Pranešk naujieną! Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt |
Jurgio turgeliai. Velykų boba su dzūkišku užtaisu pilve!
Tikras alytiškis nesutiks Velykų neapsilankęs turguje. Ir aš, kaip tas margutis, pučiant šiltam vėjui, ridinėjau po Alytaus turgelius, rinkau šviežiausias žinias AlytusPlius.lt skaitytojams. Džiuginanti naujiena – Velykų išvakarėse prasidėjo lauko gėlių sezonas.
Audronės margučiai – pasigrožėjimui ir dovanojimui
Margučių karalienė Audronė Lampickienė su vyru skulptoriumi Sauliumi apsilankė Alytaus Jazminų turguje ir Velykoms nusipirko kaimišką vištą – nei lesinti, nei auginti, o ant stalo bus ką padėti. Už kilogramą vištos menininkai suplojo po 5 eurus.
Savo ruožtu tautodailininkė Audronė palepino alytiškius margučiais – koks malonumas gražiausią pačiam išsirinkti. Audronės margutis – 10 eurų. Beje, jos spalvų ir raštų niekas nepakartotų, tituluotos autorės darbus galima pamatyti muziejuose ir parodose, apie marginimo tradicijas ir jos margučius išleista knyga.
Talentinga tautodailininkų Audronės ir Sauliaus Lampickų šeima kasmet pradžiugina alytiškius savo darbais parodose, mugėse, atskleidžia savo darbo subtilybes įvairiuose mokymuose. Kai jie pasirodo, šventė ir turguje.
Gražiai išpuoštų kiaušinių į turgų atnešė alytiškė Zita Saulėnienė. Jos velykaičiai – 1–3 eurai.
Puošnių velykaičių autorė Zita Saulėnienė Jazminų turguje laukia pirkėjų.
Tuziną Velykų bobų, o gal ir dziedų, ant prekystalio išrikiavo alytiškė Violeta Motiejūnienė. Rankų darbo stora boba – 15, liesesnė – 12 eurų. Auksarankės Velykų bobos su dzūkišku užtaisu pilve – butelaičiu. Tik jo turiniu turi pasirūpinti pats pirkėjas: nori, beržų sulą pilk, nori – kurcinio ašaras.
Prisiminęs dzūkišką ruginukę susigraudinau: net vaistams turi jos su žiburiu ieškoti. Žmonės šneka, kad uolūs pareigūnai išnaikino pakrūmės meistrus ir dzūkišką paveldą. Tad su klausimu, kiek dabar kainuoja puslitris dzūkiškos ruginukės, vaikščiojau po Alytaus turgelius lyg maišu trenktas – ko tas korespondentas klausinėja?!
Tik vienas rimtas žinovas prasitarė: puslitrį naminukės gali gauti ir už 4 eurus, puslitris cikros dzūkiškos ruginukės – 6 eurai. Ar ji cikra, gali pasakyti tik ekspertas.
Apsiraminau: užuot ieškojus, rizikavus, Velykų bobos viduriuose gerai ir beržų sula.
Violeta Motiejūnienė ir jos rankų darbo Velykų bobos su dzūkišku užtaisu – pagal pageidavimą.
Šventėms – mėsa, dešros ir pyragai
Apsilankę Jazminų turguje, per Velykas tikrai „atsigavėsime“. Kiemo paviljono žemutiniame aukšte tradiciškai nužvelgiau Romualdo ir Birutės Launikonių kalakutus – savais traiškytais grūdais šerti kalakutai itin populiarūs – didžiulė eilė. Šalimais – statinėje rūkytos vištos, jas krepšiais neša, ir ten pirkėjų eilutė. Baigiantis turgui geresnių prekių prekystaliai ištuštėja. Ir patarlės moko: ankstyvas – dantis, vėlyvas – akis.
Ramesnė aplinka mėsos paviljone: kilogramas kiaulienos kumpio – 6, sprandinės –7,7, nugarinės su lašinuku – 6,5, karkos – 3,7 euro.
Velykoms mažiau perka lašinių, tad pensininkės neliko nepastebėjusios šviežių plonų lašinukų, kilogramas 2 eurai.
Susilygino sūdytų ir rūkytų lašinių kaina, kilogramas 8,9 euro.
Gardžiais kvapais gundo dešros: kilogramas tikros kaimiškos dešros – 10,9, kaimiškos česnakinės –12,5 euro. Manau, žiūrėdamas į dešrų rietuves ir katinas suktų uodegą.
Jazminų turgaus mėsos paviljone pardavėja Laura šventėms sukrovė kalną dzūkiškų dešrų.
Turguje gausu duonos ir pyragų, bet per šventes labiau vertinami savi šeimininkių kepiniai.
Balbieriškio kepėjų šakotį Jazminų turguje pasičiupo alytiškė Vilija – tokių skanių pati neišsikeptų.
Ratuota iš Jazminų turgaus grįžo alytiškė Vilija.
Patvorių karalienės savo lobiais visus žalumynus lenkia
Mūsiškiai svogūnų laiškai, plius atvežtiniai žalumynai, daržovės ir uogos nuspalvino turgelius itin pavasariškai. Jotvingių turguje sužinojau, kad širdžiai labai gerai smidrų ūgliai, turi daug kalio.
Visus žalumynus lenkia patvorio karalienės dilgėlės, keliančios iš lovos didžiausius ligonius. Ypač dzūkai mėgsta dilgėlių sriubą. Krepšelis pavasarinių gyduolių – 80 centų.
„Kaimo dilgėlės – ne miesto“, – gyrė ūkininkas Eimantas Bakšys, atvežęs į Jotvingių turgų dilgėlių, bulvių, žieminių bulvių, burokėlių, morkų, kopūstų galvų ir kitų gėrybių bei beržų sulos, litras 1 euras.
Jotvingių turgaus prekiautoja Gabija šventę padovanojo savo mylimai ketverių metų Bekei – madingą šukuoseną, sumokėjo 20 eurų. Kažin, kiek tokia šukuosena kainuotų sostinėje?
Kilogramas lenkiškų agurkų, graikiškų braškių – 5 eurai.
Pasidomėjau Jotvingių turguje, ką ketvirtadieniais iš Birštono savivaldybės ūkininko Valdo Mockevičiaus perka žemei pagerinti. Baltažiedžių ir geltonžiedžių lubinų sėklą – 1 kg 1,5 ir 2,5 euro. Vikius ir garstyčias, 1 kg 1 ir 3 eurai. Kilogramas aliejinių ridikų sėklos – 3 eurai.
Ketvirtadienio Jotvingių turguje Birštono krašto ūkininko Valdo Mockevičiaus prekės sveikuoliams ir žemei pagerinti.
Smidrų ūgliai – kalio šaltinis širdžiai.
Alytaus turgeliuose kilogramas graikiškų braškių – 5 eurai.
Priminsiu, kad Kaniūkų turguje dzūkai prekiauja grūdais, maišas (50 kg) miežių, kviečių 10 eurų, 40 kg avižų – 8 eurai, žalienų sėklomis. Būna dedeklių vištaičių, viena 10 eurų, triušių, namų apyvokos prekių. Pasak turgaus šeimininko Ginto Sabonio, šį šeštadienį Kaniūkuose bus staigmenų.
Pirmosios į Jazminų turgų atskubėjo našlaitės
Lauko gėlėmis pirmiausia pasipuošia Jotvingių turgus. Šįmet jį aplenkė Jazminai: gražiausią našlaičių, svyrančių braškių su žiedais ir alūnių kilimėlį ištaisė Panemuninkėlių kaimo gėlininkė Ilona Zenkevičienė.
Šiltnaminės našlaitės jau pripratintos prie lauko sąlygų, nebijo šalnų, daigelis – 90 centų. Svyrančios braškės, alūnės – 5–6 eurai.
Jazminų turguje prasidėjo lauko gėlių sezonas. Jo pradininkė Panemuninkėlių kaimo gėlininkė Ilona Zenkevičienė. Jos išaugintos lauko gėlės džiugins pirkėjus iki vėlaus rudenio.
Labai gražiai atrodo ant velykaičio prispaustas našlaitės žiedas. Beje, kiek per šventes suvalgote kiaušinių? Alytaus turgeliuose dešimt vištinių kiaušinių – 2,5, antinių – 3,5 euro. Dešimtis kalakutinių kiaušinių – 8–10 eurų.
„Kiek kainuoja žąsinis kiaušinis – nepasakysiu, žmona juos jau į inkubatorių sudėjo“, – gera pavasario naujiena pasidalijo Alytaus krašto ekologinio ūkio šeimininkas Dainius Makštutis – kasmet didžiulį pulką žąsų užaugina.