena Mažeikienė karpo jau 25 metus. Jos karpiniuose tarsi atgyja gamta, žmonės, liaudies, pasakų, švenčių motyvai. 

,,Man gvybiškai reikia veiklos . Negaliu tiesiog ramiai sėdėti. Visą savo laisvą laiką praleidžiu kuo aktyviau. Karpymas viena maloniausių širdžiai veiklų”, - sakė Irena. 

 

Paklausta, kaip gimsta jos karpiniai, moteris pasakojo, kad pirmiausiai susiranda patinkantį paveikslėlį. Dažnai paveikslėlius ji randa interneto platybėse, kartais įdomesnių paveikslėlių atsiunčia Anglijoje gyvenanti dukra. Pasirinktą paveikslėlį išdidina ir matydama visas jo detales pradeda karpymo procesą. 

 

Irena mėgsta karpyti paveikslėlius su tautiniais ar švenčių motyvais. Nemažai ji iškarpiusi darbų, skirtų meilės dienai, šventoms Velykoms bei Kalėdoms. Ypač moteriai patinka karpyti žmonių veidus. Yra iškarpiusi besilaukiančių moterų, mažų vaikų, senelių. 

 

Irena karpymu susidomėjo dar vaikystėje. Ji prisimena, kai būdama maža prieš Kalėdas  puošė eglutę, mama pamokė, kaip iš saldainių popieriukų ar sąsiuvinio lapų iškarpyti žaisliukus. Vaikystėje dekoruodavo karpinių juostelėmis šventųjų paveikslus. Teko karpyti net užuolaidėles langams pridengti. ,,Mano mama buvo auksarankė ir man perdavė šį amatą”, - sakė Irena. 

 

Aktyviau karpė Irena iki paauglystės. Po to labiau pasinėrė į mokslus, kitas veiklas ir karpymo meną užmiršo. Tik po 30 metų vėl tai  prisiminė būdama jau 50 metų. Tuomet jos vadovė atnešė neužbaigtą karpinį ir paprašė užbaigti. Nuo tada moteris negalėjo sustoti karpiusi. ,,Pradėjau nuo to laiko pjaustyti specialiu peiliuku. Peiliuku lengviau išpjaustyti norimą paveikslėlį”,- sakė alytiškė. 

 

Prie vieno karpinio moteris užtrunka 4-5 dienas. Kiek užtruks, priklauso nuo karpinio sudėtingumo. Per savo gyvenimą Irena jau spėjo iškarpyti šimtus karpinių. Yra surengus ne vieną savo darbų parodą Dzūkijos miestuose. Daugelis jos karpinių pasklidę po pasaulį. Dirbdama mokykloje ji karpinių meno mokė specialiųjų poreikių vaikus. 

 

„Tenka daug širdies įdėti į kiekvieną darbą. Jei darbas nebūtų mielas, nepasiekčiau trokštamo rezultato”, - dalijasi moteris.

 

Irenos mėgstamiausia karpinių spalva – mėlyna. Nemėgsta juodos spalvos. Savo darbus Irena neretai dovanoja draugams, artimiesiems įvairiomis progomis. Kartais pagamina ir sveikinimus su karpiniais. 

 

,,Karpymas – mieliausia širdžiai veikla. Rankos tiesiog pačios tiesiasi kirpti. Ir negaliu sustoti to dariusi. Tai niekad neatsibostanti veikla”, - sakė alytiškė.