Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. „Pas teisėjų, daktarų aik be kyšio ir nenukentėsi!“

Jurgis Kochanskas  •    •  9:10, 2019-02-24
Alytaus turguje Jazminų gatvėje su kriaušės skonio gerai išlaikytais obuoliais karaliauja prekiautojas Vytautas Vaitkevičius.
Jurgio Kochansko nuotr.

Vasario 23–iąją plieskė krauju plačiausios rytinės žaros. Alytaus turgavietėse neužsimiršo teismuose kilęs didžiulis skandalas: dzūkai ir be togos jautėsi lyg maišu per galvą gavę.

 

„Tep arci kyšių gaudzytojai prie teisėjų dar niekada nebuvo prilindę, – šnibždėjosi dzūkai, ne mažiau už kitus linkę bylinėtis. – Ar aini pas teisėjų, ar pas daktarą, aik kap stovi, tep brangus, nor nuo savį nenukentėsi“.

 

Skandalas skandalu, tačiau dzūkai sako, kad jiems nėra ko degintis prie ekranų – visos televizijos tą patį rodo, visi laikraščiai tą patį rašo. Ateina pavasaris: dangus mėlynėja, debesys vasaryje kamuolėja, niekas kitas darbų nenudirbs.

 

Kviečiai, miežiai Kaniūkuose ir Prienuose

 

Šiais metais į Kaniūkų turgų pirmą kartą atvežė dedeklių vištaičių Nemunaičio paukštininkė Jurgita Ludavičienė.

 

„Pusketvirto mėnesio molinukės – 5,5, šešių mėnesių – 7 eurai. Pusmetinės vištaitės jau deda kiaušinius“, – pasakojo Jurgita.

 

Kaniūkų turguje su dedeklių vištaitėmis šiais metais pirmą kartą pasirodė Nemunaičio paukštininkė Jurgita Ludavičienė.

 

Ludavičių šeimos pradalgė kur kas platesnė: Jurgita – Kaniūkuose, jos vyras Tomas nuvežė dedeklių vištaičių į Prienų turgų – sekėsi neblogai.

 

Pasitaikius progai, paskambinau ir iš pirmų lūpų sužinojau, kiek Prienuose kainuoja kviečiai ir miežiai.

 

„Maišas (50) miežių – 12–13, žieminių kviečių –12, vasarinių –14 eurų“, – pasakojo T. Ludavičius.

 

Kaniūkuose pirkėjai grūdus pasidalijo it uogas. Gintaras ir Saulius Valūnai kviečius paleido po 13 eurų, Vidas Grigas iš Lydekininkų kvietrugius ir avižas  pardavinėjo po 10 eurų. Pasitikrino grūdų kainas Juozas Žvinakevičius iš Luksnėnų – namuose grūdus, susitaręs su pirkėju, tonomis seikėja.

 

Iš turgaus anksti išrūko miežių pardavėjas, juos pardavęs po 14 eurų. Kiti ūkininkai miežių lyg ir neturėjo.

 

Paminėsiu: Kaniūkuose buvo veislinių triušių, po 25–35 eurus moka. Asta Antanaitienė iš Krosnos buvo atvežusi perlinių vištų, viena – 10, gaidžių – 6, už didžiulį kaimišką kalakutą prašė 20 eurų.

 

Kaniūkuose pasirodė pirmą kartą ūkinių prekių pardavėjas, jų prisigraibęs Vokietijoje: vandens siurblių, vejų akėčių, grąžtų, krosnelių, buvo atvežęs net kažkokį muzikos instrumentą – nieko nepardavė. Mūsiškis ūkinių prekių pardavėjas alytiškis Gintas Sabonis labiau žino, ko reikia ir ką perka dzūkai.

 

Karklynų kaimo žąsytė pirmoji pavasarį pajuto

 

Jotvingių turguje naujiena: žąsinių kiaušinių atvežė parduoti Alytaus seniūnijos Karklynų kaimo gyventoja Genovaitė Jotautienė.

 

„Laikau Cholmogorų veislės žąsiną ir dvi žąsis. Gal pavasaris jauniklei žąsytei galvą susuko: vasario 10-ąją sudėjo pirmąjį kiaušinį. Galvoju, ko taip žąsinas šnypščia... Keturis kiaušinius pardaviau po 1,5 euro, dar du turiu. Vėliau, kai pradės dėti senė žąsis, ir pati žąsiukų perinsiu“, – pasakojo Genovaitė.

 

Jotvingių turguje Alytaus seniūnijos Karklynų kaimo sodietė Genovaitė Jotautienė, atvežusi ir Cholmogorų veislės jauniklės žąsytės kiaušinių.

 

Daržovių, sūrių, sviesto ir kiaušinių Jotvingių turguje niekada netrūksta. Netyčia čia sutikau ir nelaimėlę, kuri už kotrabandinių cigarečių pardavimą šioje prekyvietėje buvo nubausta 3 tūkstančių eurų bauda.

 

„Skirtų 100 eurų baudą, gal ir išsimokėčiau, 3 tūkstančių aš akyse nemačiusi“, – ašarojo moteris.

 

Žiūriu, turgaus lankytojai vorele skuba į Jotvingių turgaus centrinį pastatą. Pasekiau: skubėjo ne mėsos, žuvies ar sūrių, o sveikų produktų, kuriuos pardavinėjo Lukas Karpuška.

 

Ypač sveikuolių prekėmis domisi bobulytės. Jos perka duoną be mielių, saldumynus be cukraus, sėklas, riešutus  be lukštų. Ką nors nugirdusios ar perskaičiusios, mala, maišo su medumi, aliejukais ir rytais  po šaukštelį smaguriauja, bažnyčiose poteriauja ir tikisi ilgai gyventi. Tuo tarpu pavyduoliai bumba: „Jei taip ilgai gyvens, kas pensiją uždirbs?!“

 

Lukas Karpuška Jotvingių turgaus centriniame pastate prekiauja sveikuoliškais maisto produktais, siūlo įvairių rūšių kavos, arbatos, žolelių, prieskonių, džiovintų vaisių, kitų gardumynų.

 

Savi obuoliai jau raukiasi, o kaimynų tik kriaukši

 

Alytaus turguje Jazminų gatvėje, kai kaimiški obuoliai lengvėja, raukšlėjasi ir taškais nueina, Vytautas Vaitkevičius, prekiaujantis kriaušių skonio lenkiškais obuoliais, sako, kad atėjo ir jo dienos. Prie gerai išlaikytų gražuolių – eilės.

 

„Aš ne bragininkas: 1kg atvežtinių obuolių – 70 centų, kas ima tris kilogramus, duodu už du eurus“, – pasakojo Vytautas, iš anksto paruošęs pirkėjams obuolių ryšulėlius.

 

Sveikiau gyventi stengiasi ir Jazminų turgaus lankytojai. Randa čia stambių avižinių dribsnių be glitimo, lukštentų kanapių sėklų, neskrudintų grikių sėklų (gyvos, pasėji ir sudygsta), gražiausių perlinių kruopų, kukurūzų kruopų ir kitokių gėrybių, reikia tik pasidairyti.

 

Jazminuose ir penktadienį, ir šeštadienį iki 11–12 valandos tik parūko butrimoniškės ūkininkės Vandos Petraškienės pieno produktai: sūris, sviestas, varškė ir grietinė.

 

„Aš durniaus nevolioju, o dirbu, – sakė butrimoniškės ūkininkės pieno produktų pardavėja Elvyra Dereškevičienė. – Žinoma, aš stengiuosi, bet ir pirkėjai žino, ką perka, o svarbiausia, būna patenkinti, kad jau ilgą laiką kainos nesikeičia.

 

„Viskas iš savo sodo“, – Jazminų turgaus kiemo paviljono žemutiniame aukšte reklamuojasi Marijona Petravičienė iš Miklusėnų. Moteris turi moliūgų, česnakų, raugintų agurkų, kopūstų. Pastaruosius jau baigia parduoti – daug medžiotojai išpirko, sakau, gal zuikius jais šers?

 

Jazminų turgaus kiemo paviljono žemutiniame aukšte Marijona Petravičienė parduoda tai, ką savo sode ir darže užaugino.

 

Putinų turgelis laukia rinkimų ir naujo mero

 

Pavasaris ateina ir į Putinus. Šio Alytaus mikrorajono gyventojai Naujosios gatvės gale dairosi į lopinėlį žemės, kur „Maximos“ pašonėje turi atsirasti mini turgelis daržovėms, žalumynams. Tai daugelio metų svajonė. Pernai miesto valdžia tam skyrė 30 tūkst. eurų. Buvo pastatytos dvi stoginės ir darbai sustojo.

 

Putinų turgelio aikštelė, sulaukusi dviejų stoginių, laukia ir nesulaukia, kas toliau bus. 

 

„Cyku“, – nemato jokių turgelio gyvybės ženklų aplinkiniai gyventojai, nusprendę laukti rinkimų ir naujo mero.

 

Alytaus Naujojoje gatvėje, priešais „Maximos“ prekybos centrą, vietos savo prekėms vis dar ieško iš kaimų atvažiavę žmonės.

 

 

Komentarų nėra