Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Stiklinaitė palaukės žemuogių – 2,5 euro!

Jurgis Kochanskas  •    •  8:45, 2019-06-09
Jotvingių turguje alytiškiai Jadvyga ir Vytautas Minkeliai aptiko pirmųjų vasara kvepiančių žemuogių.
Jurgio Kochansko nuotr.

Basa vasara jau laksto po laukus, o kur vasara – ten ir žemuogės! Laukų sesė birželio 8-ąją jau pasirodė Alytaus turgeliuose ir susitiko su vietinėmis bei atvežtinėmis braškėmis. Dzūkiška laukų vuoga pralenkė braškes ne tik kvapais, bet ir kaina.

 

Stiklinaitė žemuogių – 2,5, puslitris – 5 eurai. Stiklinaitė – senoviška, be brūkšnelio viršuje. Uogų rinkėja pamatavo: dvi stiklinaitės žemuogių į puslitrinuką telpa.

 

Į Jotvingių turgų atvežusi žemuogių, jų rinkėja uogavo Nemunaičio palaukėse, kuklinosi ir nenorėjo įsiamžinti. Todėl patykojau, kol šiomis uogomis susigundė alytiškiai Jadvyga ir Vytautas Minkeliai.

 

„Dabar reikia valgyti žemuoges, gaivintis, o ne trinti jas ir krauti į šaldytuvus žiemai“,– pastebėjo Jadvyga, kuri sako, kad žemuogės ne tik gardžiai kvepia, bet ir turi daug geležies, mineralų bei vitaminų.

 

Pagalvojau, jei Jadvyga su Vytautu būtų nuo vaikystės pilna burna valgę žemuoges, kažin, ar būtų įkūrę savo firminį optikos saloną?!

 

Jotvingių turguje prijuostę vasaros – vaistažolių – atsinešė žolininkė Janina Romaškienė. Ji prisiminė, kaip vaikystėje vėrė ant smilgų žemuoges. Todėl anądien panoro ir savo anūkui padaryti staigmeną, nusivedė vaikutį į paraudusių žemuogių pievelę.

 

„Aš neisiu skinti žemuogių, pas jus yra erkių“ – įspėjo mane anūkas ir nesitraukė nuo tako nė per žingsnį“, – pasakojo močiutė Janina.

 

Prasidėjo tikras braškių turgus!

 

Prisirpę dzūkiškos braškės, pasirodę Alytaus turgeliuose, lyg šieną šalinėje mina žemyn lenkiškų braškių kainas. Kilogramas atvežtinių jau nesiekia 3 eurų, prekiautojai prašo – 2,5–2,8 euro.

 

Gražiausios vietinės braškės, rytais su saule skintos, ryškiai raudonos, kvapnios – 4,5 – 5 eurai.

 

„Braškės saule tikrai nesiskundžia“, – patenkinti pirmuoju uogų derliumi ūkininkai Vida ir Valdas Simanavičiai, jau savaitę prekiaujantys Jazminų turguje.

 

Alytaus turguje Jazminų gatvėje Vankiškių kaimo braškių augintojai ūkininkai Vida ir Valdas Simanavičiai.

 

Braškės iš Vankiškių – gerų veislių, vienodo dydžio, prisirpusios ir saldžios.

 

„Tik atvežam ir padalinam savo klientams, turguje ilgai neužsibūnam“, – sakė Likiškėlių  kaimo braškių augintojai Elvyra ir Gediminas Sujetai, braškes auginantys jau ketvirta vasara.

 

Jazminuose – Likiškėlių kaimo gyventojai Elvyra ir Gediminas Sujetai, auginantys braškes jau ketvirtą vasarą.

 

Turguje iškart dingsta sviestas, sūriai ir varškė, gausu šviežio medaus po 6 eurus. Dešimtis kaimiškų vištinių kiaušinių – 1,3– 1,5 euro. Pirkėjai glėbiais neša žalumynus, eilės prie vietinių daržininkų agurkų – kilogramas jų jau neperšoka 1,8 euro. Mūsiškiai užsiaugino po plėvele ir savų kopūstų. Kilogramas jų – 1–1,3 euro.

 

Anksti rytą Jotvingių turguje pasirodė ūkininkė Laima Pangonienė: tik turėk sūrių, sviesto ir varškės!

 

„Bulvės nežydi – kunigui mažai davei!“

 

Anksčiausiai sodų bendrijoje pasisodinau daigintų bulvių, plėvele dengiau – nežydi, o turgus jau šviežias kasa! Alytaus turguje Jazminų gatvėje pasiskundžiau Alytaus kaimo ūkininkui Broniui Zalieckui, jis bulvių auginimo didžiausias specialistas.

 

„Jei nežydi – kunigui mažai davei!“, – šmaikštavo Bronius.

 

Patikėjau ūkininku, kaip ir jo kalbomis, kad jo bulves perka net merai, daktarai, bankininkai ir Seimo nariai, nors jį dažniausiai matau klegantį tarp pirkėjų moteriškių. (Visą gyvenimą po turgų su pieštuku vaikščiojant, iš kur man žinoti, kad kai kurios bulvių veislės ir be žiedų gumbus augina!).

 

Turgus per televiziją matė, kaip Kėdainių krašto ūkininkas 120 hektarų bulvių pasodinęs, jas laisto ir nuo šalnos, ir nuo kaitros, jau kasa!

 

„Nesutarkuosi laistytų bulvių – vandeniu nueis!“, – moko išminties turguje besilankančios šeimininkės.

 

Jazminuose šviežias bulves parduoda Petras Kaškonas iš Butrimonių krašto. Gražiausios bulvės – 2 eurai.

 

Kiek klausiau, ar kasa šviežias bulves dzūkų ūkininkai, atsimušiau kaip į sieną.

 

Paaiškino: jei tik didžiules pardavinėja, iš užsienio parsiveža, jei parduoda rūšiuotas – stambias, vidutines ir smulkias – jau savo prisikasė. Kilogramas smulkių – 1, vidutinių – 1,5, stambių – 2 eurai.

 

Kilogramas senų bulvių – 60 centų. Jų turi parduoti ir Alytaus pašonėje Jurgiškių kaime gyvenantis Rimas, tel. 861020675. Rimas už maišą (50 kg) bulvių prašo 12 eurų.

 

Mokesčiai su veterinarija ir pavėsyje ieško šešėlio

 

Per karščius ir geriausia mėsa stringa tarp dantų. Jotvingių ir Alytaus turguje Jazminų gatvėje mėsos paviljonuose – tuščia, vienas kitas pirkėjas ieško sprandinės kepsniui, kaulo ar atraižos.

 

Ne žiema, nėra eilių ir prie žuvies: per karščius, kas tau stovės prie krosnies ir keps žuvį? Žuvininkai, palyginti su šaltmečiu, perpus užsisako žuvies ir jos produktų.

 

Savaitės viduryje turgaus mėsininkus vizitavo mokesčių ir veterinarijos specialistai, ieškojo „šešėlio“, klaidų, kad galėtų padėti, patarti, pamokyti. Girdi, prekiautojams jau numatyti nauji kasos aparatai, kuriuose atsispindės viskas, kaip danguje žvaigždės, tikrintojams nereiks po popierius raustis.

 

„Kas betikrintų, mano darbą patikrina pirmiausia, – sakė mėsos paviljono prekiautoja Asta Graževičienė, dirbanti Alytaus turguje Jazminų gatvėje. – Patikrina mėsos apskaitos dokumentus, antspaudus ant skerdienos, žiūri temperatūros, mėsos kokybės...“

 

„Gražią prekiautoją ir tikrintojai iškart pastebi“, – šmaikštauju, tačiau Asta ir pirkėjus kaip magnetas traukia. Maloniau bendraujanti prekeivė kiaulienos kainas beria kaip iš rašto. Kilogramas nugarinės – 5,6, nugarinės su lašinukais – 4,6 sprandinės – 5,5, šonkaulių – 5, šoninės – 4,5, kumpio – 3,8, karkos –1,9, kauliukų –1,3 euro.

 

Alytaus turguje Jazminų gatvėje mėsos paviljone šauniai darbuojasi prekiautojos Asta Graževičienė ir Irma Isajevienė – pirkėjai jas giria už gražų bendravimą ir puikų aptarnavimą.

 

Lietuvos ūkininkų užaugintos kiaulienos turėjo ir prekiautoja Irma Isajevienė. Pasidairėme su Irma po paviljoną: yra ir laisvų darbo vietų.

 

Kai tvartuose nekriuksi kiaulės, kiemuose kiauksi kalakutai

 

Į Kaniūkų turgų visos žinios suplaukia. Situacija tokia: vienam kaimo gale neiškrenta nė lašo, kitam – lietus pliaupia! Nematyti dzūkų ūkininkams sausros pinigų! Žolė auga kaip ant mielių, jau ravėti, pjauti reikia. Medžio meistras Alvydas Černiauskas nespėja dalgiakočių drožti – per 20 jų po 6 eurus nupirko.

 

Rankinį žolės ravėtuvą, 10 eurų kainavo, užsižiūrėjo Ona Gavelienė iš Pocelonių. Jos Jonas iškart išsitraukė piniginę – nieko savo Onutei negaili.

 

Pocelonių kaimo gyventojai Ona ir Jonas Gaveliai Kaniūkų turgų atskirai apvaikščiojo, bet pirko kartu: Jonas Onai nupirko rankinį ravėtuvą, kuris ir skuta, ir purena.

 

„Karvės jau nelaikom, bet aš arklio dar neatsisakau: nuo 4 mėnesių užsiauginau, išmokiau, dabar jam 20 metų“, – pasakojo Jonas, negi gaspadorius apie vištas ir daržus kalbės.

 

Pocelonyse – stipri kaimo bendruomenė, vasarą jos laukia dar daug švenčių. Tarp jų – Joninės ir Oninės, ot gražius vardus Gaveliams tėvai parinko!

 

„Atvežėm paskutinius miežius ir kviečius – ištuštinom visus aruodus“, – sakė ūkininkai Vilma ir Mindaugas Almanaičiai iš Buckūnų.

 

„Ar kas nors šįmet užaugs?“, – klausiau.

 

„Po mėnesio atvešiu šviežių žieminių kviečių“, – žadėjo Mindaugas, nes ir šįmet tikisi gero jų derliaus.

 

Mindaugas vis su sūnumis grūdus į turgų vežė, šįkart atvažiavo su žmona: Vilma susumuos rezultatus!

 

Vilma ir Mindaugas Almanaičiai iš Buckūnų atvežė į Kaniūkus miežių ir kviečių – paskutiniai, ruoš aruodus naujam derliui.

 

Kas į turgų atvežė miežių, iškart po 10 eurų išnešė. Kviečių buvo daugiau, jų kaina sukosi apie 11–12, buvo ir po 10 eurų. 

 

Grūdus, miltus pirko lesalams, daro viščiukams „kokteilį“.

 

„Dviejų savaičių broilerio viščiukai, viską lesa, tik augink“, – sakė jų pardavėja Danguolė Dzenkienė, už mėsinį viščiuką prašanti 1,5 euro.

 

„Kas bus, jei neišpirks?

 

„Pati auginsiu“,–  nebijo darbo Danguolė.

 

Danguolė Dzenkienė parduoda dviejų savaičių broilerio viščiukus – po pusantro euro.

 

Visas turgus čypsėjo savaitės ančiukais – 2, žąsiukais – 6 eurai. Laukė pirkėjų mėnesio kalakučiukai – dešimtimis neša. Kai tvartuose nekriuksi kiaulės, tegul kiauksi kalakutai.

 

Į Kaniūkus verta važiuoti kaip į ekskursiją: kur dar gali pamatyti tiek gražių triušių, išgirsti burkuojančius tikrus karvelius?

 

Šeštadieniais – ekskursija į Kaniūkus, pasiklausyti tikrų burkuojančių karvelių.

Komentarų nėra