Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Net eržilo oda ant tvoros garsiai žvengė!

Jurgis Kochanskas  •    •  8:44, 2019-03-17
.Laimas Markevičius nusipirko daugiamečių žolių sėklų mišinio.

Per rinkimus visi vertėsi per galvas, sako, net eržilo oda ant tvoros žvengė! Gerai, kad iki balsavimo dienos yra atsidusimas. Sekmadienį laimės, ar  praloš jūsiškis kandidatas į merus, kad nekristų ant proto ir širdies, dzūkeliai pataria, jog geriausia padės atsigaivinti beržų sula. Pasak dzūkų, šis dieviškas eleksyras „dzidziausias pagirias užmuša“.

 

Kaniūkuose kviečiai ir miežiai – 12 ir 13 eurų

 

Visą naktį ant palangės fortepijonu grojo lietus – didžiausias snūdas užeina rytą. Kad nepavėluočiau, kūlversčiais lėkiau į naktinį Kaniūkų turgų, kuriame kovo 16-ąją šeštą valandą jau buvo išsirikiavę prekeiviai. Karaliavo kviečiai ir miežiai. Pavasaris grūdų kainas užveržė tarsi diržu per juosmenį ir nė krust. Maišas (50 kg) kviečių –  12, miežių – 13 eurų.

 

Antrą šeštadienį į Kaniūkus buvo atvežęs miežių ir kviečių ūkininkas Raimondas Senkaitis iš Marijampolės krašto, Netičkampio kaimo. Ir tas prisiderino prie dzūkiškų  grūdų kainų –12–13 eurų (praėjusį turgų sūduvis miežius ir kviečius seikėjo po 10 eurų). Sudomino Raimondo smetoniškos svarstyklės, kuriomis dirbdamas sandėlyje dar jo tėvukas svėrė.

 

 

Kaniūkų turguje ūkininkas Raimondas Senkaitis iš Netičkampio ir jo smetoniškos svarstyklės.

 

Pirkėjai dairėsi kvietrugių – iki Velykų dar suspėtų ruginukės išsivarvinti – nebuvo nei rugių, nei kvietrugių.

 

Kaniūkuose nepasirodė ir vasarinių kviečių, visiems smalsu, kokios jų bus kainos. Sėklinių grūdų dar teks palaukti, o daugiamečių žolių sėklas jau perka. Jų atvežęs prieniškis Gvidas Aleksandravičius, šįkart turėjo ir esparcetų. Šis medingas augalas ypač patinka bitėms, auga, kur niekas neauga – kalvų plikėse, pakrantėse, kur tik smėlis ir žvyras. Esparcetai sėjami ankstyvą pavasarį, kilogramas šių sėklų – 2,5 euro.

 

Pasičiupęs maišą žolių mišinio, nešėsi Laimas Markevičius. Kaime laiko dvi kumeles, ant dienų laukia kumeliuko, pas tėvą atnaujins ganyklas.

 

„Alytuje dar turiu ką veikti. Anksčiau dirbome ponui, o dabar trise perėjome dirbti ant savo galvos. Iš paprasto ar nerūdijančio plieno gaminame tvoreles, atitvarus, turėklus, kas ko užsigeidžia.“, – pasigyrė Laimas.

 

Nebijojo lietaus Nemunaičio paukštininkai,  dedeklių vištaičių kaina pagal amžių – 5,5 – 6 eurai. Veislinių triušių pardavėjai už savo augintinius prašė 35–40 eurų.

 

Jau turi darbo ūkinių prekių pardavėjas Gintas Sabonis – parduoda grūdų malūnus, tarkas, kibirus, virves. Pirkėjai neaplenkia medžio meistro Alvydo Černiausko.

 

Kaniūkų turgaus administratorius Nauris Pilka be penkiolikos minučių devynios jau gurkšnojo kavutę – turgus, ne saulėta diena, jau buvo tuščias.

 

Gavėnios valgis – bulvės su lupena ir silkės galvos  mirkalas

 

Jotvingių turguje – sūriai, sviestas ir kiaušiniai, daržovės, mėsa ir žuvis. Dešimtis vištinių kiaušinių – 1,6–1,8, antinių – 2,5, putpelių – 3 eurai. Gražus varškės sūris – 3 eurai.

 

Jotvingių turguje ūkininkaitis iš Miroslavo seniūnijos atvežė ir putpelių kiaušinių.

 

Dar daugiau gėrybių Jazminų turguje – kalnai kumpių ir dešrų. Gerai pirko lenkiškus šviežius agurkus. Kilogramas jų – 3,9 euro. Pirkėjai jau ieško krapų, salotų, svogūnų laiškų, bet perka ir raugintus kopūstus, agurkus. Kilogramas gerai išlaikytų bulvių – 40–50, obuolių – 60–70 centų.

 

Jotvingių turguje pardavėjų daugiau nei pirkėjų, Jazminuose – gyvesnis turgus, bet jį išvaikė lietus.

 

Jazminų turgų šeštadienį apie 12 valandą išvaikė smarkus lietus.

 

Grįžęs namo, bandžiau iš šimtametės uošvės Uršulės Veteikienės (jau pradėjusi 102-uosius) sužinoti apie Gavėnios valgius, kada pasninkauti. Pasirodo, kad Gavėnios nepagadinsi bulve su lupena, raugintų kopūstų, burokėlių, grybų, silkės galvos mirkalu.

 

Uršulės laikais ypač pasninkaudavo trečiadieniais, penktadieniais ir šeštadieniais. Vaikus įspėdavo, jei per Gavėnią valgys daug mėsos, tai per Velykas po bačka pavoš.

 

„Mažiems vaikams, tokiai, kaip man, ir seniau, ir dabar, jau nėra pasninko“, – priminė uošvė, tad sulaikiau savo ranką, giliau į šaldytuvą kišdamas  gražios šoninės gabalą.

 

 

Komentarų nėra