Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Pažadėjo – patiešijo, netesėjo – negriešijo

Jurgis Kochanskas  •    •  8:45, 2019-02-17
Jazminų turguje alytiškiai Virginija ir Jonas Varnagiriai užtiko pavasario namelį paukščiams, kurį pagamino medžio meistras Rimgaudas Sereika.
Jurgio Kochansko nuotr.

Vasario 16-oji turgaus prekiautojams – sielos atgaiva: šiltyn, šiltyn, viską nuplieskė saulė, gerai užkaitino ir nuo pusiaudienio Alytaus turgavietės ištuštėjo. Prasidėjo pamaldos, vaikštynės, koncertai ir, galiausiai, užstalės dainos. Turgaus žmonės visur suspėjo.

 

Šiemet alytiškiams kaip niekad ir turgeliuose, ir proginiuose renginiuose daug sveikinimų pribyrėjo! Visi tik šypsosi, sveikindamiesi į delną sulig degtukų dėžute metų kalendorių įspaudžia – žinoma balsuosime! Žada kandidatai, žada ir rinkėjai: pažadėjo – patiešijo, netesėjo, negriešijo.

 

Kaniūkuose javus išpirko iki grūdo!

 

Ankstyvas rytas Kaniūkuose buvo rūku atmieštas. Ūžė, trepsėjo aplink mašinas grūdų pirkėjai. Atvažiavau tuo momentu, buvo 7 valandos, kai broliai Saulius ir Gintaras Valūnai paskutinius du maišus kviečių pardavė po 12 eurų. Ir iškart situacija pasikeitė: šalimais jų prekiavęs apsukruolis iš Santaikos pakėlė grūdų kainą. Maišas (50 kg) kviečių –13, miežių – 14 eurų.

 

Labai greitai išnešė avižas – po 10 eurų, Pusantros tonos kvietrugių atvežė Raitininkų seniūnijos Lydekininkų kaimo ūkininkas Vidas Grigas su sūnumi Orestu: po 10 eurų tik padulkėjo!

 

. Į Kaniūkus kvietrugių atvežė Raitininkų seniūnijos Lydekininkų kaimo ūkininkas Vidas Grigas su sūnumi Orestu.

 

Vienas žmogus jau klausinėjo avižų ir vikių mišinio. Neapleis dzūkų turgaus Prienų krašto ūkininkaitis, pagal išsilavinimą agronomas, sėklų pardavėjas Gvidas Aleksandravičius, žadėjo Kaniūkuose pasirodyti jau pirmąjį kovo šeštadienį. Pažįstu Gvidą: jo senelis ir tėvas sėklininkyste vertėsi, nuo jų neatsilieka ir jaunasis ūkininkas. Sakė, kokių sėklų pats neužaugino, jau nuo sausio su kitais tiekėjais sutartis sudarinėjo.

 

Kaniūkai jau seniai nematė rugių. Ketvirtadieniais į Jotvingių turgų atvežantis sveikuoliams grūdų, sėklų, miltų ir aliejaus Birštono savivaldybės ūkininkas Valdas Mockevičius apie rugius taip kalbėjo:

 

„Rugių mažai sėja, jų nėra, nes jų nesuperka – nykstanti kultūra. Bijau sakyti, kiek maišas (50) rugių kainuoja – 16 eurų“.

 

Turi Valdas ir kviečių bei miežių – po 13 eurų. Kai bobutės po kilogramą perka sveikuolių grūdų, kitokių produktų, brangumas taip nesijaučia.

 

V. Mockevičius turi ir vištoms sveikuoliško pašaro, kurio sudėtyje yra kviečių, miežių, avižų, kukurūzų, grikių, pupų, saulėgrąžų, linų sėmenų išspaudų. Tokio lesalo 20 kg miltų – 5,5 euro, granulių – 7 eurai.

 

Jotvingių turguje ketvirtadieniais atvažiuoja ūkininkas Valdas Mockevičius iš Birštono krašto. Maišas (50 kg) rugių – 16, kviečių, miežių –13 eurų.

 

Beje, Nemunaičio paukštininkai į Kaniūkų turgų atveš dedeklių vištaičių jau ateinantį šeštadienį.

 

Ir po Valentino dienos reikia kaimiškų kiaušinių

 

Jotvingių turgus, kol neprasidėjo žalumynai, atrodo kaip bobutė be dantų – reti pardavėjai, dar retesni pirkėjai. Bet, jei kažkas kažko ieško, suranda. Svarbu, kad šiame turguje visada yra šviežių lašinukų ir kaimiškų kiaušinių –greitas, skanus ir sveikas maistas, puiki užkanda.

 

Didžiulį – 80-ies vištų pulką laiko Talokių kaimo gyventoja Laima Jurkonienė, vien ji kiek kaimiškų kiaušinių į Jotvingių turgų atveža!

 

Talokių kaimo gyventoja Laima Jurkonienė laiko 80 dedeklių vištų, kaimiškų kiaušinių ji atveža ir į Jotvingių turgų.

 

Alytiškis Petras Kaupinis, nors Valentino diena jau praėjo, nusipirko dvi dešimtis kaimiškų vištinių kiaušinių ir tris litrus pieno. Už kiaušinius suplojo 3, pieną – 1,5 euro.

 

„Dar dirbu tris dienas per savaitę“, – sakė Petras.

 

Vertina veteraną  AB mašinų gamyklos „Astra“ serviso vadybininką darbdaviai, taip greitai su senjoru dar nenori skirtis.  

 

P. Kaupinis susijęs ne tik su mašinų gamykla, bet ir su Alytaus istorija, kaimo gyvenimu.  Apie tai liudija jo fotografijų ciklai „Mano šeima“, „Viešnagė kaime“, „Vestuvėse“, Gimtinei atminti“, „Atlaidai“ ir kiti. Paskutinė jo fotografijų paroda „Pasivaikščiojimų refleksijos arba paukštelių ganymas“ Alytaus kraštotyros muziejuje turi ilgą gyvenimą. Ji buvo parodyta Merkinėje, Birštone, dar keliaus į Marijampolę ir Kėdainius. Taikliau pasakius, kas fotografijos meistro darbus pamato, nori, kad su jais ir kiti susipažintų.

 

„Iš kur tas parodos pavadinimas atsirado, gal poezijoje suradai?“

 

„Atsirado labai paprastai: einu Nemuno pakrante, o paskui mane paukščiukai skrenda. Aš sustoju, fotografuoju, ir jie į medžius sutupia. Aš vėl einu – jie iš paskos...“

 

Petras dar turi daug kūrybinių sumanymų. Jeigu valgys sveiką maistą, pasieks, ko nori.

 

Alytiškis fotografijos meistras Petras Kaupinis Jotvingių turguje dažnas svečias, perka sveiką  kaimišką maistą ir neatsisako naujų kūrybinių planų.

 

Greičiau savo krapų pasipešus

 

Apie paukščius galvoja ir alytiškis Rimgaudas Sereika. Kai buvo šalta, sniego, medžio meistras gamino lesyklėles. Kai pašvietė saulutė, Jazminų turgaus tarpuvartėje Rimgaudas įsitaisė su gražiausiais inkilais.

 

„Didžiulė skylė, ar ne per didelė varnėnui?“ – paklausiau.

 

„Kodėl dauguma mano, kad inkilo reikia tik varnėnui?. Aš klausausi per radiją gamtos laidų, inkilo reikia ir medšarkei, volungei, strazdui...“

 

Pavasarinį namą paukščiams išsirinko alytiškiai Virginija ir Jonas Varnagiriai – 7 eurai. Galima ir pačiam inkilą pasigaminti, bet gaila nagų.

 

Jazminuose kopūstų galvos pralenkė bulves: kilogramas gūžės – 60, bulvių – 40 centų. Sekasi bulves seikėti Petrui Kaškonui iš Butrimonių krašto, nuo jo neatsilieka ir jo kraštietis Mindaugas Anušauskas. Pastarasis palydėjo bulvių pirkėją iki automobilio. Alytiškis Jonas Kudirka, garsaus gydytojo Stasio Kudirkos sūnus, norėjo parodyti, kokia vėliavėle  Vasario 16-osios proga savo mašiną papuošė. Ne kiekviena vėliavėlė visada pakenčia permainingus orus, bus graži ir plevėsuos.

 

Jazminų turguje gražių bulvių netrūksta Petrui Kaškonui iš Butrimonių krašto, o jo namuose jau ruošiamasi ankstyvųjų daiginimui.

 

Morkų, ropių, svogūnų ir česnakų Jazminuose dar netrūksta, o trumpavaisių agurkų mums jau užaugino Lenkijos ūkininkai. Kilogramas jų – 7 eurai. Salotų kupstus vežame iš Italijos, 100 g jų – 60 centų. Svogūnų laiškų jau Lietuvoje prižėlė, už 100 g jų mokame taip pat 60 centų.

 

Daržovių augintojai jau sulindo į šiltnamius - greičiau savo krapukų pasipešus.

 

Daržovių augintojas ūkininkas Mindaugas Anušauskas ir bulvių pirkėjas alytiškis Jonas Kudirka, atvažiavęs į Jazminų turgų papuošęs automobilį trispalve.

 

Komentarų nėra